Zalety czytania książek. Właśnie dlatego warto czytać

 

Wolny czas poświęcamy na różnego typu rozrywki: od leniwego wylegiwania się na kanapie zaczynając, na aktywnym uprawianiu sportów kończąc. Jednak nie każde wylegiwanie się jest bezczynne i nie każdy trening musi wiązać się z bieganiem.

Książki towarzyszą ludziom od wieków. Początkowo były zapisywanie ręcznie, potem powstały drukarnie, a dziś możemy cieszyć się również ich elektroniczną wersją. Znajdziemy wśród nich powieści, antologie poezji, poradniki, biografie i wiele innych gatunków tworzonych dla bardziej i mniej wymagających odbiorców. Jednak czy czytanie wiąże się z jakimiś korzyściami, czy może jest tylko wypełnieniem nudnych chwil życia i nic ze sobą nie niesie?

 

Zacznijmy od najbardziej oczywistej i znanej zalety płynącej z lektury, czyli rozwijaniu wyobraźni. Żadne efekty specjalne w filmach czy serialach nie mogą równać się temu, co możemy zobaczyć własnymi oczami podczas czytania. Czarne znaki nabierają koloru, ruchu oraz kształtu, dzięki czemu można poczuć się jak na indywidualnym seansie kinowym, na którym zajmujemy najlepsze miejsce. Nierzadko w książkach występują sceny lub postacie, których w prawdziwym życiu nigdy byśmy nie zobaczyli. Głównie tyczy się to fantastyki i science fiction, ale również książki historyczne mogą pokazać nam rzeczy, jakich już nie zobaczymy na co dzień, ponieważ miały miejsce przed wiekami.

Źródło: pexels.com

 

Równie oczywistą korzyścią jest wzbogacanie naszego zasobu słownictwa – nie tylko w ojczystym języku. Pojawiające się kilkakrotnie słowo zapada nam w końcu w pamięć, dzięki czemu łatwiej będziemy mogli użyć go podczas rozmowy lub pisania pracy. Tyczy się to również języków obcych, dlatego czasami warto podczas czytania zrezygnować z tłumaczeń i sięgać po oryginały.

 

Z tą korzyścią wiążę się też zdobywanie nowej wiedzy. Nie chodzi tu jedynie o opasłe podręczniki i encyklopedie. Nawet ze zwyczajnej powieści możemy wyciągnąć parę ciekawych informacji. Jeśli autor wrzuca swoją postać w czasy średniowieczne, to możemy się spodziewać, że opowie nam o życiu ówczesnych ludzi, o zamkach i turniejach rycerskich, że odkryje przed nami pewien wycinek historii, o którym pewnie nie mamy pojęcia.

Źródło: pexels.com

 

Po latach zmuszania się do przeczytania choćby jednej lektury na zajęcia w szkole trudno wyobrazić sobie, by książki pomagały w odpoczynku, a co dopiero w redukowaniu stresu. Większość z nich kojarzymy jako strony pełne nudnych opisów, chociaż pewnie trafiliśmy też na takie, które nas zainteresowały. Jednakże książki rzeczywiście pozwalają nam wypocząć. Nie musimy od razu spędzać długich godzin na czytaniu. Wystarczy zaledwie parę minut, by zrelaksować się po ciężkim dniu i na moment oderwać od problemów codzienności. Okazuje się, że książki redukują stres o wiele lepiej niż muzyka czy gry komputerowe.

Skoro mowa już o odpoczynku, to warto wspomnieć również o treningu, jakim jest dla naszych mózgów czytanie. Jest to prosty i przyjemny sposób na utrzymanie tego mięśnia w dobrej formie, co poprawia naszą pamięć oraz zmniejsza szansę zachorowania na Alzheimera. Regularne czytanie pomoże nam również w nauce. Mole książkowe przeważnie łatwiej i szybciej zapamiętują nowe informacje, a to oznacza, że przygotowanie się do sprawdzianu czy kolokwium nie stanowi dla nich większego problemu.

Źródło: pexels.com

 

Twórców może zainteresować jeszcze jeden pozytywny aspekt sięgania po książki. Z zajęć w szkole pewnie pamiętamy słowa nauczyciela, że poeci korzystali z dorobku poprzednich epok. Nic w tym dziwnego. Dzisiaj wciąż artyści szukają inspiracji u siebie nawzajem. Czasami jest to motyw ukazany w innej odsłonie, postać podążająca odmienną drogą lub jeszcze drobniejszy element, który przykuł uwagę twórcy.

Źródło: pexels.com

 

Książkę – szczególnie w formie elektronicznej – możemy zabrać ze sobą dosłownie wszędzie i wypełniać lekturą czas podczas jazdy autobusem, w oczekiwaniu na swoją kolej u lekarza czy po prostu dla rozrywki, kiedy chcemy odpocząć po dniu pracy lub nauki.

Źródło: pexels.com

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska