Jak używać uchwytów magnetycznych z gwintowaną tuleją?

0
290

W sprzedaży obok tradycyjnych magnesów pastylkowych używanych m.in. w biurach i szkołach do mocowania różnorodnych materiałów na tablicach magnetycznych znaleźć można również magnetyczne uchwyty o znacznie szerszych zastosowaniach. Przykładem tego typu akcesoriów są uchwyty magnetyczne z gwintowaną tuleją. Tuleja jest wykonana ze stali i stanowi część obudowy, która zabezpiecza magnes. Użycie tego typu rozwiązania sprawia również, że oddziaływanie magnetyczne uchwytu jest jednostronne.

Magnesy w obudowie stalowej

Do budowy uchwytów magnetycznych wykorzystuje się zarówno tradycyjne magnesy ferrytowe, jak i charakteryzujące się większą siłą przyciągania magnesy neodymowe. Ze względu na podatność tego typu elementów na uszkodzenia, przy produkcji uchwytów magnetycznych często stosuje się zewnętrzne obudowy, które dodatkowo pozwalają skierować siłę magnetycznego oddziaływania w określonym kierunku, przeciwnym do kierunku montażu obudowy. W uchwytach magnetycznych z tuleją gwintowaną zewnętrza obudowa stalowa jest dodatkowo wyposażona w tulejkę z gwintem wewnętrznym, dzięki czemu taki uchwyt można przykręcić do elementu wykonanego z dowolnego rodzaju materiału śrubą o odpowiedniej średnicy. Uchwyty magnetyczne z gwintowaną tuleją mogą być przykręcane do elementów drewnianych, metalowych, wykonanych z tworzy sztucznych, z ceramiki, a nawet ze szkła.

Sposób montażu magnetycznego uchwytu z tuleją gwintowaną

W odróżnieniu od magnesów tradycyjnych, które do powierzchni stalowych przylegają z równą siłą w każdym kierunku, uchwyty magnetyczne z gwintowaną tuleją, w obudowie stalowej, przyciągają wyłącznie jedną stronę. Dzięki temu ich siła przyciągania jest większa, a zastosowania bardziej precyzyjne. Magnetyczny uchwyt z gwintowaną tuleją można przykręcić do dowolnego rodzaju elementu przy pomocy śruby o określonej średnicy. Oczywiście w takim elemencie musi zostać wykonany otwór, najlepiej również gwintowany. Alternatywą metodą montażu jest mocowanie uchwytu stroną magnesu do powierzchni stalowej, a następnie wkręcenie w tuleję gwintowanego haczyka lub karabińczyka.

Przykładowym zastosowaniem dla magnetycznych uchwytów z gwintowaną tulejką jest wyposażenie mebli stalowych w haczyki magnetyczne. W tulejkę wkręcamy gwintowany haczyk i gotowe. Uchwyty magnetyczne tego typu mogą być również używane jako rodzaj tymczasowego wygrodzenia. W tulejkę uchwytu wkręca się karabińczyk, do którego mocuje się taśmę zabezpieczającą. Alternatywnie, zamiast karabińczyków można stosować wkręcane oczka stalowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here