Zespoły metalowe z całego świata cz. 3 – Rosja

 

Zaglądasz do płytoteki szukając czegoś interesującego. Jak kobieta przed szafą, przerzucasz znane Ci okładki, nie mogąc się zdecydować. Może nadszedł czas nabyć coś nowego, ekscytującego? Ten cykl ci w tym pomoże. Oto zespoły metalowe z całego świata.

Аркона (Arkona)

Jeden z najbardziej znanych towarów eksportowych Rosji. Arkona, z piękną Marią „Masha Scream” Arkhipovą na czele, to zespół o silnych korzeniach folklorystycznych. W ich tekstach możemy znaleźć wiele odniesień do mitologii słowiańskiej. Masha jest także jedną z niewielu wokalistek, które odniosły tak duży sukces śpiewając death growlem.

Арктида (Arktida)

Zespół założony w 2003 roku pod nazwą Arch, jednak muzycy szybko stwierdzili, że ich nazwa… cóż… nie wyróżnia się na tle innych. Dlatego ich pierwszy studyjny album wydali już jako Arktida, a ich muzyka to power metal z elementami metalu symfonicznego.

Mechanical Poet

Kilka lat upłynęło, zanim projekt muzyków awangardowych, Glazemaker, przerodził się w znany dziś zespół Mechanical Poet. Wciąż szukając swojego własnego, oryginalnego brzmienia dotarli do miejsca, w którym jak okiem sięgnąć rozpościerał się metal progresywny i jego bardziej zawiłe podgatunki.

Catharsis

Zespół założony w 1996 roku przez gitarzystę Igora Polyakova  i wokalistę Sergeja Bendrikova. Z początku grali głównie death doom metal, ale z wydaniem ich drugiego studyjnego albumu coraz bardziej skłaniali się ku metalowi symfonicznemu bądź power metalowi.

Black Obelisk

Zespół założony przez basistę Anatoliego Krupnova, który zmarł w 1997 roku. Zespół jednak wciąż działa na rosyjskiej scenie metalowej, a jego muzyka to głównie heavy metal z elementami thrash metalu, choć muzycy znani są także z hard rockowych kawałków.

Solar

Zespół o ciekawym podejściu do ram muzyki metalowej. Kierując swoją twórczość bardziej ku gatunkowi metalu symfonicznego, tworzą kawałki, które kojarzyć się mogą ze starymi grami RPG. Kawałek „Heretic” pochodzi z ich drugiego studyjnego albumu „At the Dawn” i choć w Polsce ciężko jest znaleźć ich twórczość – warto poświęcić chwilę na przekopanie Internetu.

Archontes

Z greckiego – lordowie, panowie. Nazwa zespołu świetnie podkreśla ich styl muzyczny, który krąży głównie wokół melodycznego power metalu.

Nomans Land

Na kruki Odyna, kolejna pozycja na tej liście sprawia, że masz ochotę chwycić za kufel i zakrzyknąć „Skål!”. Rosyjscy skaldowie przynoszą nam solidną porcję muzyki, przy której nawet najdłuższa podróż do drakkarem byłaby znośna.

Tenochtitlan

Kolejny zespół przedstawia zupełnie odmienny klimat. Tenochtitlan, jak sama nazwa wskazuje, zabierze nas w dużo cieplejsze klimaty wczesnych cywilizacji Ameryki – Majów, Azteków i Inków. Całość pokrywa otoczka doom metalu. Zespół ten współpracuje wirtualnie – jego członkowie mieszkają w znacznej odległości od siebie.

Аспид (Aspid)

Zespół, którego muzyka to najmroczniejsze partie gitarowe w historii thrash metalu, w których króluje śmierć. Jest to najstarszy z zespołów obecnych w tym zestawieniu – został powołany do życia w 1988 roku. W 2010 muzycy przywrócili projekt do życia.

Myślicie, że o jakimś zespole zapomnieliśmy, a powinien być znany jako część kanonu rosyjskiego metalu? Jak zawsze czekamy w komentarzach na wasze propozycje.

 

 

 

 

Korekta: Olga Miziuk

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska