Rodzaje bólu głowy

Każdy z nas doświadczył kiedyś bólu głowy, ale czy wiesz, że można wyróżnić kilka rodzajów tej dolegliwości? Każdy z nich ma inne przyczyny i cechy charakterystyczne, a co ważniejsze, może wymagać dopasowanego leczenia. Jak odróżnić rodzaje bólów głowy i co zrobić, żeby je złagodzić?

Jakie są rodzaje bólu głowy?

Bóle głowy dzielą się na dwa główne typy — pierwotne i wtórne. Te drugie są efektem działania innych czynników. Pojawiają się m.in. po urazach, infekcjach czy jako efekt uboczny niektórych leków. Mogą też być wywołane przez problemy z krążeniem mózgowym, a także określone choroby, np. nadciśnienie tętnicze.

Pierwotne bóle głowy pojawiają się samoistnie. Wyróżniamy wśród nich 3 główne rodzaje:

  • napięciowe – to najczęściej występujące bóle, które wynikają ze zwiększonego napięcia mięśni w obszarze szyi i głowy. Ich pierwotna przyczyna nie jest dokładnie poznana, mogą pojawić się w wyniku np. stresu czy niepokoju, ale także czynników fizjologicznych,
  • trójdzielno-autonomiczne – mają charakter napadowy i występują tylko po jednej stronie głowy. Towarzyszą im zwykle dodatkowe objawy, takie jak zaczerwienienie oczu, łzawienie, przekrwienie śluzówki nosa. Najlepiej poznanym rodzajem bólu z tej grupy jest tzw. klasterowy ból głowy, który często pojawia się krótko po spożyciu nawet niewielkich ilości alkoholu,
  • migrenowe – to bardzo silny, nawracający okresowo ból głowy, zwykle pulsujący i zlokalizowany po jednej stronie. Również towarzyszą mu dodatkowe objawy, np. nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Migrena to choroba przewlekła, która może przebiegać dodatkowo z aurą, czyli zespołem symptomów poprzedzających ból. Należą do nich np. zaburzenia widzenia czy mrowienie kończyn[1].

Leczenie bólu głowy

Przewlekłe bóle głowy wymagają leczenia w porozumieniu z lekarzem. W poszczególnych typach tej dolegliwości stosowane są inne preparaty, często dostępne wyłącznie na receptę. Specjalista może przepisać Ci też leki na objawy dodatkowe, np. przeciwwymiotne.

Doraźnie każdy ból głowy mogą złagodzić dostępne bez recepty tabletki przeciwbólowe, np. na bazie NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Preparaty te hamują produkcję prostaglandyn, czyli cząsteczek odpowiedzialnych za powstawanie bólu oraz stanu zapalnego.

Do NLPZ należy m.in. deksketoprofen, który dodatkowo wpływa na przewodzenie bodźców bólowych, przez co zapobiega transformacji bólu ostrego w przewlekły. Co ważne, lek ten ma szybki początek działania – pierwsze efekty pojawiają się po ok. 30 minutach. Możesz skrócić ten czas, stosując go na pusty żołądek, dzięki czemu szybciej się wchłonie[2].

Domowe sposoby na ból głowy

Działanie leków warto wspomóc, stosując domowe sposoby łagodzenia bólu głowy. Należą do nich np.:

  • zimne okłady – połóż na czole, skroniach lub karku schłodzony kompres żelowy lub lód owinięty w ręcznik,
  • masaż – delikatne masowanie i uciskanie skóry głowy i karku pomoże rozluźnić napięte mięśnie,
  • odpoczynek – drzemka w cichym i ciemnym pomieszczeniu może złagodzić ból głowy,
  • unikanie czynników wyzwalających – należą do nich np. stres, brak snu, przemęczenie, alkohol, papierosy. Postaraj się w miarę możliwości wyeliminować je ze swojego trybu życia.

 

Ból głowy może być tak silny, że utrudni wykonywanie codziennych czynności. Jeśli zmagasz się z takimi dolegliwościami, skonsultuj się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i na ich podstawie dopasuje właściwą terapię.

 

[1] Tuszyński P. K. (red.), Ból z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2019.

[2] Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1): 61-67.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here