Żyj bez śmieci i żyj lepiej

 

Zastanów się, ile śmieci dziennie generujesz? Co jaki czas wynosisz worek pełen plastikowych opakowań i torebek foliowych? Wyobrażasz sobie wyrzucania w ciągu całego roku… słoika śmieci? Dzięki „zero waste” to możliwe!

„Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej” to pierwsza książka w Polsce o tej tematyce. Autorka – Katarzyna Wągrowska – wieloletnia autorka bloga „Ograniczam się – Od nadmiaru do umiaru” jest prekursorką idei „zero waste” w polskim Internecie. W swojej debiutanckiej książce, jak i na blogu, pokazuje, jak można poradzić sobie z kubłami śmieci, które nierzadko się wysypują oraz jak ograniczać się do kupowania tylko tego, co jest nam naprawdę niezbędne i jak wyzbyć się plastiku z naszego życia i planety.

 

Czym jest „zero waste”?

Idea narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Jej głównym założeniem jest wytwarzanie jak najmniejszej ilości odpadów, a właściwie tyle co nic. Ma wielu zwolenników, którzy potrafili przeorganizować całe swoje życie, dzięki czemu są świadomymi konsumentami i chronią środowisko. W „zero waste” nie ma miejsca na foliowe torebki, których trudno uniknąć, plastikowe opakowania po jogurtach, bez których, niestety, nie wyobrażamy sobie życia. Jednym z założeń jest również nieprzyczynianie się do powstawania coraz to nowych odpadów, które tak naprawdę są bezużyteczne, a wydaje nam się, że niezbędne.

 

Jak wygląda „zero waste” w praktyce?

Autorka na własnym przykładzie opisuje życie według zasad tej idei. Przytacza swoje historie ze sklepów i to, jak udało jej się walczyć z odpadami. Do sklepów chodzi z własnymi pudełkami, woreczkami materiałowymi i torbami bawełnianymi. Sprzedawczynie prosi o pakowanie wędliny czy mięsa do jej pudełek; wszystko, co może, kupuje na wagę; świadomie planuje zakupy; najchętniej robi zakupy u lokalnych sprzedawców, którzy już ją znają i popierają jej styl życia.

 

Jak wprowadzić „zero waste” do swojego życia?

Pierwszym, i najważniejszym, krokiem jest zastanowienie się, ile śmieci generuję i ilu z nich mogę uniknąć. Później stopniowo rezygnuję z plastikowych opakowań, które zastępuję słoikami, papierowymi torbami oraz płóciennymi woreczkami, które można zrobić samemu. Świadomie planuję zakupy, wybieram produkty lepszej jakości, które oprócz smaku mają na uwadze ochronę środowiska (czyt. dbają o odpowiednie opakowanie), wyzbywam się przedmiotów, które są bezużyteczne lub same w sobie są śmieciami do jednorazowego użytku.

 

Książka jest tak zachęcająco napisana, że choć „zero waste” wydaje się trudne do utrzymywania, postanowiłam stopniowo wprowadzać to również w swoje życie. Nie jest łatwo, ale autorka doskonale o tym wie i nie narzuca niczego, ale w jasny i klarowny sposób tłumaczy korzyści z tego płynące, nie tylko dla świata, ale przede wszystkim dla nas samych. W książce znajdziemy liczne instrukcje o tym jak optymalizować liczbę śmieci w każdym pomieszczeniu w domu, jak zastępować środki chemiczne, jak produkować własne jogurty czy mydło. Autorka na każdy argument przeciwko poda co najmniej kilka, dlaczego warto żyć według „zero waste”, nawet w podróży, w pracy czy w restauracji.

 

„Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej” to solidnie przygotowany podręcznik, z którego powinien skorzystać każdy, żeby być bardziej świadomym tego, co wrzuca do kosza. Warto mieć ją przy sobie (najlepiej w formie e-booka), żeby nie zapominać o wartościach, których uczy ta książka. Najprostsze zmiany nie wymagają dużego poświęcenia, dlatego zastanów się już dziś, czy chcesz mieć piękną planetę i czyste środowisko, a także czy warto z tego zrezygnować dla foliówki czy opakowania po jogurcie. Zdaję sobie sprawę, że trudno czasem przeorganizować całe swoje życie, nie popadajmy w skrajności. Nie chce nam się siedzieć i zastanawiać, ile śmieci dzisiaj wyrzuciłem, ale trzeba zacząć od małych zmian, a z każdą kolejną będzie łatwiej zrezygnować z niejednego śmiecia.

 

Dziękujemy Wydawnictwu Znak za egzemplarz recenzencki. :)

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska