Zumba to nie tylko taniec. Dlaczego warto się na nią zapisać?

 

Jesteś już zmotywowana, by walczyć o swoją piękną sylwetkę do lata? Świetnie! Mamy dla Ciebie kolejną dawkę motywacji i inspiracji. Zumba to nie tylko taniec, to także moc pozytywnej energii, a dodatkowo rewelacyjne ćwiczenia, które wysmuklą każdą sylwetkę. Pora, byś dowiedziała się o niej czegoś więcej i spróbowała swoich sił.

Czym jest Zumba?

 

Zumba to połączenie fitnessu z tańcem latynoamerykańskim. W układach opartych na treningach Zumby można znaleźć elementy tańca brzucha, mambo, salsy, a nawet hip-hopu, czy sztuk walki i wiele innych. Jeśli dość masz przeciętnych treningów cardio, które traktujesz jak swego rodzaju mękę i utrapienie, dołącz do grupy i tańcz. Ważna jest zmiana tempa w muzyce i w intensywności. Zumba to energiczna forma aktywności fizycznej, która wysmukla sylwetkę i ujędrnia ciało.

 

Skąd pochodzi Zumba?

 

Przygoda z Zumbą rozpoczęła się w latach 90. XX w., kiedy opracował ją Alberto „Beto” Perez – choreograf, trener i instruktor, a także tancerz. Podczas jednych ze swoich zajęć, zapomniał płyty ze specjalnymi podkładami do ćwiczeń. Wówczas zorientował się, że jedyną płytę, jaką ma, to taką z przebojami latynoamerykańskimi. Włączył ją i zaczął improwizować w rytm muzyki. I tak właśnie narodziła się Zumba, która po jego pierwszej choreografii stała się hitem na całym świecie.

Zobacz także: Dlaczego warto jeździć na rolkach?

 

Korzyści płynące z tańczenia Zumby:

 

1. Spalanie tkanki tłuszczowej

Regularne ćwiczenie Zumby sprawi, że z Twojego ciała znikną niepożądane efekty uboczne podjadania i osiadłego trybu życia. Taniec w połączeniu z ćwiczeniami i odpowiednio zbilansowaną dietą sprawi, że waga po pewnym czasie pokaże o wiele mniejszą liczbę.

 

2. Wysmuklenie i wzmocnienie sylwetki

Wiele kroków w Zumbie wymaga kontrolowania pracy poszczególnych partii mięśni, co sprawia, że stają się one mocniejsze i pięknie wyrzeźbione.

 

3. Poprawa krążenia i dotlenienia organizmu

Zumba zalicza się do ćwiczeń areobowych, a co za tym idzie, przyspiesza oddech i bicie serca. W konsekwencji zostaje podniesione ciśnienie krwi, a to z kolei powoduje lepsze dotlenienie całego organizmu.

 

4. Poprawa samopoczucia

Gorące, latynoamerykańskie hity wprowadzą w dobry nastrój nawet najbardziej zatwardziałych. Połączenie tańca, grupy ludzi i letnich przebojów, rewelacyjnie wpływa na kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

 

5. Wzrost pewności siebie

Jeśli jesteś szarą myszką, która wstydzi się ćwiczyć przy całej grupie, to idealna okazja, by się przełamać. Nie musisz tańczyć jak Patrick Swayze, czy inny profesjonalny tancerz lub tancerka, by dobrze się bawić i iść na Zumbę. Kroki są bardzo proste, a na sali treningowej zawsze panuje bardzo miła atmosfera. Jeśli nie jesteś przekonana, możesz spróbować sama w domu. Gdziekolwiek byś nie ćwiczyła, wzrośnie Twoja świadomość własnego ciała i jego wartość.

 

6. Genialna zabawa

Oprócz wszystkich powyższych korzyści, Zumba przede wszystkim daje niesamowicie dobrą zabawę. Na sali treningowej zawsze panuje pozytywna atmosfera, a pomiędzy choreografiami można pośmiać się ze zwykłych, prozaicznych rzeczy. Wszyscy przychodzą tam z bardzo pozytywnym nastawieniem.

Zobacz także: Dlaczego warto jeździć na rowerze? 

 

Australijska ciekawostka

 

W Australii, a dokładnie w budynku Ministerstwa Edukacji w Canberze, Zumba została zakazana. W tym właśnie miejscu, odbywały się zajęcia na sali treningowej na 12. piętrze. Podobno taniec uczestniczek sprawiał tak ogromne drgania w całej konstrukcji, że osoby pracujące i znajdujące się na terenie ministerstwa zaczęły bać się o własne zdrowie i życie. Badania wskazały, że trening rzeczywiście pobudza niebezpieczne trzęsienie się budynku, co spowodowało odwołanie zajęć.

 

Rodzaje zumby:

 

1. Zumba Basic

Klasyczna odsłona Zumby. To właśnie z niej choreografowie czerpią inspirację do tworzenia coraz to nowych odsłon. Kroki nie należą do najtrudniejszych i przykuwają uwagę zarówno młodszych jak i starszych uczestników.

 

2. Zumba Tonning

Propozycja dla tych, którzy szczególnie chcą wyrzeźbić swoją sylwetkę. Klasyczne tańce w połączeniu z obciążeniem około 0,5-1,0 kg idealnie wspomaga pracę mięśni. Ciężary przypominają  swego rodzaju grzechotkę, co dodatkowo wbogaca rytmikę ćwiczeń.

 

3. Zumba Sentao

To Zumba z wykorzystaniem krzeseł, co dodatkowo obciąża mięśnie i wspomaga spalanie i wyrzeźbianie sylwetki. Trening ten przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych uczestników, gdyż wymaga większego wysiłku i doświadczenia.

 

4. Aquazumba

To idealny wariant dla osób np. po rehabilitacji lub z nietypowymi chorobami stawów, które uniemożliwiają regularne ćwiczenia. Latynoamerykańskie rytmy, woda i taniec to rewelacyjne połączenie. Nie jest tak nudne, jak zwykły aquafitness i daje bardzo dużo radości i dawkę pozytywnej energii.

 

5. Zumba Gold

Jest przeznaczona dla osób najmniej zaawansowanych, ograniczonych ruchowo lub po prostu osób starszych. Układ kroków jest o wiele mniej skomplikowany, a tempo ćwiczeń dopasowane do poziomu i możliwości uczestników.

 

6. Zumbini

Jest to rodzinny sposób spędzania  wolnego czasu. To opcja skierowana dla rodziców, którzy powoli chcą wprowadzić swoje pociechy w aktywny tryb życia z dozą dobrej zabawy. To nie tylko taniec a także gry  integracyjne. Idealny sposób, by zbliżyć członków rodziny.

 

7. Zumba kids

Zumba dla dzieciaków to połączenie gier i zabaw z tańcem w rytmie hitów latynoamerykańskich. Właściwie niczym nie różni się od Zumbini, jednak w Zumbie kids dzieciaki same wchodzą na parkiet, bez swoich rodziców.

 

Zobacz także: Jak nie zwariować na diecie

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska