Świąteczne zapachy w Twoim domu

 

Wchodzisz do domu i już wiesz co się święci. Powoli podążasz za cudowną wonią unoszącą się w powietrzu. Węch kieruje Cię do kuchni. I dobrze. Tak! Znalazłeś blachę jeszcze ciepłych pierniczków. Właśnie poczułeś zapach zbliżających się świąt.

Choinka, prezenty, śnieg (choć ostatnio coraz rzadziej) – wszystko to niezaprzeczalnie kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Jednak święta te są wyjątkowe z jeszcze jednego powodu – towarzyszy im niepowtarzalna magia i moc zapachów. Mają one ogromną siłę wprowadzania nas w odpowiedni nastrój i klimat świętowania. Przedstawiamy te, które ze świętami kojarzą się najbardziej. Warto je wykorzystać w kuchni czy też jako ozdoby.

 

 

Mandarynki

Od lat kojarzone ze świętami Bożego Narodzenia. Wystarczy tylko, że ktoś w pobliżu zacznie obierać ten owoc, a w naszych mózgach od razu zapala się na czerwono napis ŚWIĘTA. Często wykorzystywane jako uzupełnienie prezentów mikołajkowych. Do tego smaczne i zdrowe, bo zawierają witaminy, kwas foliowy i składniki mineralne. Czego chcieć więcej? Na pewno będą dobrą alternatywą dla świątecznego obżarstwa.

 

Cytrusy

Skoro mowa o mandarynkach, które wyszczególniłam z racji tego, że chyba najbardziej kojarzą się z Bożym Narodzeniem, nie możemy zapomnieć o innych cytrusach. Ich powiązanie ze świętami ma w naszej kulturze podwaliny już w PRL-u. Na co dzień towar niedostępny, stał się symbolem świąt i namiastką luksusu. To właśnie wtedy władze ogłaszały, że do Polski płynie dostawa cytrusów z Kuby. Obecnie pomarańcze możemy wykorzystywać na wiele sposobów. Starta skórka pomarańczowa na pewno wzbogaci smak ciast i ciasteczek. Suszone plastry mogą stanowić dekorację, choćby jako dodatek do wieńców bożonarodzeniowych czy też jedna z ozdób na ekologicznej choince. Poza tym, nie może zabraknąć pomarańczy nakłuwanej goździkami. Pomysł sprawdzony, ale wciąż efektowny.

 

Przyprawy korzenne

Należą do nich cynamon, anyż, goździki, wanilia, szafran, kardamon oraz gałka muszkatołowa. Nie tylko poprawiają smak potraw, ale również pobudzają trawienie, co przy ilości jedzenia pochłanianego w okresie świąt może okazać się zbawienne. Co ciekawe, dawniej przypisywano im właściwości magiczne – miały być składnikiem napojów czarodziejskich i miłosnych. W kuchni bożonarodzeniowej nie można się bez nich obejść. Stanowią istotny składnik wspomnianych już przeze mnie pierniczków. Poza tym goździki i cynamon sprawdzą się jako dodatek do herbaty zimowej czy też grzanego wina. Gwiazdki anyżowe i laski cynamonu, choćby przewiązane wstążką, znajdą zastosowanie również jako ozdoba, miedzy innymi dodatek do stroików, a piernikowe gwiazdki ułożone w stożek uformują oryginalną choinkę.

 

Igliwie

Czymże byłyby święta bez zapachu choinki? Najpiękniej i najbardziej wyraziście czuć jodłę i sosnę, nieco mniej świerk. Choć nie każdy chce lub może sobie pozwolić na żywe drzewko, to niestety sztuczna choinka nie pachnie już tak ładnie. Dlatego warto choćby pokusić się o niewielki akcent z dodatkiem gałązek, na przykład ustawić je w wazonie lub zrobić stroik z ich wykorzystaniem.

 

Suszone owoce i grzyby

Wigilijne potrawy nie mogą się bez nich obejść. Pierogi z kapustą i grzybami, uszka – to jedne z tych, w których składnik ten jest wykorzystywany. Natomiast bez suszonych owoców (jabłek, gruszek, śliwek i innych) na wigilijnym stole nie byłoby kompotu. 24 grudnia nie może ich zabraknąć w naszych kuchniach.

 

Naturalne składniki wydzielają najlepsze aromaty, jeśli jednak z jakichś przyczyn nie możemy po nie sięgnąć, warto zastosować zamienniki. W większości sklepów znajdziemy świece zapachowe czy olejki eteryczne pachnące tym, co kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Choć nie zastąpią oryginału, to pozwolą nam poczuć święta.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska