„Wyzwolenie zwierząt” – Peter Singer [RECENZJA]

 

Czy wyzwolenie zwierząt kiedykolwiek nastąpi? Czy ludzie, brnąc w swój egoizm i wypierając fakty, mają szansę zapobiec postępującej zagładzie świata?

Gdy „Wyzwolenie zwierząt” zostało opublikowane pierwszy raz w roku 1975, było traktowane jak absurd. Mogłoby się wydawać, że książka ta bardziej pasuje do obecnych czasów, gdzie świadomość rośnie i coraz częściej zwraca się uwagę na zwierzęta – to, w jakich warunkach żyją oraz do jakich celów się je wykorzystuje. Peter Singer szczegółowo opisuje, jak wygląda hodowla cieląt, ubój świń i eksperymenty na zwierzętach. Oprócz tego dobitnie wyjaśnia, w czym tkwi tego problem. Przedmiotowe traktowanie zwierząt i szowinizm gatunkowy to całe spektrum egoizmu ludzkości. Te niewinne istoty zawsze towarzyszyły człowiekowi i od wieków były przez niego wykorzystywane. Zmienił się tylko sposób, na szeroką skalę potęgujący cierpienie i ból, które zwierzęta muszą znosić. Winny jest jak zawsze człowiek  z jednej strony przyczyniający się do zagłady, a z drugiej próbujący ratować sytuację.

 Zdjęcie: Joanna Łukasiewicz

 

Nie bez powodu „Wyzwolenie zwierząt” zostało okrzyknięte „biblią ruchu prozwierzęcego”. To bardzo ważna i ciągle aktualna książka. Temat hodowli przemysłowej i warunków, w jakich żyją tam zwierzęta, jest coraz częściej nagłaśniany. Książka nie należy do łatwych – mimo to powinni przeczytać ją nie tylko aktywiści prozwierzęcy, ale i osoby mające w omawianych kwestiach jakiekolwiek wątpliwości.

 

„Dlatego właśnie los zwierząt hodowlanych nie jest kwestią drugorzędną. Dotyczy on większości dużych stworzeń na Ziemi: dziesiątek miliardów czujących istot, z których każda w złożony sposób odbiera świat wrażeń i emocji, ale które żyją i umierają jako trybiki w przemysłowej linii produkcyjnej. Jeśli Peter Singer ma rację, hodowla przemysłowa jest odpowiedzialna za więcej bólu i nieszczęścia niż wszystkie wojny razem wzięte”.

 Zdjęcie: Joanna Łukasiewicz

 

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu MARGINESY.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska