skórzane buty, buty ze skóry, jak rozciągnąć buty ze skóry, buty ze skóry obcierają, rozciągnięcie butów ze skóry, rozbicie butów ze skóry,
fot. pexels.com

Kupiłeś skórzane buty i niestety ich noszenie powoduje u Ciebie duży dyskomfort? Niestety, skóra, zwłaszcza lakierowana, to twardy materiał, który może wywoływać bolesne otarcia. Nie rezygnuj jednak z noszenia skórzanego obuwia – rozwiązaniem jest rozbicie butów, aby były wygodne. Możesz zabrać je do szewca, albo skorzystać z domowych metod, które są niezawodne.

Pozbądź się wkładek

Nie zawsze konieczne jest stosowanie bardzo inwazyjnych metod, aby rozbić buty. Czasem wystarczy usunąć wkładki, które znajdują się w obuwiu. W zależności od modelu oraz producenta, wkładki mogą mieć nawet do 1 centymetra grubości, co powoduje często ucisk. Wystarczy wyjąć oryginalne wkładki i włożyć cieńsze. Na rynku znajduje się sporo tego typu akcesoriów, które mają nawet 3 mm. 

Stare gazety

Skórzane, ciaste buty można skutecznie rozciągnąć dzięki pomocy starych gazet. Wystarczy, że uformujesz je w kulki i zamoczysz w wodzie, lub denaturacie. Następnie umieść je w butach – konieczne jest dokładne wypchanie gazetą obuwia. Tylko w ten sposób efekt będzie zadowalający. Użyty papier musi być wilgotny, nie może ociekać wodą. Dzięki użyciu mokrych gazet skóra stanie się miękka i bardziej elastyczna, a but lepiej dopasowany do stopy. Aby osiągnąć taki efekt trzymaj gazety w bucie co najmniej jedną dobę.

Para wodna i lód

skórzane buty, buty ze skóry, jak rozciągnąć buty ze skóry, buty ze skóry obcierają, rozciągnięcie butów ze skóry, rozbicie butów ze skóry,
fot. pexels.com

Zamiast zmoczonych gazet możesz skorzystać także z pary wodnej. Wystarczy potrzymać za ciaste skórzane buty nad źródłem pary – ważne jest, aby wnikała do wnętrza butów. Jest to naprawdę istotne, w innym wypadku mogą pojawić się odbarwienia. Para wodna sprawi, że buty będą bardziej miękkie i dzięki temu lepiej dopasowane do stopy. Możesz także rozbić buty na szerokość – wystarczy włożyć do skórzanego obuwia woreczki z zamrożoną wodą. Zamarzająca woda będzie zwiększać objętość, a buty będą się bezpiecznie rozciągać.

Skarpety

Innym sposobem, które szczególnie pomaga przy butach lakierowanych,  bardziej narażonych na pękanie pod wpływem zimna i pary wodnej, jest wykorzystanie skarpetek. Wystarczy założyć grube skarpety przed założeniem nowej pary skórzanych butów. Dzięki temu szybko uzyskasz oczekiwany efekt. Jeżeli chodzenie w grubych skarpetach nie jest możliwe, wykorzystaj żelowe plastry – wówczas unikniesz pęcherzy. Wystarczy nakleić je po wewnętrznej stronie buta.

Młotek

Skórzane buty, świeżo kupione, często ocierają skórę na pięcie. W takiej sytuacji może być pomocne użycie młotka. Możesz nim rozbić but – wystarczy delikatnie opukać młotkiem tylną część obuwia – dzięki temu skóra stanie się miękka i podatna na dopasowanie się do stopy. Po tym noszenie butów nie powinno być już bolesne. Warto wiedzieć, że przy lakierowanych butach trzeba znaleźć inne rozwiązanie – młotek może je zniszczyć.

Profesjonalne preparaty

skórzane buty, buty ze skóry, jak rozciągnąć buty ze skóry, buty ze skóry obcierają, rozciągnięcie butów ze skóry, rozbicie butów ze skóry,
fot. pexels.com

Z myślą o osobach, które kupują skórzane buty i mają problem z ich noszeniem, powstały różne specjalistyczne specyfiki, które mogą pomóc rozbić buty na pięcie lub na szerokość. Wśród nich można znaleźć pianki oraz spraye zmiękczające. Wybierając taki preparat możemy szybciej się cieszyć perfekcyjnie dopasowanym obuwiem. Jest to także niezwykle praktyczne rozwiązanie – preparaty tego typu są bezbarwne i są doskonałe do każdego rodzaju skóry. 

Prawidła

Prawidła do butów, to specjalne wypełnienie butów, które zostało wykonane z drewna cedrowego lub tworzywa sztucznego. Składa się z pięty oraz czubka połączonych ruchomymi rurkami. Prawidła chronią buty przed deformacją i rozciągają za ciasne buty. Prawidła są bardzo proste w użyciu. wystarczy wypełnić but na szerokość oraz w podbiciu. Ważne, aby była niewyczuwalna żadna wolna przestrzeń. Warto też pamiętać, aby nie naciskać zbyt mocno na piętę, gdyż może zostać zdeformowana.

Podsumowanie

Jak widać, istnieje kilka dobrych opcji na rozciąganie butów. Warto dodać, że niekiedy nowe buty wystarczy po prostu rozchodzić – w przypadku skóry naturalnej często jest to konieczność. Po pewnym czasie skóra doskonale dopasuje się do kształtu stóp i zapewni nam komfort i wygodę, wymaga to jednak nieco cierpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here