Czy muzyka poważna może zainteresować młodego odbiorcę?

19/12/2017

 

Żyjemy w czasach gdy słowo „muzyka” nabrało zdecydowanie szerszego znaczenia. Dzisiaj obok płyt z rockiem, znajdziemy disco polo, pop, rap, reggae i wiele innych. Jednak gdzie w XXI wieku jest miejsce muzyki klasycznej? Gdy usłyszymy termin „muzyka poważna” od razu nam się kojarzy z nudnymi lekcjami w szkole lub grupą starszych ludzi siedzących w operze, jednak czy to dobre skojarzenie? Nic bardziej mylnego.

Muzyka klasyczna jest nam bliska

 

Z muzyką klasyczną mamy do czynienia praktycznie od lat dzieciństwa. Muzyka symfoniczna od lat jest wykorzystywana jako podkład do bajek takich jak „Krecik”, „Smerfy” czy „Tom i Jerry. W reklamach powszechny jest motyw używania utworów klasycznych, np. Walc op. 34 nr 2 Chopina w reklamie mebli. Muzyka poważna to również wiele standardowych dzwonków do telefonów czy dźwięki wydawane przez dziecięce zabawki interaktywne. W świetle tego możemy wnioskować, że muzyka klasyczna nas otacza, mamy z nią styczność na co dzień.

 

Podniosła atmosfera

 

Co jest powodem niechęci młodych osób do muzyki poważnej? Wielu naszych rówieśników przyznaje, że powodem niechodzenia na koncerty do opery lub filharmonii jest podniosła atmosfera. Filharmonię charakteryzuje specyficzny klimat oraz obyczaje, młodzi ludzie obawiają się, że nie umieliby się zachować podczas odsłuchiwania utworów klasycznych. Części z nas opera kojarzy się z miejscem, w którym panuje nadęta, podniosła atmosfera i występuje konieczność założenia eleganckich ubrań, których wielu nie lubi.

 

Nuda

 

Koncerty muzyki poważnej charakteryzują się dość długim czasem trwania. Przeważnie podczas pobytu w filharmonii lub operze nie jest mile widziane wychodzenie z podczas trwania spektaklu, wielu młodych ludzi obawia się, że po prostu nie wytrzyma całego spektaklu. Obecnie żyjemy w świecie, w którym zawsze się spieszymy, konieczność przebywania na często ponad trzygodzinnym koncercie, do tego przygotowanie się do niego zdecydowanie narusza nasz grafik.

 

Moda, popularność, reklama i nacisk otoczenia

 

Mimo że często temu przeczymy, działamy pod presją otoczenia – często interesuje nas opinia rówieśników. Nie ukrywając, muzyka klasyczna wypada blado przy tak często promowanych innych stylach muzycznych. Każdy z nas ma „swój” styl, słucha tego co mu się podoba i sam wybiera ulubione zespoły czy wykonawców. W tym stwierdzeniu jest zarówno dużo prawdy jak i kłamstwa. Oddanie się jedynemu gatunkowi muzycznemu to jedna sprawa, jednak z drugiej strony często zadajemy się z osobami o podobnych gustach muzycznych, a ludzi kontemplujących muzykę poważną jest zdecydowanie zbyt mało. Boimy się odrzucenia przez znajomych. Kto z nas chciałby sam iść na koncert? Imprezy masowe mają przewagę nad filharmonicznymi, gdyż nie trzeba siedzieć na nich sztywno, elegancko się ubierać, no i można swobodnie popijać alkohol w trakcie słuchania.

 

Problemy z filharmonią

 

Wielu z nas nie chodzi na koncerty muzyki poważnej, gdyż po prostu nic o nich nie wiemy. Promocja opery czy filharmonii ogranicza się w większości do ogłoszenia repertuaru, którego i tak większość z nas nie potrafi czytać. Promocja koncertów muzyki poważnej zdecydowanie poprawiłaby frekwencję młodych ludzi. Drugim problemem osób omijających filharmonie jest cena biletów. Nic bardziej mylnego, dużo koncertów muzyki poważnej odbywa się w plenerze, gdzie jest wstęp wolny i nie czuć krępującej atmosfery. Część z nas nie zdaje sobie z tego sprawy z powodu dość nikłej promocji takich wydarzeń.

 

Drzwi opery stoją dla nas otworem

 

Każdy ma swój ulubiony gatunek muzyczny i to jest oczywiste. Zamykanie się na inny typ muzyki jest bardzo dużym błędem nie powinniśmy mieć „klapek na oczach”. Muzyka poważna ma nam wiele do zaoferowania. Kierowanie się stereotypami bardzo ogranicza nasze horyzonty, muzyka poważna jest tym, czego każdy powinien doświadczyć w swoim życiu, tym bardziej, że jest wbrew pozorom ogólnie dostępna.

 

Na końcu bardzo chciałbym podziękować mojemu przyjacielowi Marcinowi – jednemu z niewielu ludzi niepoddających się presji społeczeństwa i pasjonujących się nie tylko słuchaniem, lecz także tworzeniem muzyki poważniej. Bez Twojej pomocy ten tekst by nigdy nie powstał.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska