O największej zagadce XX wieku, czyli „Zamach” Jacka Tacika

 

O tym wydarzeniu można usłyszeć dużo. Jest wiele świadectw, relacji i mitów, jeszcze więcej teorii. Co wydarzyło się naprawdę 13 maja 1981 roku na placu Świętego Piotra? W dniu, w którym cały świat zamarł.

Za kilka dni minie trzydzieści sześć lat od zamachu na Jana Pawła II w Watykanie. Do tej pory jest sporo kontrowersji wokół tego tematu, a niektóre wątki nadal owiane są tajemnicą. Ile padło strzałów? Czy ktoś pomagał zamachowcowi? Ile świadków, tyle świadectw. Ile pytań, tyle wątpliwości. Powstało wiele filmów dokumentalnych, mnóstwo dziennikarzy wraca do tematu, odkrywa nowe fakty. Jest jednak jeden dziennikarz, który rzetelnie przyjrzał się sprawie, odnalazł niemal wszystkich ważnych świadków zdarzenia, pokonał dziesiątki tysięcy kilometrów, by powstała książka „Zamach”, którą miałam przyjemność przeczytać.

 

Dziennikarz, o którym mowa, to Jacek Tacik. Wieloletni reportażysta, związany m.in. z TVN24 i „Tygodnikiem Powszechnym”. Relacjonował np. abdykację Benedykta XVI czy beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II. W książce przeprowadza wywiady z dwudziestoma sześcioma świadkami (bezpośrednimi lub nie) zamachu na Ojca Świętego i na nowo odtwarza historię, która dotąd nie była tak rzetelnie opracowana.

 

Jednym z rozmówców jest np. Mehmet Ali Ağca – ten, który strzelił. Podziwiam reportera za odwagę. Stanął oko w oko z człowiekiem, który nie ma żadnych skrupułów. Zabijał i za to nie przepraszał, nie żałował. Do tej pory widzi w zamachu na Jana Pawła II swoją „misję” i „plan boży”, który musiał się dokonać, bo taka była przepowiednia. Chodzi o trzecią tajemnicę fatimską. Dotyczyła „biskupa w bieli”, który miał być ugodzony strzałami z broni palnej i strzałami z łuku. Ağca do tej pory utrzymuje, że tak miało być, również z uwagi na to, że stało się to w rocznicę objawień fatimskim, dokładnie o tej samej porze (w tym roku obchodzimy setną rocznicę objawień). Do tej pory zastanawia się jednak jak to się stało, że papież przeżył.

 

Największą tajemnicą jest chyba to, ile strzałów padło. Najwięcej świadków mówi, że dwa. Sam zamachowiec twierdzi, że miał trzy kule, ale przy trzeciej pistolet odmówił posłuszeństwa. Jak to się jednak stało, że dwie kule zraniły papieża w trzy miejsca i jeszcze ugodziły dwie turystki, które stały nieco dalej? Żadne świadectwo nie rozwiewa tych wątpliwości, a jak było… Nie wie nikt.

 

 

Nie czas jednak zastanawiać się nad samym zamachem, wróćmy do książki. Jest niezwykle szczera, niektórzy z bohaterów nigdy wcześniej nie opowiadali o tych zdarzeniach, wielu z nich nie miało też do czynienia z żadnym polskim dziennikarzem. Tacik zrobił wszystko, co w jego mocy, żeby odnaleźć wszystkich, którzy byli jakkolwiek związani ze sprawą. Mamy okazję poznać jedną z postrzelonych turystek oraz córkę i zięcia drugiej; „prywatnego” fotografa papieża (swoją drogą twierdzi, że padły aż cztery strzały); kilku prokuratorów, którzy byli odpowiedzialni za śledztwa. Ponadto poznajemy perspektywę takich osób jak gen. Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa czy doktor Renato Buzzonetti (osobisty lekarz Ojca Świętego). Każda historia jest niezwykle osobista, doznajemy przy nich mnóstwo emocji, poznajemy fakty, które niegdyś były sfałszowane lub przekręcone.

 

Książkę można przeczytać jednym tchem, choć ma 456 stron. Nigdy nie interesowałam się tą historią, a jednak nie mogłam się oderwać. Poza tym, że utwierdziłam się w przekonaniu jak fantastycznym gatunkiem jest reportaż, to jeszcze poznałam fascynującą historię, która niegdyś nie schodziła z okładek gazet, a dziś jest nieco zapomniana…

 

Premiera książki: 11 maja 2017 roku

Dziękujemy Wydawnictwu Literackiemu za egzemplarz recenzencki. :)

 

 

Korekta: Olga Miziuk

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska