Wielkanoc na świecie

15/04/2017

 

„Co kraj to obyczaj”– to stare przysłowie towarzyszy nam od dawna. Ma również swoje zastosowanie w przypadku Wielkanocy. Nie w każdym kraju te święta są tak hucznie obchodzone jak w Polsce. Jednak nie brakuje też państw, które traktują ten czas jako najważniejszy w całym roku.

 

Włochy

 

 

Bardzo dużo Włochów w czasie Świąt Wielkanocnych wyjeżdża z domów. Podróżują do rodzin lub decydują się na odpoczynek w hotelach i kurortach. Ta „świąteczna podróż” przypomina trochę „naszą” majówkę. Nie święcą pokarmów, tak jak robimy to my. Dla nich symbolem świąt nie jest jajko, tylko baranek. Najważniejszym momentem podczas Wielkanocy jest niedzielny obiad. Na stole znajdziemy wiele przystawek, wśród nich oczywiście nie brakuje plasterków salami i jajek przyrządzonych na różne sposoby. Tradycyjnym włoskim zwyczajem jest podanie na pierwsze danie cappelletti, czyli rosołu z baraniny z pierożkami. Głowną potrawą jest pieczona baranina lub jagnięcina. Po obiedzie oczywiście serwowany jest deser. We Włoszech wielkanocny deser wygląda dość nietypowo. Przygotowują ciasto w kształcie gołębia – Colomba.

 

Hiszpania

 

 

W Hiszpanii Wielkanoc uznawana jest za najważniejsze święto w roku. Traktują ten czas szczególnie i bardzo poważnie. To właśnie tam obchodzi się Wielkanoc zupełnie inaczej niż w pozostałych krajach Europejskich. To sprawia, że podczas świąt przybywa tam wielu turystów. Chcą na własne oczy zobaczyć wszystkie hiszpańskie wielkanocne zwyczaje. Tamtejsze święta mają mroczny i smutny wydźwięk. Wszystko odbywa się w średniowiecznym klimacie. Od Niedzieli Palmowej aż do Wielkanocnego Poniedziałku w całym kraju odbywają się charakterystyczne pochody męczenników, których celem jest przypominanie o nadchodzącym Zmartwychwstaniu Chrystusa. Uczestnicy marszów idą w rytm bijących bębnów. Ubrani są w ciemne, długie szaty. Radość nadchodzi dopiero w niedzielę. Wtedy zapominają o smutku, który towarzyszył im w poprzednich dniach. Bawią się i świętują. Organizowane są wesołe przedstawiania i pokazy taneczne.

 

Niemcy

 

 

Dla Niemców Święta Wielkanocne zaczynają się w Wielki Piątek. Jest to dzień wolny od pracy, który spędzają w kościołach. Po zakończeniu wszystkich nabożeństw na wiernych czeka agapa – czyli poczęstunek, składający się z chleba, wody i wina. Następnego dnia przed kościołami rozpalane jest ognisko. Ogień zostaje poświęcony i przeniesiony do kościoła. Wszyscy uczestnicy również są nim obdarowani i zanoszą go do domów. Niemcy dekorują swoje mieszkania kwiatami, zielonymi gałązkami. Podobnie jak my – szykują pisanki. Jednak według tradycji ukrywają je w gniazdkach w domach i ogrodach. W niedziele dzieci mają je odnaleźć. Symbolem niemieckich świąt jest zajączek, który obowiązkowo stał się elementem dekoracyjnym stołu. Poniedziałek Wielkanocny w Niemczech jest dniem odpoczynku i relaksu. Wtedy chętnie podróżują, odwiedzają znajomych.

 

Francja

 

 

Francuzi nie przykładają wielkiej wagi do Świąt Wielkanocnych. W Wielką Niedzielę otwarte są sklepy, restauracje, kluby itp. Wszytko toczy się normalnym rytmem. Będąc na ulicach wcale nie ma się wrażenia, że są święta. Obecnie jedynym świątecznym zwyczajem jest obdarowywanie dzieci czekoladowymi jajkami. Jeżdżą do znajomych, rodzin i w prezencie dają czekoladowe jajka. W niektórych Francuskich ogrodach można znaleźć drzewka przepasane kokardami, do których przyczepione są czekoladowe jajka. Jednak to również stanowi już rzadkość. Kiedyś Francja miała wiele zwyczajów i tradycji, zupełnie inaczej obchodzony był ten świąteczny czas. Jednak obecnie niemalże wszystko odeszło w zapomnienie. Zostały tylko te małe, czekoladowe jajeczka.

 

Wyspy Brytyjskie

 

 

Tam Święta Wielkanocne to głównie zabawa. W całym kraju odbywają się wyścigi jajek – Egg Roling. Zwycięzcą zostaje osoba, której jajko potoczyło się najdalej. Anglicy święta spędzają poza domem. Najczęściej ze znajomymi w pubach. Na ulicach można spotkać tańczących przebierańców. Wszytko odbywa się w cudownej, wesołej atmosferze. Głównym Wielkanocnym daniem jest pieczona szynka.

 

Australia

 

 

 

Oni także nie lubią spędzać Wielkanocy w domach. Australijczycy w tym czasie podróżują. Całe rodziny (psy, koty itp. również) wsiadają do samochodu i jadą! Odwiedzają znajomych i przyjaciół. Nie są zwolennikami rodzinnych świąt, nie odwiedzają dalekich krewnych. Podobnie jak Niemcy ukrywają kolorowe jajka w ogrodach i organizują konkurs. To zabawa dla dzieci. Wygrywa to dziecko, które znajdzie najwięcej pisanek. Poza tym ciężko doszukać się jeszcze jakichś oznak świąt. Można śmiało powiedzieć, że dla Australijczyków Wielkanoc to po prostu dłuższy weekend, podczas którego relaksują się ze znajomymi.

 

Meksyk

 

 

Wielkanoc w Meksyku to najważniejsze święto w roku. Tam cały okres świąt trwa aż 14 dni. Wszystko rozpoczyna Niedziela Palmowa, wtedy organizowana jest procesja z palmami po ulicach miast. W Wielki Piątek ludzie przebierają się w kostiumy i odgrywają najważniejsze momenty z życia Chrystusa. W Wielką Sobotę, podobnie jak my w Polsce, Meksykanie udają się do kościołów i święcą pokarmy. Jednak na tym nie koniec. Tego dnia palą lub niszczą figurki przypominające Judasza. Najbardziej hucznie obchodzona jest Niedziela Wielkanocna. Mało które państwo aż tak bawi się tego dnia. Ciągłe zabawy, tańce, biesiady. Nie brakuje pokazów fajerwerków. Cała zabawa trwa do białego rana, na ulicach jest pełno ludzi. Wszyscy wspólnie się bawią.

 

Afryka

 

 

Nawet w Afryce znajdziemy oznaki Wielkanocy. Kościoły i domy modlitwy dekorowane są ozdobami zwanymi „vitenge” i „kanga”. To dekoracje w kształcie motyli, wykonane z kwiatów i liści bananowca. Po porannych nabożeństwach wierni gromadzą się w dużych grupach przed kościołami. Tańczą w rytm bębnów, wspólnie się bawią.

 

 

 

Korekta: Olga Miziuk

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska