Pielęgnice

Pielęgnice to atrakcyjne ryby hodowlane pochodzące z terenów Afryki i Ameryki. Rozmaite ich gatunki są często spotykane w polskich akwariach. Choć niektórzy uważają je za gatunki agresywne, to jednak w odpowiednio dobranym zbiorniku pielęgnice są w stanie koegzystować razem z innymi rybimi sąsiadami. Poniżej przybliżamy profil hodowlany tego gatunku oraz podpowiadamy jak przygotować się do jego wprowadzenia w Twój zbiornik. 

Pielęgnice – najważniejsze informacje 

Pielęgnice tworzą rozbudowaną rodzinę odmian, wśród której znajdziesz mniejsze jak i większe rozmiary. W celach hodowlanych wybierane się przede wszystkim pielęgnice mniejsze rozmiarowo. Przyzwyczajenia życiowe wszystkich przedstawicieli gatunku są stosunkowo podobne i wynikają z klimatu, w którym się rozwinęły. Preferują wysokie lub nawet bardzo wysokie temperatury. Warto podkreślić, że pielęgnice żywią się larwami komarów składanymi w wodzie, co czyni je bardzo przydatnymi w terenach tropikalnych. 

Pomiędzy poszczególnymi odmianami występuje duże zróżnicowanie fenotypowe – dotyczące budowy, rozmiarów i kolorystyki. Większość dostępnych pielęgnic ma spłaszczone boki oraz dość wydatny grzbiet. Niektóre odmiany mają dodatkowo bardziej wyraźną czaszkę oraz olśniewające, jaskrawe kolory. 

Jak urządzić zbiornik pod pielęgnice 

Pielęgnice najlepiej czują się w dużych zbiornikach. Standardowo przyjmuje się, że dla jednej rybki warto wybrać zbiornik pojemności przynajmniej 200 litrów. W przypadku hodowców stawiających na pary, warto wybierać zbiorniki odpowiednio większe. Rzadko pielęgnice hoduje się w większych grupach, a gdy do tego dochodzi – dotyczy to przede wszystkim odmian stosunkowo małych rozmiarów. 

Pielęgnice wymagają dostępu do dobrej jakości filtra oraz grzałki. Ponadto warto zaopatrzyć się w deszczownię, która dodatkowo poprawia warunki panujące w zbiorniku. Polecamy sięgać po ofertę gotowych zestawów, bądź też skompletować samodzielnie wszystkie potrzebne sprzęty: https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/zestawy-akwariowe/.

Warunki sprzyjające rozwojowi pielęgnic 

Kluczowe jest utrzymanie temperatury wody na odpowiednio wysokim poziomie. Ponieważ poszczególne odmiany mogą preferować nawet 30 stopni, warto nie oszczędzać na grzałce oraz wybrać modele wyposażone w termostat. Dzięki ich zastosowaniu utrzymasz temperaturę na stałym poziomie, zabezpieczając rybki przed potencjalnymi problemami rozwojowymi. Odczyn wody powinien być na poziomie 7,0 pH. 

W trakcie urządzania akwarium należy zaaranżować liczne kryjówki oraz wnęki, w których rybki będą mogły się chować. Ważne jest też osadzenie zbiornika roślinnością akwarystyczną. Pomoże ona otworzyć naturalny krajobraz, w którym pielęgnice występują, a także będzie dla nich źródłem miejsc „odosobnienia”. Dno zbiornika warto obsypać delikatnym piaskiem oraz ustawiać na nim ozdoby – korzenie, kamienie, głazy, okręty ceramiczne lub inne wybrane przez Ciebie akwarystyczne wyposażenie 

Zakup i cena pielęgnicy 

Pielęgnice są łatwo i szeroko dostępne w całym kraju. Poszczególne okazy mogą różnić się ceną; najtańsze pielęgnice kosztują zaledwie kilkanaście złotych. Za bardziej wyszukane okazy możesz zapłacić nawet kwotę trzycyfrową. Głównym czynnikiem mającym wpływ na cenę jest odmiana oraz kolorystyka. Najbardziej ekskluzywne pielęgnice są oferowane wyłącznie przez prywatnych i doświadczonych hodowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here