dress code, etykieta, savoir vivre, smart casual, bussiness casual, rodzaje dress code, jak się ubrać na różne okazje, black tie, white tie,
fot. pexels.com

Każdy z nas ma tylko jedną szansę, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Istotny jest zatem nasz wygląd oraz dopasowanie się do każdej sytuacji, w jakiej się znajdujemy – przede wszystkim pod względem stroju. Warto poznać zasady dress code, które pomogą ubrać się odpowiednio do każdej okazji, bez żadnych wątpliwości.

Dress code, czyli…?

Dress code to zbiór zasad, które dotyczą odpowiedniego dopasowania stroju do okazji. Niekiedy różnią się od siebie, w zależności od kultury danego regionu lub religii. Dress code to składowa etykiety, która dotyczy przede wszystkim zachowania wśród innych ludzi – chodzi o zasady towarzyskie, jak i zawodowe. 

W naszej kulturze europejskiej dress code dotyczy przede wszystkim zasad, które rządzą tym, w co możemy się ubrać. Dotyczy to głównie okoliczności uroczystych, kiedy swoistą elegancją podkreślamy, jak bardzo szczególne jest dla nas dane wydarzenie. Okazujemy też w ten sposób szacunek gospodarzowi. Niezastosowanie się do ogólnie przyjętych zasad może sprawić, że będziemy obrzucani nagannymi spojrzeniami pozostałych członków danej uroczystości. Istnieje także biznesowy dress code, którego należy przestrzegać przede wszystkim w dużych firmach oraz urzędach.

dress code, etykieta, savoir vivre, smart casual, bussiness casual, rodzaje dress code, jak się ubrać na różne okazje, black tie, white tie,
fot. pexels.com

Dress code – rodzaje

Casual

Casual oznacza strój nieformalny – powszechnie kojarzy się ze strojem na luzie, na co dzień. Można go wybrać na różne okazje, takie jak zakupy, spotkanie z przyjaciółmi, wycieczka do zoo, na plażę, czy jako codzienny ubiór na uczelnię. Panowie mogą np. ubrać koszulkę polo i dżinsy, a Panie spódnicę, sweter lub dżinsy.

Smart casual

Jest to strój zdecydowanie staranniejszy niż casualowy, jednak nie jest tak formalny, jak strój do biura. Potocznie mówi się o smart casual – sportowa elegancja. Doskonale przy takim dress code wygląda żakiet połączony z dżinsami i wygodnymi butami. W przypadku mężczyzn można postawić na koszulę z grubej bawełny i mokasyny.

Bussiness dress code

dress code, etykieta, savoir vivre, smart casual, bussiness casual, rodzaje dress code, jak się ubrać na różne okazje, black tie, white tie,
fot. pexels.com

W przypadku stroju biznesowego należy wziąć pod uwagę stanowisko, jakie się zajmuje oraz zasady panujące w firmie oraz jej wizerunek. Nie w każdej pracy jest wymagany dress code – szczególnie w start-upach i małych firmach nie jest to bardzo przestrzegane i można przychodzić w stroju casualowym. W przypadku pracy w urzędzie lub banku należy jednak dokładnie zapoznać się z wymaganym strojem na co dzień. Mężczyźni powinni ubierać się w ciemny garnitur i krawat oraz jasną koszulę i klasyczne półbuty. Wybór kolorów zamyka się w granatach, odcieniach szarości, brązach, butelkowej zieleni oraz czerni. 

W przypadku kobiet warto postawić na kostium, składający się z klasycznej spódnicy oraz eleganckiej bluzki lub założyć prostą sukienkę. Jeśli decydujemy się na spodnie, to warto postawić na takie, które zasłaniają kostkę. Buty nie powinny mieć odkrytych palców oraz pięt, powinny być zakryte i najbardziej eleganckie są te wykonane ze skóry. 

Black tie

Jest to częściowo formalny strój wieczorowy, który wywodzi się z tradycji amerykańskiej oraz brytyjskiej. Wedle zasad prosto z XIX wieku strój “black tie” powinien być pozbawiony kolorowych dodatków. Panie mogą założyć długą, elegancką sukienkę, lub taką o długości midi. Stylizacja powinna mieć ciemne kolory, takie jak czerń, butelkowa zieleń, bordowy i granat. Warto skupić się na odpowiednich dodatkach, takich jak elegancka kopertówka oraz buty na obcasie.

Panowie na okazje w stylu black tie powinni założyć smoking, białą koszulę o łamanym kołnierzyku, zwieńczonym muszką. Kolorystyka męskiego stroju to czerń i biel. 

White tie

Jest to najbardziej elegancki strój ze wszystkich, jakie występują w dress code. W obecnych czasach jest stosowany bardzo rzadko.  Panowie na tak uroczyste okazje zakładają frak, białą kamizelkę, koszulę z ozdobnym przodem i mankietami zapinanymi na spinki, a do tego białą jedwabną muszkę i buty lakierki. Kobiety powinny założyć długą suknię balową, buty szpilki, malutką torebkę i szal otulający ramiona.

Dress code – warto znać

Jeśli chcesz pokazać się od najlepszej strony i czuć się komfortowo w sytuacjach, gdzie wymagany jest konkretny strój, warto znać powyższe skróty i wiedzieć, w jaki sposób należy się ubrać. Dzięki temu unikniesz faux- pas!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here