Zarządzanie sobą w czasie

 

W dzisiejszych czasach chcemy zrobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Praca pod presją często przynosi odwrotne skutki. Szybko się demotywujemy, zawalamy termin po terminie przez co czujemy się beznadziejnie. Przygotowałam dla Was listę najskuteczniejszych technik zarządzania sobą w czasie oraz źródeł, do których możecie sięgnąć.

 

Technik gospodarowania czasem jest mnóstwo. Powstało wiele książek i blogów na ten temat. Każdy couch, motywator czy psycholog ma w zanadrzu kilka porad, ale ogólnie rzecz biorąc chodzi o to samo, choć ubierają to w inne słowa. Zebrałam najważniejsze wskazówki, które sama stosuję, bądź bardzo się staram, i które powinny pomóc Wam zasypiać spokojnie, bez wyrzutów sumienia.

 

1. Lista, lista i jeszcze raz LISTA.

Bez kalendarza nie ruszam się z domu, a bez notatnika w pracy zrobiłabym raptem połowę zleconych mi zadań. Potrzebne są tylko kartka i długopis. Spisz sobie wszystkie rzeczy, które musisz zrobić, a potem skrupulatnie je skreślaj. Mnie najbardziej pod koniec dnia satysfakcjonuje, jak moje notatki są całe poskreślane.

Inną metodą jest planner, którego wzorów w Internecie jest na pęczki. Na tydzień, miesiąc, kwartał, do wyboru, do koloru. Ważne, żeby określić sobie deadliny i ich się trzymać.

Przepiękne plannery przygotowuje My Pink Plum, a Design Your Life stworzyła genialny organizer.

Jeśli ilość rzeczy, które musisz zrobić cię przeraża, to…

 

2. Ustal priorytety.

Na Blog – Paweł Rawski znalazłam świetną technikę „ABCD”. „A” to rzeczy najważniejsze, które należy zrobić w pierwszej kolejności. „B” to te mniej ważne, które trzeba wykonać zaraz po „A”. Analogicznie „C” to rzeczy, które powinniśmy zrobić po „A” i „B”, jeśli starczy czasu. „D” to czynności, które ktoś może za nas zrobić albo chociaż nam pomóc. Litery można zastąpić cyframi, ulubionymi znakami, emotikonami albo (jak w moim przypadku) kolorami. Oby przyniosło efekty.

 

3. Skup się na tym, co naprawdę ważne.

Mój szef powiedział mi kiedyś: „szkoda tracić czas na rzeczy niepotrzebne”. Jest w tym 100% racji, dlatego przy robieniu listy i ustalaniu priorytetów zastanów się, czy wszystko koniecznie musisz zrobić. Czasami wmawiamy sobie, że jak czegoś nie zrobimy, to nie ruszymy z czymś innym. Tak naprawdę to jest wymówka, przez którą się blokujemy i nie robimy tego, co istotne.

 

4. Pracuj nad sobą, swoją konsekwencją i chęcią odkładania na później.

Ciągłe odwlekanie niczego nie zmieni, a już na pewno nie poprawi twojej efektywności. Rób sobie przerwy, ustalaj nagrody za skończenie pracy, cokolwiek, ale nie odpuszczaj, dopóki nie wykonasz wyznaczonych zadań. Konsekwencja to trudna sztuka, wiem o tym doskonale, ale tylko tak osiągniemy swój cel. Wyobraź sobie, że jeśli nie zrobisz czegoś dzisiaj, jutro możesz nie mieć czasu, albo będziesz robił to po nocy. Sama muszę nie raz walczyć ze sobą, żeby artykuł był na czas, w razie jakby po drodze „coś mi wyskoczyło”.

 

5. Pozbądź się wszelkich „rozpraszaczy”.

Wyłącz Facebooka, wycisz dźwięki w telefonie, wyprowadź współlokatorkę za drzwi… Niech nic cię nie rozprasza! Skup się na tym, co masz zrobić i nie prowokuj „rozpraszaczy”, żeby zabierali ci czas.

 

6. Nie rób wszystkiego na raz i nie bierz na siebie zbyt dużo.

Jeśli myślisz, że im więcej sobie zapiszesz, tym więcej zrobisz, to się grubo mylisz. Im dłuższą listę zrobisz, tym mniej będziesz zmotywowany i efektywny.

 

7. Nie przejmuj się, jeśli czasem nie będzie ci wychodziło!

Każdy jest człowiekiem i jeśli przez twoje opóźnienie ktoś nie straci czegoś naprawdę ważnego, świat się nie zawali. Pilnuj swoich obowiązków, ale może się zdarzyć, że jesteś zmęczony, bo np. musiałeś komuś pomóc, i nie masz sił na nic – odpocznij! Lepiej sobie jednego dnia odpuścić niż zarzynać się.

 

Na dokładkę podrzucam Wam kilka bardzo przydatnych blogów lub artykułów, a także tytuły książek, po które warto sięgnąć.

paniswojegoczasu.pl – fantastyczny blog Oli Budzyńskiej, która uczy kobiety, jak być „paniami swojego czasu”.

projektantczasu.pl – Grzegorz Frątczak o tym, jak realizować się zawodowo i nie zapomnieć o rodzinie i czasie dla siebie .

produktywnie.pl – jak być produktywnym i mieć więcej czasu w ciągu dnia.

Praca w domu – 12 praktycznych wskazówek – jak pracować w domu i nie zwariować, według Joanny Glogazy.

Zarządzanie sobą w czasie – sposoby na produktywność pewnej Rudej fotografki.

Organizacja czasu – Design Your Life

„Zarządzanie czasem” – Brian Tracy – temu człowiekowi ufam w ciemno i choć książki jeszcze całej nie przeczytałam, to po samym autorze wiem, że jest godna polecenia.

„Pani swojego czasu” – Ola Budzyńska – książka będzie miała premierę dopiero za miesiąc, ale zapowiada się świetnie.

„15 tajemnic zarządzania czasem. O czym wiedzą ludzie sukcesu?” – Kevin Kruse – wyniki badań przeprowadzonych na ludziach sukcesu.

 

Korekta: Justyna.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska