Zdrowie na talerzu. Dlaczego warto mieć swój własny ogródek?

 

Ekologia to nie tylko moda, ale przede wszystkim metoda na poprawienie jakości swojego życia i sposobu odżywiania. Jedną z opcji, jak to zrobić, jest uprawa własnych warzyw, owoców czy ziół. Przedstawiamy Wam kilka dowodów na to, że z posiadania własnego ogródka płyną same korzyści.

Najczęściej tłumaczymy się, że nie mamy miejsca, ani czasu, by móc pielęgnować ogród, ale to tylko wymówki. Przecież wcale nie musimy być właścicielami działki czy mieszkać na wsi, by móc uprawiać owoce czy warzywa. Oczywiście, wtedy mamy większe możliwości, ale nawet mieszkając w bloku możemy pokusić się o założenie niewielkiego ogródka na balkonie. Wystarczą donice z ziołami, sadzonkami truskawek albo poziomek bądź warzyw, np. pomidora. Poza tym, istnieje jeszcze jedna alternatywa – zawsze możemy zaangażować się w inicjatywę publicznych ogrodów warzywnych. Dla chcącego, nic trudnego.

 

Zobacz także: Wiosna może być inspirująca. Co robić o tej porze roku?

 

Lepszy smak

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że produkty z własnej uprawy smakują o wiele lepiej. Choćby na przykładzie truskawek, przypomnijcie sobie ich smak z dzieciństwa i porównajcie z tymi obecnie dostępnymi w supermarketach. Niebo a ziemia, prawda? Przyczyną takiego stanu rzeczy są chemikalia stosowane przy masowych uprawach. W przypadku swoich niewielkich ogródków możecie być pewni pysznego, naturalnego smaku, intensywnego zapachu no i oczywiście jakości.

 Fotografia: pixaby.com

 

Wiem, co jem

Własna uprawa zwiększa świadomość tego, co spożywamy. Przede wszystkim, uprawiając warzywa czy owoce, mamy naturalne i zdrowe przekąski. Dostarczamy organizmowi składników niezbędnych do jego właściwej pracy. Głównie chodzi o witaminy, ale i również inne związki mineralne i odżywcze. Wiosenne nowalijki, letnie owoce, czy jesienne zbiory warzyw – to wszystko pozwala na urozmaicenie naszej diety. Spróbujcie, a nie pożałujecie.

 

Zobacz także: Szybka wiosenna sałatka

 Fotografia: pexels.com

 

Wysiłek na świeżym powietrzu

Ten punkt również potwierdza, że własny ogródek wpływa na nasze zdrowie. Spędzamy więcej czasu na zewnątrz, dotleniamy się. Poprawia się nasza odporność, ale i kondycja. W końcu uprawa roślin to również wysiłek fizyczny. W ten sposób możemy popracować nad naszymi mięśniami i usprawnić zręczność naszych rąk.

 Fotografia: pexels.com

 

Relaks i hobby

Nic tak nie relaksuje jak czas spędzony na łonie natury albo chociaż w jej pobliżu. Uprawa ogródka to nie tylko praca, ale również odpoczynek. To sposób na odstresowanie od problemów dnia codziennego i wyciszenie się. Dla wielu działkowiczów to również hobby, bez którego nie wyobrażają sobie już swojego życia. Jedno co pewne, ogródek i praca nad nim wciągają bez reszty.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska