Znani cukrzycy – które gwiazdy mają cukrzycę?

16/07/2018

 

Znakomita większość ludzi myśli, że ich nie dotyczy, dopóki… nie dopadnie. Co to takiego? Choroba. Tymczasem proza życia jest nieubłagana i potrafi zaskoczyć każdego: grubego, chudego, sławnego, starszego, młodszego. Zaskoczeni będziecie także Wy, gdy dowiecie się, komu przyszło zmierzyć się z cukrzycą.

Loteria

Choć wszechobecna w mediach perfekcja prowokuje myślenie, że gwiazdy filmowe czy gwiazdy telewizyjne żyją w szczęściu i w dostatku, są to tylko pozory. Można mieć wszystko, spać w jedwabnej pościeli, kąpać się w złocie, na śniadanie jeść kawior i dużo podróżować, lecz nadal być człowiekiem narażonym na wiele schorzeń. Części możemy zapobiec, na część nie mamy wpływu, ale zawsze, gdy już przyjdzie moment diagnozy, będziemy pytać, jak do tego doszło. Zenon Martyniuk odpowiedziałby „nie wiem”. I słusznie. Wiedzą natomiast jego koledzy po fachu.

 

Znacie Ev’ry night?

Jeśli tak, to wykonawczyni tej pamiętnej piosenki również nie powinna być obca. Mandaryna, a właściwie Marta Wiśniewska, animatorka kultury, choreografka, tancerka, zachorowała na cukrzycę ciążową, jednak choroba pozostała z nią na dłużej. Już po porodzie zdiagnozowano u niej cukrzycę typu 1. W wywiadach opowiada, że choroba nie musi być przeszkodą w realizacji marzeń. Zachęca do uprawiania sportu, stosowania zdrowej diety i dbania o siebie.

 

Sport to zdrowie!

To prawda, a jednak na cukrzycę chorują też zapaleni sportowcy. Przykładem jest polski wioślarz, Michał Jeliński. Osiągnął wiele sukcesów, między innymi podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Choroba motywuje go do działania i czyni bardziej wytrwałym i twardym zawodnikiem. Ze sportowcem w chorobie solidaryzuje się też były polski prezydent Lech Wałęsa czy Michał Figurski. Dziennikarz zaniedbał cukrzycę, co poskutkowało licznymi powikłaniami. Z powodu zaburzeń metabolicznych w przebiegu cukrzycy zmarł Robert Leszczyński, jeden z jurorów popularnego niegdyś telewizyjnego show Idol.

 

Zobacz także: Muzycy z problemami, czyli seks, alkohol, narkotyki i rock'n'roll

 

MasterChef i spółka

I wcale nie chodzi o Magdę Gessler, a o Damiana Kordasa, zwycięzcę IV edycji programu kulinarnego „MasterChef”. Ten młody, uzdolniony chłopak choruje na cukrzycę typu pierwszego. Jako kucharz musi próbować wielu swoich dań. Ciekawe, ile miewa hiperglikemii, bo hipoglikemii zapewne dużo mniej. Skoro mowa o jedzeniu… Któż z nas nie zna serialowego Boczka? Aktor wcielający się w jego postać, Dariusz Gnatowski, to również diabetyk, podobnie jak sympatyczny policjant z serialu Ojciec Mateusz, aktor Michał Piela. Glukometr nosi też piosenkarka Paulla, wokalista Zbigniew Hołdys oraz prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. dr hab. med. Maciej Małecki. Polski prozaik i poeta, Kornel Makuszyński oraz Kazimierz Przerwa-Tetmajer, polski poeta i nowelista, co może być szokujące, również chorowali na cukrzycę.

 

Gwiezdne wojny z cukrzycą

Prawdziwe wojny prowadzi ze swoją cukrzycą George Lucas, twórca Gwiezdnych wojen oraz Indiana Jonesa. Niczym drapieżny kot z cukrzycą walczy aktorka Halle Berry oraz aktor Tom Hanks. Za każdym razem, gdy spojrzycie na żarówkę, przypomnijcie sobie, że jej wynalazca Thomas Alva Edison to też był diabetyk. Śpiew i rytmiczne ruchy na scenie to wysiłek, który może powodować hipoglikemię. Elvis Presley nie tracił jednak sił. Mdlały raczej fanki na widok swojego słodkiego idola.

 

Zobacz także: Gwiazdy o polskich korzeniach. Jego nie spodziewaliśmy się na liście

 

Jak widać za wysoki poziom cukru we krwi na zmianę ze zbyt niskim poziomem cukru we krwi to problem ludzi, których znamy ze świata kina czy literatury, to odkrywcy, naukowcy, lekarze i kucharze. Glukometr noszą politycy i sportowcy. Diabetycy to też sędziowie, przywódcy, olimpijczycy i wiele innych znanych nam wszystkim postaci. Te podane wyżej to jedynie kropla w morzu.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska