15 zwierząt, które przeszły do historii

03/03/2020

 Nieświadomi bohaterowie wydarzeń, lub w służbie znanych panów. ( Krótka) lista zwierząt, którym udało się wślizgnąć w jeden z najbardziej ludzkich sposobów myślenia: historia.

Oni stworzyli historię: od konia który podbił świat, do psa który pomógł człowiekowi zostać prezydentem. Według tygodnika "Time", są to 15 najbardziej wpływowych zwierząt, jakie kiedykolwiek żyły.

 

1) Lin Wang, najstarszy słoń na świecie. Został zabrany na Tajwan w '47, po tym jak został wzięty do niewoli przez Armię Nacjonalistyczną. Pachyderma, znany wśród tajwańskich dzieci jako "Dziadek Lin", przewoził japońskie armaty i materiały wojenne przez birmańską dżunglę. Zmarł w lutym 2003 roku w ZOO Mucha, w Taipei, w wieku 86 lat.

 

 

2) Bucephalus, ulubiony koń Aleksandra Wielkiego. Król Macedonii użył go podczas swojej wyprawy do Azji. Zmarł w 326 r. p.n.e. Król założył na jego cześć miasto Aleksandria Bucefala (dziś Jalalpur, w Pendżabie), pomiędzy Indiami a Pakistanem.

 

 Źródło: www.pinterest.com

 

3) Surus, "Syryjczyk", ostatni słoń Hannibala. Po pokonaniu Rzymian na rzece Trebbia (218 p.n.e.), przywódca Kartaginy spędził zimowe miesiące w pobliżu Piacenzy. Dwie próby przekroczenia Apeninów nie powiodły się; ocalałe słonie wojenne nie wytrzymują zimna Doliny Padu i wszystkie umierają z wyjątkiem jednego, legendarnego Surus, dużego słonia azjatyckiego z jednym tylko kłem.

 

 

4) Digit, najbardziej kochany goryl przez zoologa Dian'ę Fossey. Badaczka i pisarka "miłośniczka goryli" miała swojego faworyta: samiec goryla Digit, lider jednej z podgrup, zabity i obrzezany przez kłusowników w 1977 roku podczas próby obrony swojej rodziny. Fossey była tym wstrząśnięta i założyła Fundusz Digit'a w celu zbierania funduszy przeciwko kłusownictwu (dziś Dian Fossey Gorilla Fund International).

 

 

5) Balto, pies zaprzęgowy, przeszedł do historii jako jeden z pierwszych psów użytych w akcji ratunkowej. Zimą 1925 r. syberyjskiemu husky udało się przetrwać złą pogodę i przynieść leki, które uratowałyby dzieci z miasta Nome (Alaska) przed straszliwą epidemią błonicy. Pomnik psa znajduje się w Central Parku w Nowym Jorku, a jego ciało jest wystawione w Cleveland Museum.

 

Zobacz także: 10 bajek, które warto obejrzeć poza Disneyem

 

6) Checkers, cocker Nixona. W 1952 roku Richard Nixon, który wraz z Eisenhowerem został nominowany na wiceprezydenta, został przytłoczony skandalem, ponieważ został oskarżony o niewłaściwe pobranie pieniędzy. Wzruszył Amerykę telewizyjną mową, która przeszła do historii jako "mowa Checkera". Nixon zaprzeczył wszystkim zarzutom poza jednym: "Kilka dni temu dostałem prezent, małego cockera. Moja córka ma sześć lat, a wiesz, dzieci uwielbiają szczeniaki. Nazwała go Checkers. Nie obchodzi mnie, co powiedzą moi wrogowie, zatrzymamy tego szczeniaka."

 

 Źródło: www.pinterest.com

 

7) Keiko, orka, która nie chciała żyć na wolności. Sławę zyskała dzięki filmowi " Free Willy" - morska orka stała się bohaterem, po dziesięcioleciach spędzonych w niewoli, milionowego projektu reedukacji jej do życia w oceanie i sprowadzenia jej z powrotem do swoich krewnych. Ale ona nie chciała mieć z tym nic wspólnego: chciała być z ludźmi. W 2003 r. w Norwegii w wieku 27 lat zmarła ulubienica wielu dzieci.

 

 

8) Elsa, lwica wyhodowana w niewoli i przywrócona na sawannę. Była główną bohaterką bestsellera "Born Free" z 1960 roku, i nagrodzonego Oscarem filmu z 1966 roku. Strażnik rezerwatu w Kenii, George Adamson, zostaje zmuszony do zastrzelenia lwicy, ale natychmiast zdaje sobie sprawę, że zwierzę zostawiło trzy młode i postanawia zabrać je ze sobą. Młode są odstawiane od piersi przez Joy, jego żonę, która nawiązuje szczególne więzi z najmłodszą, Elsą, przeznaczona do pozostania z Adamsonami, aż do uzyskania niezależności.

 

 

9) David Greybeard, szympans Barbagrigia. Stary mężczyzna, z szarą brodą, był pierwszym szympansem, który wykonał niepewny i zaskakujący gest zaufania do Jane Goodall, brytyjskiej etolog i antropolog, znanej zwłaszcza z badań nad życiem społecznym i rodzinnym szympansów. Nazwała go David Greybeard: to właśnie dzięki niemu Jane dokonała ważnych obserwacji, które obaliły głęboko zakorzenione wierzenia wśród uczonych antropologii fizycznej. Po pierwsze, szympansy również jadły mięso.

 

 

10) Samotny George, żółw który żył sto lat. Ostatni samiec gatunku "Geochelone abingdoni", żółwia gigantycznego z wyspy La Pinta, na Galapagos. Rasa ta została uznana za wymarłą aż do momentu, gdy w 1972 roku znaleziono George'a, który mieszkał samotnie na wyspie.

 

 Źródło: www.pinterest.com

 

Zobacz także: Plastik – dlaczego opakowania plastikowe są zagrożeniem XXI wieku?

 

11) Dolly, sklonowana owca, która zmusiła świat do podjęcia działań. Urodzona 5 lipca 1996 roku kilka kilometrów od Edynburga, jest pierwszym ssakiem stworzonym z sukcesem przez człowieka z komórki somatycznej.

 

 

12) Phil, świstak który wie kiedy nadejdzie wiosna. Raz w roku, wszystkie oczy Ameryki zwracają się do Punxsutawney, małego miasteczka w Pensylwanii, czekając na cudownego świstaka, który wyjdzie ze swojego legowiska i zapowie koniec zimy.

 

 

13) Knut, niedźwiedź gwiazdor. Kiedy zmarł, niedźwiedź polarny z berlińskiego ZOO stał się tematem newsów na stronach internetowych i w stacjach telewizyjnych na całym świecie. W latach 2007-2009, gdy była to jeszcze mała, słodka, biała piłeczka, Knut wygenerował 140 milionów dolarów w gotówce i gadżetach na całym świecie. Zmarł w wieku czterech lat z powodu urazu mózgu.

 

 

14) Laika, pies kosmonauta. 3 listopada 1957 roku była pierwszą żywą istotą, która wstąpiła do orbity. Błąkająca się w przedmieściach Moskwy została wybrana, ze względu na swoją łagodność i niewielkie rozmiary, do wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną na pokładzie radzieckiej kapsuły Sputnik 2. Dzielna Laika zmarła po 7 godzinach zmian temperatury z powodu awarii systemu chłodzenia wewnątrz sztucznego satelity.

 

 

15) Bubbles, szympans Króla Popu. Był nierozłącznym przyjacielem Michaela Jacksona, który wielokrotnie występował razem z piosenkarzem w skoordynowanych strojach. Zwierzęciu poświęcono również pomnik. Jacko często polegał na zwierzęciu przy doradztwie dotyczącym ludzi którym może zaufać, w tym swojej rodziny. Emerytowany do życia prywatnego w 2005 roku, maluje abstrakcyjne obrazy (o wartości 1500 dolarów każdy) w Center For Great Apes, w Wauchula, na Florydzie.

 

Zobacz także: 20 zagranicznych hitów z lat 80.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska