męskie perfumy, jak wybrać męskie perfumy, perfumy dla mężczyzn, idealny męski zapach, jak dobrać perfumy męskie, jak znaleźć perfumy męskie,
fot. pexels.com

Wybór męskich perfum to trudne zadanie. Zanim wejdziesz do perfumerii i wybierzesz zapach dla siebie, warto zastanowić się, jakich perfum szukamy – w końcu będą nam prawdopodobnie towarzyszyły każdego dnia. Czym kierować się przy zakupie i na jakie szczegóły zwrócić uwagę?

Nuty zapachowe

Męskie perfumy są bardziej intensywne i ciężkie niż damskie. Dobrej jakości zapachy posiadają trzy kategorie nut – głowy, serca oraz bazy. Najczęściej spotykanych kompozycji jest kilka:

  • cytrusowe: zazwyczaj znajdują się w zapachach sportowych, mają odświeżający, energetyzujący aromat,
  • szyprowe: ostre i intensywne zapachy, których baza opiera się na żywicy, bursztynie oraz mchu dębowym,
  • drzewne: posiadają nuty w postaci drzewa sandałowego, cedru, dębu lub paczuli, mają ciepły i głęboki zapach,
  • owocowe: można zaliczyć tutaj nuty cytrusów, wiśni lub jabłka,
  • kwiatowe: dominującymi zapachami są subtelne olejki kwiatowe, takie jak róża, czy bez,
  • aldehydowe: ciężkie zapachy, kojarzone z perfumami Chanel,
  • orientalne: najcięższe nuty zapachowe, o uwodzicielskim aromacie wanilii, piżma, cedru lub drzewa sandałowego.

Rodzaje zapachów

męskie perfumy, jak wybrać męskie perfumy, perfumy dla mężczyzn, idealny męski zapach, jak dobrać perfumy męskie, jak znaleźć perfumy męskie, perfumy dla mężczyzn, perfumy dla niego,
fot. pexels.com

Na rynku znajdują perfumy o różnych stężeniach, które zdecydowanie różnią się od siebie ceną oraz trwałością. 

  • Perfumy: najlepsza forma zapachu, która zawiera od 20 do 40 % olejków eterycznych, które są rozpuszczone w prawie 95% alkoholu. Zapach utrzymuje się nawet kilkanaście godzin i jest silny. Jest to najlepszy wybór na wieczór. 
  • Wody perfumowane: dosyć mocna forma zapachu, w której zawartość olejków zapachowych wynosi do 15% i są rozcieńczone 80% alkoholem. Ich trwałość sięga do 10 godzin i są zdecydowanie tańsze niż perfumy.
  • Wody toaletowe: lekkie zapachy, w których zawartość olejków eterycznych wynosi maksymalnie 12%, a stężenie alkoholu wynosi 80%. Znajdują swoje zastosowanie szczególnie w codziennych sytuacjach – idealnie pasują do pracy, lub na spotkanie. Ich trwałość wynosi od 4 do 6 godzin.
  • Woda kolońska: zawiera 3-5% substancji zapachowych i zazwyczaj ma odświeżającą nutę cytrusów. Utrzymują się krótko na skórze, jako że ich rola to głównie odświeżenie.

Najczęściej można trafić na wody toaletowe – prawdziwe perfumy jest ciężko znaleźć w sklepach. Warto wiedzieć, że mimo wszystko wody toaletowe są bardziej uniwersalne niż ciężkie perfumy.

Jak dobrać idealny zapach?

męskie perfumy, jak wybrać męskie perfumy, perfumy dla mężczyzn, idealny męski zapach, jak dobrać perfumy męskie, jak znaleźć perfumy męskie, męskie nuty zapachowe, męskie zapachy,
fot. pexels.com

Dobrze dobrane perfumy to synonim elegancji. Zapach definiuje osobę, która go nosi, więc warto dobrze przemyśleć wybór. Przy zakupie perfum warto wypróbować więcej niż 3-4 zapachy oraz poczekać przy ostatecznym wyborze, jako że często kompozycja zmienia swój aromat z czasem. To, co czujemy bezpośrednio po naniesieniu zapachu, to nuta głowy – utrzymuje się z reguły do kilkudziesięciu minut, a potem wyparowuje. Następnie czujemy nutę serca, która ma mniej intensywne zapachy, niż nuta głowy. Nuta bazowa natomiast jest odczuwana po godzinie i ma kluczowe znaczenie. Tworzą ją najbardziej trwałe składniki kompozycji. Często utrzymuje się nawet do kilkudziesięciu godzin. Warto zatem co jakiś czas sprawdzać perfumy, które na siebie nałożyliśmy, aby wybrać ten odpowiedni, który nas nie rozczaruje po jakimś czasie.

Przy wyborze zapachu warto zwrócić uwagę na swój charakter, osobowość oraz styl życia – odpowiednie perfumy powinny być tego wszystkiego odzwierciedleniem. Warto mieć także kilka zapachów – niektóre z nich nadają się jedynie na wieczór, inne będą odpowiednie na co dzień i do pracy. W przypadku letnich miesięcy zdecydowanie lepiej sprawdzać się będą zapachy świeże, lekkie, np. o nutach cytrusowych lub kwiatowych. Zimą warto postawić na zapachy mocniejsze, drzewne lub orientalne. Są one także doskonałe dla panów w średnim wieku. Wyciągi z owoców natomiast są przeznaczone dla osób aktywnych, które rozpiera energia.

Dobrze dobrany zapach to wielki atut w różnego rodzaju kontaktach z ludźmi. Powinny trafiać także do potrzeb oraz oczekiwań i okoliczności. Warto zadbać o ten aspekt, aby poczuć się pewnym siebie i być postrzeganym zupełnie inaczej przez osoby ze swojego otoczenia i współpracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here