20 zagranicznych hitów z lat 90.

 

Kasety wideo, w telewizji Alf i MTV, a na szafie każdej nastolatki plakaty z młodym Johnym Deppem lub Leonardo DiCaprio. Każdy chciał mieć jeansy jak w Beverly Hills 90210 i słuchał muzyki z kaset magnetofonowych, a w głośnikach…

Muzyka lat dziewięćdziesiątych była bardzo charakterystyczna. Królował eurodance. Ten gatunek to istny mix. Wywodzi się z połączenia muzyki disco, electro, house, trance, techno a nawet rapu. Piosenki tego nurtu składały się z mało skomplikowanych słów, a śpiewane frazy były mieszane z rapem. Niezwykle popularne w owym czasie stały się boysbandy. Pokój każdej nastolatki wyklejony był plakatami pięciu młodych chłopców z Backstreet Boys. Nie można zapomnieć, że w 1994 roku powstał pierwszy na świecie girlsband – Spice Girls.

 

Oto najpopularniejsze kawałki z tamtego okresu. Koniecznie sprawdźcie też utwory z lat 80, 70 oraz 60.

 

1. Fun Factory – I wanna be with you (1995)

Eurodance w pełnej krasie. W tym przypadku warto też zwrócić uwagę na teledysk. W latach dziewięćdziesiątych rozwinęła się MTV, w związku z czym autorzy piosenek zaczęli szczególną wagę przykładać do klipów. Często wykorzystywano modeli, którzy tylko ruszali ustami w rytm piosenki.

 

2. Ace of Base – The Sign (1993)

Ace of Base to jeden ze sztandarowych zespołów lat dziewięćdziesiątych. Ich „The Sign” oraz „All that she wants” są znakiem rozpoznawczym tamtego okresu.

 

3. Backstreet Boys – Quit playing games (1997)

Z lat dziewięćdziesiątych właśnie pochodzi pierwszy i niezwykle popularny do dziś boysband Backstreet Boys. Ich utwory podśpiewywał każdy, a fanki wzdychały na widok tych chłopaków.

 

4. Roxette – It must have been love (1990)

Jedna z najpiękniejszych piosenek zespołu. Została wykorzystana w filmie „Pretty Woman” z tego samego roku.

 

5. Nirvana – Smells like teen spirit (1992)

Zespół na początku lat dziewięćdziesiątych zyskał na popularności, po premierze swojej pierwszej płyty z 1989 roku. Niestety kariera bandu nie była długa, bowiem w 1994 roku wokalista Kurt Cobain popełnił samobójstwo.

 

6. Coolio – Gangsta’s Paradise (1995)

W latach dziewięćdziesiątych na popularności zyskał również rap. Utwór Coolio został wykorzystany w filmie „Młodzi gniewni” z tego samego roku.

 

7. No Doubt „Don't speak" (1995)

Nie wszyscy pamiętają, ale znana piosenkarka Gwen Stefani zaczynała w zespole No Doubt. Ależ ja lubię ten numer. Myślę, że nie tylko ja. 

 

8. Sinead O’Connor – Nothing Compares 2 U (1990)

Wokalistka znana ze swoich krótkich włosów i anielskiego głosu. Ten utwór wielu uwielbia do dziś.

 

9. R.E.M. – „Losing my religion” (1991)

Sztandarowy utwór zespołu. Wykorzystany był między innymi do ścieżki dźwiękowej najpopularniejszego w latach dziewięćdziesiątych serialu „Beverly Hills 90210”.

 

10. Scorpions – „Wind of change” (1991)

Piosenka nawiązuje do upadku Związku Radzieckiego i zmian ustrojowych w Europie w tamtych latach. Stała się swoistym hymnem pierwszych wolnych lat dla wielu krajów, w tym Polski.

 

11. Mr. President – „Coco Jambo” (1997)

Kolejny utwór w stylu Eurodance. Mr. President i Captain Jack to dwa zespoły, które królowały na ówczesnych dyskotekach.

 

12. Celine Dion – „My heart will go on” (1997)

Utwór Celine Dion stał się główną piosenką do najpopularniejszego filmu z lat dziewięćdziesiątych – „Titanica”.

 

13. Whitney Houston – „I will always love you” (1993)

Nie wiem jak to było, że każdy dobry utwór od razu był wykorzystywany do filmów. Dzięki temu jednak każda ścieżka dźwiękowa była charakterystyczna i pamiętna. Tym razem Whitney Houston i film „The Bodyguard” z jej udziałem.

 

14. Alexia – „Uh la la la” (1997)

I love you baby… Wszyscy to znają. Utwór był w późniejszych czasach wykorzystywany wiele razy, między innymi przez polski zespół Blog27.

 

15. Aerosmith – „Cryin” (1993)

Nie umiem wybrać jednej piosenki tego zespołu, dlatego zdecydowałam się na moją ulubioną. Nie można jednak zapomnieć o „I don’t wanna miss a thing” wykorzystanej do popularnego filmu „Armageddon”.

 

16. Fugees – „Killing me softly” (1996)

Piosenka pierwotnie znana z wykonania Franka Sinatry zyskała na popularności właśnie w latach dziewięćdziesiątych, dzięki zespołowi Fugees. Jedna z najpiękniejszych piosenek o miłości do… muzyki.

 

17. Spice Girls – „Wannabe” (1996)

Pierwszy i najpopularniejszy na świecie girlsbad, którego piosenki chętnie są podśpiewywane do dzisiejszego dnia. Wyłonił wiele gwiazd, m.in.: Mel B oraz Victorię Beckham.

 

18. Mr. Big – „To be with you” (1992)

Nie wiem dlaczego, ale zawsze uśmiecham się słuchając tej piosenki. W sumie jest dość pozytywna. Posłuchajcie sami.

 

19. Bon Jovi – „Always” (1995)

Wyglądał jak młody Bóg i śpiewał tak pięknie, że już zawsze będzie cię kochał… Nic tylko się rozmarzyć.

 

20. Britney Spears – „Baby one more time” (1999)

Księżniczka panowała na scenie muzycznej przede wszystkim w latach 2000-2004, ale moja ulubiona piosenka jest jeszcze z 1999 roku. Dlatego znalazła się w tym zestawieniu.

 

Wiem, że brakuje wielu wykonawców. Nie sposób jednak wszystkich wymienić w jednym zestawieniu. Zawsze możecie do naszej playlisty dorzucić ulubione kawałki z tamtych lat.

Cała playlista zagranicznych hitów lat 90. TUTAJ.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska