włosy, pielęgnacja włosów, jak dbać o włosy, jak pielęgnować włosy, piękne włosy, zadbane włosy,
fot. pexels.com

Nieważne, jakiej długości masz włosy i czy są proste lub kręcone – każde zasługują na odpowiednią pielęgnację każdego dnia. Abstrahując od rodzaju włosów i ich obcięcia – codzienna pielęgnacja naszych włosów powinna opierać się na takich samych zasadach, aby zapewnić im piękny, zdrowy wygląd.

Nasze włosy potrzebują składników odżywczych oraz pielęgnacji z zewnątrz. Samo mycie włosów nie zapewni nam idealnych efektów, zwłaszcza, jeśli wybieramy kosmetyki na chybił-trafił. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z radami dotyczącymi pielęgnacji kosmyków.

Codzienne czesanie włosów

Jest to zasada na tyle prozaiczna i banalna, że wiele osób o tym zapomina. Jeśli nie czeszemy włosów codziennie, to podczas normalnych czynności zaczynają się nam kołtunić i wyglądają nieestetycznie oraz niezdrowo. Im bardziej splątane włosy, tym szybciej się niszczą. Wystarczy przeczesać włosy 3 razy dziennie, aby były w doskonałej kondycji. Niestety, jeśli czeszemy włosy częściej to może się to przyczyniać do ich wypadania. 

Suszenie włosów

Powszechnie wiadome wydaje się, że włosy, które schną naturalnie, są zdrowsze. Niestety, nie jest to prawda. Mokre kosmyki są bardziej podatne na uszkodzenia. Lepiej je zatem wysuszyć suszarką. Warto wiedzieć, aby używać suszarki w momencie, gdy włosy są już lekko wilgotne, nie od razu po umyciu. Dzięki temu pory w skórze włosów się zamkną i będą miękkie. Suszarkę trzeba trzymać od skóry głowy w odległości około 30 cm.

Dobry szampon to podstawa

Szampon powinniśmy dobierać w zależności od rodzaju włosów. Jeśli masz włosy suche, najlepiej wybierać dobrej jakości szampony nawilżające. Przy szybko przetłuszczających się włosach warto zainwestować w kosmetyki, które ograniczą wydzielanie łoju. Wybierając szampon sprawdź, do jakiego rodzaju włosów jest przeznaczony, bo w przypadku złego wyboru Twoje problemy mogą się nasilić. 

Mycie rano, czy wieczorem?

Włosy najlepiej myć rano. Dużo osób decyduje się na ten rytuał wieczorem, jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Dlaczego? Bo większośc potem decyduje się na niesuszenie włosów i idzie z mokrą głową spać, co przyczynia się do niszczenia kosmyków i ich kołtunienia się. Poza tym rano możemy obudzić się z nieświeżymi włosami, z uwagi na to, że ciało podczas snu wydziela dużo ciepła, przez co kosmyki mogą wyglądać na przepocone. Lepiej zatem myć włosy rano i wyglądać potem świeżo przez cały dzień.

włosy, pielęgnacja włosów, jak dbać o włosy, jak pielęgnować włosy, piękne włosy, zadbane włosy,
fot. pexels.com

Maseczki na włosy

Jest to idealny sposób na to, aby zadbać o kondycję włosów. W krótkim czasie poprawiają wygląd oraz strukturę włosa. Można je wykonywać samodzielnie, w domowym zaciszu lub wypróbować te z drogerii. Ważne jest to, aby nakładać maseczki na włosy regularnie, np. co trzy dni.

Obcinanie końcówek

Jest to zmora większości z nas – żadna kobieta nie chce po przekazaniu fryzjerowi, że chcemy jedynie obciąć końcówki, zobaczyć, że ubyło nam 10 centymetrów włosów. Jednak jest to bardzo istotny zabieg fryzjerski, który sprawia, że włosy są zdrowe i wyglądają pięknie. Ma to sens dla osób, które chcą mieć długie włosy. Jeśli będziesz je regularnie podcinać, to wówczas będą lepiej pobudzane do wzrostu. Lepiej nie podcinać samemu końcówek włosów – może to je zniszczyć i sprawdzić, że końcówki będą się rozdwajać. Wystarczy raz miesiącu wybrać się do fryzjera, a efekt będzie murowany!

Rzadkie mycie włosów

Im rzadziej myjemy włosy, tym lepiej wyglądają i mniej się przetłuszczają. Jest to zasada, która nie jest prosta do wykonania, jako że dużo osób myje włosy codziennie i jest to wpisane w ich nawyk. Na początku warto zacząć od mycia włosów raz dziennie, potem co dwa dni, aż w końcu osiągniemy próg 2 myć włosów w tygodniu. Twoje kosmyki Ci za to podziękują!

Warto także zwrócić uwagę na inne, podstawowe zasady pielęgnacji włosów, takie jak:

  1. Zdrowe odżywianie – bez tego zewnętrzna pielęgnacja włosów nie będzie tak skuteczna.
  2. Nie czesz mokrych włosów (chyba, że masz kręcone)
  3. Warto wykonywać regularnie badania krwi, które pokażą niedobory, przez które mamy słabe włosy
  4. Szampon dopasowuje się do skóry głowy, a odżywkę oraz maskę do rodzaju kosmyków
  5. Nie szarpiemy włosów oraz nie wycieramy ich ręcznikiem (lepiej użyć do tego koszulki)
  6. Włosy myjemy ciepłą wodą, a po użyciu odżywki – spłukujemy chłodną.
włosy, pielęgnacja włosów, jak dbać o włosy, jak pielęgnować włosy, piękne włosy, zadbane włosy, dobór szamponu, dobór kosmetyków do włosów, kosmetyki do włosów,
fot. pexels.com

Korzystaj z tych zasad, a zobaczysz, że Twoje włosy staną się piękne i zadbane, niewielkim kosztem oraz czasem przeznaczonym na codzienną pielęgnację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here