idealne perfumy, jak dobrać perfumy, perfumy a osobowość, rodzaje perfum, zapachy kobiece, zapachy męskie
fot. pexels.com

Perfumy to istotny element, nie tylko dla kobiet. Piękny zapach, który zostawiamy za sobą może poprawić nasz nastrój, pewność siebie oraz odbiór naszej osoby przez innych. Zastanawiasz się, czy można dobierać perfumy pod swoją osobowość? Oczywiście! Psychologowie uważają, że kojarzymy zapachy z określonym typem zachowań. Jak jednak dobrać zapach, aby idealnie do nas pasował?

Węch to jeden z najsilniej działających ludzkich zmysłów. Często nie mamy nawet świadomości tego, że coś czujemy, jako że dzieje się to w naszej podświadomości. Węch pomagał nawiązywać nam kontakty, unikać problemów oraz odkrywać nowe smaki. 

Perfumy wpływają nie tylko na osoby z naszego otoczenia oraz te, które mijają nas na ulicy. Mają istotny wpływ także na nas samych. Podświadomie wybieramy zapachy, które kojarzą nam się z przyjemnymi dla nas sytuacjami, np. zapach kwiatów może nam się kojarzyć ze szczęśliwym dzieciństwem na wsi. Perfumy są także często przedłużeniem naszej osobowości. Osoby skryte i introwertyczne raczej nie zdecydują się na mocne, ostre zapachy, które będą się wyróżniać w tłumie – wybiorą perfumy, które są raczej ukojeniem dla zmysłów. Ekstrawertycy pragnący uwagi otoczenia prawdopodobnie zdecydują się na zapachy mocniejsze i bardziej intensywne.

Jak sprawdzać zapach perfum?

idealne perfumy, jak dobrać perfumy, perfumy a osobowość, rodzaje perfum, zapachy kobiece, zapachy męskie, jak wybrać perfumy,
fot. pexels.com

Wypróbuj bezpośrednio na skórze

Jest to najlepszy sposób na sprawdzenie zapachu, gdyż wtedy możemy ocenić, czy dana kompozycja współgra z indywidualnym zapachem naszej skóry. Zapach na papierku może zdecydowanie się różnić od tego, który będziemy nosić. 

Czysta skóra

Skóra nie powinna mieć innych zapachów – powinna być wolna od działania wszelkich kremów i innych kosmetyków. Dzięki temu poczujesz idealnie wszystkie nuty zapachowe danych perfum.

Nie decyduj od razu

Zapach po kilku godzinach na skórze zmienia się, nie należy zatem decydować się na dane perfumy od razu. Dobrze jest ponosić zapach na sobie przez co najmniej kilka godzin i co jakiś czas sprawdzać, w jaki sposób teraz go odbieramy. Pomoże nam to uniknąć przykrego rozczarowania.

Co za dużo to niezdrowo

Nie wąchaj wielu zapachów jednocześnie. Nasz zmysł węchu nie jest doskonale rozwinięty i po jakimś czasie, jeśli sprawdzasz co chwilę nowy zapach, będzie Ci się wydawać, że każdy pachnie identycznie. Wówczas wybór tego jednego staje się wręcz niemożliwy.

Zapachy a osobowość

Zapachy kwiatowe

Jest to idealny wybór dla optymistycznych ekstrawertyczek, które są pełne energii i zawsze w centrum uwagi. W tego typu kompozycjach z reguły odnajdziemy takie zapachy jak róża, jaśmin, wiciokrzew, kwiat pomarańczy lub gardenia. Tego typu perfumy są jednymi z najstarszych, jakie były komponowane dla kobiet. 

idealne perfumy, jak dobrać perfumy, perfumy a osobowość, rodzaje perfum, zapachy kobiece, zapachy męskie
fot. pexels.com

Zapachy szyprowe

Lubisz nuty cytrusowe, żywicy oraz piżma i jednocześnie jesteś osobą odważną oraz ambitną? Szyprowe gamy zapachów są w takim razie idealne dla Ciebie. Kojarzą się przede wszystkim z ciepłem, drewnem oraz mchem. 

Orientalizm

Ciepły słodki i drzewny zapach to doskonały wybór dla osób, które są skryte i introwertyczne i jednocześnie chcą być tajemnicze i uwodzić pięknym zapachem. W orientalnych perfumach dominują zapachy wanilii oraz piżma. Kojarzą się z dalekim wschodem. Warto także wspomnieć, że tego typu perfumy są najbardziej trwałe.

Zapachy tytoniowo-skórzane

Wieczór przy kominku to Twój ulubiony sposób spędzania wolnego czasu? Z pewnościa spodobają Ci się perfumy o zapachu miodu, tytoniu, skóry oraz dymu. Są one dosyć męskie, ale jednocześnie także intrygujące. Jest to zdecydowanie zapach dla kobiet odważnych i niestandardowych.

Leśne zapachy

Są to tak zwane zapachy “fougere”, co w tłumaczeniu na polski oznacza paproć. Często łączone są tutaj nuty mchu, lawendy, bobu tonka oraz paczuli. Jest to ostry zapach i najczęściej jest wybierany przez mężczyzn, rzadko sięgają po nie kobiety.

Cytrusowe kompozycje

Jest to idealny wybór na letnie, gorące dni. Cytrusowe zapachy, takie jak pomarańcze, cytryny, czy mandarynki pobudzają do działania i odświeżają. Jest to uniwersalny wybór dla każdego, jednak najczęściej wybierany jest przez kobiety, które potrzebują energii do działania.

Zapachy drzewne

Paczula, goździki, kolendra, drzewo sandałowe to kompozycja, która najczęściej pojawia się w wyborze zapachów dla mężczyzn. Mogą się spodobać także kobietom, które nie szukają typowych, kobiecych zapachów.

Zapachy owoców

Może to być brzoskwinia, malina albo mango – dzięki temu perfumy te mają słodki, intensywny zapach. Są doskonałe dla osób energicznych, z charyzmą

Wybór perfum to niekoniecznie proste zadanie, jednak jest bardzo przyjemne. Warto zwrócić uwagę na kilka czynników przy wyborze perfum, aby móc się cieszyć pięknym zapachem na długo i czuć się w nich idealnie, czyli sobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here