Zespoły metalowe z całego świata cz. 4 – USA

Zaglądasz do płytoteki szukając czegoś interesującego. Jak kobieta przed szafą, przerzucasz znane Ci okładki, nie mogąc się zdecydować. Może nadszedł czas nabyć coś nowego, ekscytującego? Ten cykl ci w tym pomoże. Oto zespoły metalowe z całego świata.

Lamb of God

Zespół powstał w 1994 roku, choć pod obecną nazwą zasłynął dopiero 5 lat później. Zaliczany jest do nowej fali heavy metalu, stanowiąc fundament sceny tego gatunku w Stanach Zjednoczonych. Lamb of God to zespół, którego nie sposób nie znać, jeśli choć trochę znamy ten gatunek.

Death

Już po pierwszych kilku kawałkach możemy zaobserwować jedno – głos Chucka to metal w czystej postaci. Myślisz, że to dobry shredding? Nie, to wciąż on. Pozycja obowiązkowa dla najbardziej hardcorowych słuchaczy.

Slipknot

Schodzimy niżej. I głębiej. W tłum masek, otoczeni najliczniejszym zespołem na liście. Slipknot słynie z niezwykłej mieszanki gatunkowej, jaką prezentują fanom. Ten dziewięcioosobowy zespół to głównie heavy metal, wsparty także alternatywą i nu metalem. Nie mogę napisać nic więcej. Wiemy bowiem aż za dobrze, co o tym sądzi Corey Taylor...

Anthrax

Zespół zaliczany do Wielkiej Czwórki thrash metalu, grali siarczyste riffy zanim połowa ich obecnych fanów wyszła ze szkoły podstawowej. Karierę zaczęli w 1981. Choć ich nazwa wskazywałaby na agresywną stronę thrash metalu, to jednak pod względem muzyki są oni jednym z tych lżejszych metali.

Metallica

Tych panów nikomu przedstawiać nie trzeba. Prawda? Choć ich pozycja bywała w historii metalu wątpliwa, to wciąż są oni członkami Wielkiej Czwórki i należy im się respekt. Choć wiele osób uważa, że skończyli się na Kill ‘Em All, to jednak po wyjściu z mamusinej piwnicy takie osoby zobaczą, że od tego czasu wydali sporo nowych, dobrych krążków. Dziś jednak zakosztujmy klasyki.

Megadeth

Jedni ich nienawidzą, inni kochają. Reszta ma nadzieję, że przestanie w końcu śpiewać. Tych pierwszych Dave ma głęboko w dupie, tych drugich zaś… cóż, na pewno trochę mniej. O ostatnich się nie martwi. Megadeth to jeden z najbardziej płynnych gatunkowo zespołów należących do Wielkiej Czwórki thrash metalu, a każdy z ich albumów zyskiwał im coraz większe rzesze zarówno wrogów, jak i fanów. Jest to koszt eksperymentów Mustaine’a, który za każdym razem przedstawia nam swoją muzykę w innym świetle.

Alice in Chains

Czy bez Layne’a to wciąż ten sam zespół? To pytanie na pewno zadaje sobie niejeden fan Alice in Chains. Jest to jedyny słuszny przedstawiciel Wielkiej Czwórki z Seattle na tej liście, jako grupa przedstawiająca najciemniejszą stronę grunge’u, choć zaskakująco melodyjną w tym samym czasie.

Pantera

Zespół o burzliwej historii, która zakończyła się jej rozpadem. Twórczość Pantery można podzielić na dwa główne etapy – heavy metal i ciężki, energiczny thrash, z którego znamy ich do dziś. To właśnie ta druga część kariery przyniosła im sukces komercyjny na skalę światową, choć nie oznacza to, że ich poprzednie dokonania nie mają znaczenia dla historii metalu.

Slayer

Gdyby piekło miało swój własny soundtrack, Slayer miałby na niego dożywotni kontrakt. Choć sami muzycy twierdzą, że to tylko sceniczny wizerunek i nic więcej jak zabawa, ich muzyka to właśnie to, czego możemy spodziewać się po krwawym, najmroczniejszym wśród mrocznych zespołów, które wciąż trzymają się thrash metalu.

Iron Maiden

Plotka głosi, że gdyby wrzucić wszystkie ich kawałki na jedną playlistę i losować – nie trafiłoby się na żaden zły kawałek, bo większość brzmi tak samo. Czy to prawda? Musicie sprawdzić sami. Mi wystarczy fakt, że jest to zespół o bogatym doświadczeniu i szerokim spektrum wokalistów, których gościli w swoim składzie przez lata, choć i tak niekoronowanym ich królem będzie Bruce Dickinson.

 

Myślicie, że o jakimś zespole zapomnieliśmy a powinniśmy go tu zamieścić? Jak zawsze czekamy w komentarzach na wasze propozycje.

 

 

 

Korekta: Olga Miziuk

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska