Jak wybrać zdrowe i smaczne pieczywo

Dziś wybór pieczywa jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Który chleb ma prozdrowotny wpływ na organizm, a którego najlepiej unikać? Poznaj szczegółowe informacje, a z łatwością podejmiesz odpowiednią decyzję.

Pieczywo na zakwasie czy z dodatkiem drożdży?

Metoda wypiekania chleba na zakwasie obejmuje przygotowanie mieszanki mąki z wodą, którą poddaje się fermentacji. W ten sposób producenci hodują kultury bakterii, które działają podobnie do drożdży. Takie pieczywo jest bardziej zbite i charakteryzuje się dłuższym okresem przydatności do spożycia. Do przygotowania chleba stosuje się mąkę żytnią lub pszenną. Chociaż na w sklepach możesz znaleźć różne rodzaje chleba, to właśnie pieczywo na zakwasie uznawane jest za jedno z najzdrowszych.

Natomiast pieczywo z dodatkiem drożdży najczęściej piecze się z mąki pszennej lub pszennej i pełnoziarnistej. Przy tym procesie zachodzi alkoholowa fermentacja drożdży (beztlenowy rozkład cukru). Produkcja takiego pieczywa jest dużo szybsza. Nic więc dziwnego, że tak często gości ono na sklepowych półkach. Warto wiedzieć, że drożdże charakteryzują się wysoką zawartością witamin z grupy B oraz składników mineralnych. Mowa tu o fosforze, potasie, żelazie czy cynku.

Jasny czy ciemny chleb?

Wiele opinii mówi, że ciemny chleb ma dużo więcej wartości odżywczych w porównaniu z jasnym. Jednak biorąc pod uwagę rodzaje chleba https://dietly.pl/blog/dlaczego-ciemny-chleb-jest-lepszy-od-jasnego, nie zwracaj uwagę tylko na kolor, lecz przede wszystkim na skład. Pamiętaj, że ciemną barwę można uzyskać przez dodanie barwnika np. karmelu, co wcale nie przekłada się na właściwości zdrowotne.

Najlepiej kupić chleb razowy. Może być on wypiekany z mąki pszennej, żytniej lub mieszanej. Aby pieczywo nazwane było razowym, powinno być przygotowane z mąki zmielonej jeden raz. Wówczas zawiera ona otręby, co nadaje ciemniejszy kolor. Najczęściej taki chleb wypiekany jest na zakwasie.

Chleb jasny wypieka się z oczyszczonej mąki białej, która jest delikatna, lecz nie zawiera tak wielu właściwości odżywczych. Ponadto takie pieczywo nie jest zalecany przy diecie redukcyjnej z uwagi na wyższą kaloryczność.

Rodzaje chlebów a rodzaj mąki

Do wypieku tradycyjnego pieczywa (np. kajzerek) służy mąka pszenna. Tak przygotowane wypieki są miękkie i smaczne, chociaż nie zawierają zbyt wiele błonnika. Z mąki pszennej można również wypiekać chleb razowy.

Za jeden z najzdrowszych uznaje się chleb orkiszowy. Orkisz jest rodzajem pszenicy o wyższej zawartości błonnika, witamin oraz składników mineralnych. Wiele cennych składników odżywczych zawiera również pieczywo żytnie, które charakteryzuje się niższym indeksem glikemicznym od pszennego.

W sklepach znajdziesz również inne rodzaje chleba. To np. chleb wieloziarnisty, który może zawierać zdrowe nasiona i pestki. Do mniej popularnych mąk należy np. jaglana, gryczana i kukurydziana. Czasami producenci dodają je do mąk pszennych, aby uzyskać zdrowsze wypieki o bardzo dobrym smaku. Wybór jest tak szeroki, że na pewno znajdziesz pieczywo idealne dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here