Okulista jest lekarzem specjalistą w dziedzinie badania narządu wzroku. Jeśli więc pojawią się u nas problemy z widzeniem oraz objawy, na przykład łzawienie i pieczenie oczu, warto go odwiedzić. Właściwie każdy z nas powinien co roku przechodzić badania profilaktyczne. Statystyki pokazują, że aż 60 procent Polaków cierpi na wadę wzroku, a co drugi Polak staje przed koniecznością noszenia okularów. Zatem czym się zajmuje okulista? Jak przebiega wizyta u niego?
Okulista – co leczy?
Okulista specjalizuje się w badaniu oczu. Gdy w tym obrębie zauważymy u siebie niepokojące dolegliwości, powinniśmy udać się do internisty, który po wstępnym wywiadzie wyda nam skierowanie do specjalisty (wymóg ten został wprowadzony w styczniu 2015 roku). W ten sposób możemy skorzystać z usług okulisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Leczenia jakiego rodzaju chorób podejmuje się okulista? Są to przede wszystkim:
– zmiany w obrębie spojówek – np. zapalenie spojówek charakteryzujące się swędzącą skórą wokół oczu lub tzw. zespół suchego oka, przy którym często pojawia się uczucie posiadania w oku ciała obcego;
– choroby gałek ocznych – np. zaćmę, która może dać o sobie znać w postaci zamazanego pola widzenia, czy pogorszenia wzroku;
– dolegliwości ze strony narządu łzowego – przykładem jest zapalenie kanalika łzowego;
– choroby oczodołu – np. jaskrę objawiającą się przede wszystkim zamgleniem obrazu lub widzeniem poświaty nad źródłem światła.
Okulista Poznań określa również, czy należymy do grupy ludzi krótkowzrocznych, czy dalekowzrocznych. W przypadku stwierdzenia którejkolwiek z nich zaleci dobór okularów o odpowiednich soczewkach.
Jak wygląda standardowa wizyta u okulisty?
Tak jak było wspomniane wcześniej, najpierw musimy zdobyć do okulisty skierowanie, a następnie umówić się na wizytę w konkretnej przychodni. Lekarz zaczyna od przeprowadzenia rozmowy z pacjentem, aby określić skalę problemu. Odwiedzając lekarza, opowiedzmy ze szczegółami o wszystkich objawach, jakie u siebie zaobserwowaliśmy, a także ewentualnych schorzeniach, które zostały zdiagnozowane u nas wcześniej. Okulista może zapytać o choroby narządu wzroku, które wystąpiły u członków naszej rodziny, (niektóre z nich są bowiem genetyczne i wielu przypadkach dziedziczne) oraz przebyte operacje. Następnie specjalista przechodzi do badania, w którym określa stan powiek i sprawdza ostrość wzroku. W tym celu służą specjalne tablice, na których w kilku rzędach widnieją cyfry i litery o różnej wielkości. Pacjent z określonej odległości odczytuje je, zasłaniając ręką najpierw jedno, potem drugie oko. Bardzo często lekarz proponuje komputerowe badanie wzroku, czyli refraktometrię. Nie jest ono inwazyjne, nie powinniśmy się zatem go obawiać. Okulista może skontrolować pole widzenia pacjenta, zmierzyć ciśnienie śródgałkowe, zbadać przednią część oka i jego dno.
Doskonałym przykładem świetnie prosperującego i działającego gabinetu okulistycznego jest wrosinski.pl. W każdej chwili możemy umówić się tam na wizytę.