„Wszyscy ludzie, których znam, są chorzy psychicznie” – Krystian Nowak [RECENZJA]

 Zdjęcie: Jana Kołodziej

 

Lubisz sarkastyczne podejście do życia? Lubisz czytać o ludziach w Twoim wieku, którym niekoniecznie wszystko wyszło tak, jak planowali. Zatem „Wszyscy ludzie, których znam, są chorzy psychicznie” jest książką dla Ciebie.

„Jestem lewakiem, więc obowiązki mam lewackie.

Każdy dzień zaczynam od jogi, czym już na wstępie obrażam niesłychanie dużą liczbę osób.

Przez długi czas mieszkałem z mamą, bo jak każdy lewak, jestem życiowym nieudacznikiem. (…) Gdy skończę ćwiczyć i umyję zęby, niezależnie od pogody wsiadam na mój ukradziony komuś rower i jadę do modnej kawiarni, gdzie jem wegańskie, bezglutenowe i organiczne śniadanie kupione za miliony monet z zasiłku dla bezrobotnych…” – tak zaczyna swoją opowieść Krystian Nowak w swoim debiucie literackim „Wszyscy ludzie, których znam, są chorzy psychicznie”.

 

Brzmi trochę znajomo? Tak, dla mnie też nie. „Wszyscy ludzie…” ma być sarkastyczną powieścią o millenialsach i w prosty acz dosadny sposób ma pokazywać, jak wygląda nasz świat. Jednak odnoszę wrażenie, że autor się trochę zapędził. Być może znacie założyciela fanpage’a „Zdelegalizować coaching i rozwój osobisty”  lub „Patriota Mariusz”. Twórca tych stron, Krystian Nowak, jest początkującym pisarzem i internetowym śmieszkiem. Wyśmiewa coaching, drwi ze współczesnej codzienności i przerysowuje świat w swoich sarkastycznych postach. Idą za nim tłumy, w końcu pierwszy z wymienionych fanpage’y obserwuje ponad 122 tys. osób. Logiczne jest, że w końcu pisarz (?) musiał wydać książkę, taka jest naturalna kolej rzeczy. Napisał, odezwał się do kilku wydawnictw, jedno z nich postanowiło dać mu szansę. I tak w nasze ręce trafiła książka „Wszyscy ludzie, których znam, są chorzy psychicznie”. Czy warto ją przeczytać?

 

Od razu muszę zaznaczyć – nie przepadam za sarkastycznymi tekstami, toteż mogę być nieobiektywna. Ale chyba w recenzji właśnie o to chodzi. Zaciekawił mnie tytuł i idea „powieści o millenialsach”. W końcu też nim jestem. Opis książki bardzo mnie zainteresował. Krystian jest copywriterem i aspirującym pisarzem. Na co dzień pisze ogłoszenia do samochodowego komisu, marzy o wydaniu książki i nie potrafi przetrwać dnia bez scrollowania facebooka. Dalej dowiemy się, że główna postać to „bohater na miarę naszych czasów” i przeczytamy też o „millenialsach robiących kariery inne, niż im obiecywano”. Teoretycznie wszystko się zgadza, jednak forma tej opowieści kompletnie mnie nie „kupiła”. Zdawałam sobie sprawę z tego, że sarkastyczna powieść nie jest typowym gatunkiem literackim, który znam i lubię. Zaryzykowałam i niestety się rozczarowałam.

 

Dlaczego? Opisy, rozmowy, wewnętrzne monologi bohatera – to wszystko jest tak surrealistyczne, że aż boli. Rozmowy z kotami, bezsensowne pogawędki, zmienne nastroje głównego bohatera zniechęcały mnie z każdą stroną coraz bardziej. Jeżeli lubisz książki z tzw. drugim dnem, którego musisz się doszukiwać bardzo głęboko – ryzykuj lekturę. Nie przeczę, że znajdą się ludzie, którzy będą się zachwycać książką i uznają ją za majstersztyk. W końcu nie byle jakie wydawnictwo zdecydowało się na jej wydanie. Jednakże opis człowieka, który nie potrafi wziąć się za siebie i zrobić coś ze swoim życiem, a jedynie marnuje czas na bzdury, nie przemawia do mnie. Nie jestem zagorzałą fanką coachów, nie tapetuję sobie ściany sentencjami Grzesiaka czy Tracy’ego, ale zdaję sobie sprawę, że w życiu nie dostaniemy niczego za darmo i siedząc na tyłku na zasiłku, paląc papierosa jednego za drugim zamiast zjeść śniadanie, przeglądając irytujące fora, prowokując gównoburze, niczego nie osiągniemy. Nie mam nic do autora, życzę mu powodzenia, bo zdaję sobie sprawę, że ta książka nie będzie jego ostatnią, bo jego fani na pewno są zachwyceni „Wszystkimi ludźmi…”. Mnie jednak nie ujął.

 

Dziękujemy Wydawnictwu Znak za egzemplarz recenzencki.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska