Mamy to! Wizy do USA zniesione!

19/11/2019

 

Zniesienie wiz dla polskich obywateli stało się faktem. Od 11 listopada na wyjazdy w celach turystycznych lub biznesowych na okres 90 dni nie będzie ona nam już potrzebna. Jak przygotować się do podróży i co nas czeka po wielkiej zmianie?

Polska została włączona do ruchu bezwizowego, a stało się to za sprawą obniżenia wskaźnika odmów we wnioskach o wizy nieimigracyjne poniżej wymaganych 3%. Kwestia ta jest następująco uregulowana w amerykańskim prawie: W ostatnim roku podatkowym (od 1 października do 30 września następnego roku) ten odsetek powinien być poniżej 3%).

 

Kwestia wprowadzenia Polski do Programu Ruchu Bezwizowego była priorytetem dla Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce od początku pełnienia przez nią funkcji. Strona zarówno amerykańska, jak i polska intensywnie pracowały nad osiągnięciem tego rezultatu. Nie stałoby się to możliwe jednak bez zaangażowania polskich obywateli, którzy poprzez większą liczbę składanych wniosków o wizy do USA spowodowali, że wskaźnik odmów wizowych obniżył się poniżej 3%.

 

W związku z dołączeniem Polski do zaszczytnego grona państw należących do ruchu bezwizowego zmianie ulegną procedury, na których będziemy mogli wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych. Otwarte drzwi do Stanów czekają jednak nie na wszystkich. Władze amerykańskie wyszczególniły pewne wyjątki sytuacji, kiedy nie będzie możliwe skorzystanie z autoryzacji w systemie ESTA. Należą do nich osoby, które kiedykolwiek były aresztowane bądź te, które podróżowały niegdyś do następujących krajów: Korei Północnej, Somalii, Sudanu, Syrii, Jemenu, Iranu, Iraku czy Libii.

 

Przedwczesny entuzjazm nie jest jednak wskazany. Decyzja Donalda Trumpa w kwestii zniesienia wiz dla polskich obywateli obejmuje jedynie wyjazdy w celach turystycznych. Jeżeli chcielibyśmy podjąć pracę na terenie Stanów Zjednoczonych musimy ubiegać się o wizę w starym systemie, co gorsze długość pobytu w tym celu została skrócona z 6 do 3 miesięcy. Nie ominą nas także kontrole na amerykańskich lotniskach, bowiem ostateczna decyzja odnośnie wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych wciąż leży w gestii służb celnych.

 

Zobacz także: Bez wizy do USA. Na co mogą liczyć polscy obywatele?

 

Dobrą informacją dla osób marzących o zwiedzeniu Stanów jest obniżenie kosztów wyjazdu, bowiem rejestracja w systemie ESTA będzie znacznie tańsza niż wyrobienie wizy w poprzednim systemie. Koszty związane z dokumentami podróżnymi spadną ze 160$ do 16$. Dokładne informacje odnośnie rejestracji w systemie ESTA są dostępne na stronie amerykańskiej ambasady.

 

Wielkie otwarcie w stosunkach polsko-amerykańskich spowodowało zadowolenie nie tylko polskich obywateli, ale i władz, bowiem sukces wprowadzenia Polski do Programu Ruchu Bezwizowego jest sukcesem nas wszystkich. Władze amerykańskie nastawione na turystów z Polski chętnie otworzyły przed nimi drzwi. Ameryka jest bliżej niż kiedykolwiek mogliśmy sobie to wymarzyć.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska