Ochotnicy do Wolontariatu koleżeńskiego poszukiwani!

 

Chcesz poznać ciekawe osoby, a tym samym pomóc komuś w potrzebie? Rozpoczęła się rekrutacja do udziału w programie Wolontariat koleżeński „Mary i Max”. Może to właśnie Ty zostaniesz czyimś bohaterem!

Czym jest wolontariat koleżeński?

Wolontariat koleżeński „Mary i Max” to nowatorski program, którego celem jest pomoc osobom z autyzmem i zespołem Aspergera w nawiązywaniu kontaktów koleżeńskich. Jest prowadzony przez Stowarzyszenie Innowacji Społecznych „Mary i Max” z Warszawy (lider programu), natomiast w Lublinie organizuje go Fundacja ALPHA.

Na podstawie informacji uzyskanych z formularza internetowego oraz indywidualnych rozmów uczestnicy i wolontariusze dobierani są w pary, biorąc pod uwagę ich miejsce zamieszkania, charakter, wspólne zainteresowania, a także wiek i płeć. Program polega na regularnych spotkaniach tak dobranych osób przez okres minimum 8 miesięcy. Osoby same decydują, jak spędzają czas. Spotkania mogą obejmować wspólne wyjścia, na przykład do kina, na basen czy koncert, albo odbywać się w domu uczestnika lub wolontariusza. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia (i bezpieczeństwo), biorących udział w programie. Zarówno wolontariusze, jak i uczestnicy oraz ich rodziny mogą liczyć na wsparcie podczas całego czasu trwania programu.

 

Dla kogo przeznaczony jest program?

Do udziału w Wolontariacie Koleżeńskim zapraszane są dwie grupy osób:

* uczestnicy – osoby z autyzmem i zespołem Aspergera powyżej 12. roku życia, mieszkające w Lublinie,

* wolontariusze – osoby od 14. roku życia, mieszkające w Lublinie.

 

Jakie korzyści płyną z udziału w programie?

Głównym założeniem jest, aby uczestnik programu poznał osobę, z którą będzie mógł porozmawiać o wspólnych zainteresowaniach i ciekawie spędzić czas. Być może dzięki temu poczują się pewniej w relacjach z innymi ludźmi i mniej osamotnione, będą mogli bardziej aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym, a dzięki temu nabędą nowe umiejętności społeczne. A przede wszystkim będą się dobrze bawić!

 

Wolontariusz natomiast ma okazję do nawiązania relacji koleżeńskiej z nową, ciekawą osobą, poszerzenia swoich horyzontów i wrażliwości na potrzeby innych. Zyskają też poczucie sensu i satysfakcję z pomocy innym, zdobędą praktyczną wiedzę na temat osób z autyzmem i zespołem Aspergera i mile spędzą czas.

 

W jaki sposób można zgłosić chęć udziału w programie?

Zgłoszenia należy dokonać za pośrednictwem strony internetowej www.wolontariatkolezenski.pl. Tam trzeba znaleźć w menu „Zgłoś się”, a następnie wybrać odpowiednią wersję formularza internetowego. Tylko w pełni wypełniony formularz stanowi zgłoszenie do programu.

 

Jakie warunki powinien spełnić wolontariusz programu?

Osoba chcąca wziąć udział w programie jako wolontariusz powinna spełniać następujące warunki:

* mieć skończone 14 lat,

* mieszkać w Lublinie (lub w odległości do 30-40 km),

* uzyskać zgodę rodzica (w przypadku osób niepełnoletnich),

* podpisać umowę o wolontariacie,

* zadeklarować gotowość do regularnych spotkań z osobą z autyzmem przez okres minimum 8 miesięcy,

* być osobą odpowiedzialną, punktualną i dojrzałą emocjonalnie,

* być osobą samodzielną i dobrze zorganizowaną (m.in. samodzielnie poruszać się komunikacją miejską),

* być w stabilnym stanie psychicznym (nie doświadczać kryzysów ani zaburzeń psychicznych w okresie minimum roku poprzedzającym zgłoszenie się do programu),

* prezentować wysokie umiejętności społeczne i komunikacyjne (m.in. nie mieć trudności z zaczynaniem i podtrzymywaniem rozmowy).

 

Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.wolontariatkolezenski.pl

lub fanpage programu – https://www.facebook.com/wolontariatkolezenski.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska