Niełatwa walka z trądzikiem. Jak sobie z nim poradzić?

 

Trądzik to nie tylko mało estetyczna wizytówka naszej buzi, ale przede wszystkim poważna choroba skóry, która może doprowadzić do nieodwracalnych zmian skórnych. Leczenie nierzadko wiąże się z licznymi wyrzeczeniami, długoletnią farmakoterapią, a niekiedy ingerencją chirurgii i medycyny estetycznej. Poznajcie najpopularniejsze i najbardziej skuteczne kuracje przeciwtrądzikowe, które pomogą przywrócić zdrową skórę ciała i twarzy.

 

Podstawową zasadą w walce z trądzikiem jest nielekceważenie pierwszych objawów. Kiedy więc dostrzegamy symptomy mogące świadczyć o pojawieniu się trądziku, należy podjąć natychmiastowe działania. Pierwszym krokiem jest oczywiście konsultacja dermatologiczna i wykonanie odpowiednich badań, które dadzą nam odpowiedź czy poziom hormonów występujących w organizmie jest w normie. Równolegle z lekarskimi badaniami, warto skupić się na domowych sposobach na walkę z trądzikiem, które czasem sprowadzają się do zmiany nawyków żywieniowych czy sposobu pielęgnacji naszej skóry. Kiedy jednak nie dają one pożądanych efektów, należy niezwłocznie rozpocząć poważniejsze leczenie. Im prędzej podejmiemy profesjonalną walkę z tą chorobą skóry, tym większe prawdopodobieństwo, że pozbędziemy się jej szybciej i trwalej.

 

Zobacz także: Domowe sposoby na trądzik

 

Po stwierdzeniu przez dermatologa trądziku wywołanego przyczynami hormonalnymi, konieczne jest stosowanie odpowiednich lekarstw, które uregulują prawidłowe działanie gruczołów produkujących hormony. W przypadku kobiet, do dokładnego określenia metod leczenia niezbędna jest również konsultacja ginekologiczna. Ginekolog, w porozumieniu z dermatologiem i endokrynologiem, wybierze odpowiednie zabiegi, które powinny przynieść pożądane efekty. Leczenie farmakologiczne może być wspomagane przez zabiegi kosmetyczne, takie jak mechaniczne złuszczanie naskórka czy mikrodermabrazja, jednak do ich stosowania niezbędna jest zgoda lekarza prowadzącego. W kosmetycznej terapii trądzikowej niezwykle skuteczne bywa łączenie kilku sposobów walki, co daje większe prawdopodobieństwo pozbycia się problemu. Najlepiej sprawdzą się peelingi, zabiegi laserowe i kosmetyki z kwasami – najlepiej glikolowym, azelainowym czy migdałowym.

 

Jednym ze sposobów walki z trądzikiem jest stosowanie laserów. Ta nietania metoda gwarantuje jednak brak efektów ubocznych, jakie występują przy lekarstwach doustnych. Obecnie najpopularniejsze jest stosowanie laseru bromkowo-miedziowego. Zabiegi należy powtarzać regularnie – początkowo dwa razy w tygodniu, następnie w odstępie kilku miesięcy. Zdecydowaną przewagą laseru nad metodami doustnymi jest brak ingerencji w florę bakteryjną żołądku i jelit. Zabiegi te nie uszkadzają organów wewnętrznych, co nieuchronnie dzieje się w przypadku leczenia farmakologicznego, takim jak zyskująca coraz większą popularność kuracja retinoidami.

 

Retinoidy to składniki oparte na retinolu, czyli odpowiednio stężonej witaminie A. Występują w wielu dostępnych na rynku kosmetykach i lekarstwach, jednak kuracja ta może być stosowana wyłącznie pod ścisłą opieką dermatologiczną i ginekologiczną. Niektórzy lekarze, którzy decydują się na terapię retinoidami u swoich pacjentek, wymagają od nich podpisania odpowiednich deklaracji. Kobiety świadomie oświadczają w nich, że w czasie kuracji nie zajdą w ciążę. Retinoidy mają bowiem bardzo szkodliwe działanie na płód, mogąc doprowadzić nawet do jego obumarcia. Decydując się na kurację lekami zawierającymi retinoidy, należy liczyć się z długim czasem leczenia i wieloma efektami ubocznymi. Pierwsze objawy działania lekarstw to nasycenie trądziku! Tego nie należy się jednak obawiać  to naturalne działanie organizmu, który w pewien sposób „wyrzuca” na wierzch wszelkie niedoskonałości znajdujące się w środku. Kuracja potrafi także odbić się na psychice pacjenta, niejednokrotnie doprowadzając do stanów depresyjnych i lękowych. Leczenie retinoidami trwa zwykle wiele miesięcy, jednak pomaga pozbyć się nie tylko samych skutków, ale przede wszystkim przyczyn trądziku. To zdecydowanie metoda dla cierpliwych i wytrwałych osób, które liczą na długotrwałe efekty.

 

Zobacz także: Warzywa, po które warto sięgać podczas diety

 

Wiele dostępnych na rynku kuracji mających na celu zwalczenie trądziku skupia się na objawach choroby, a nie jej wewnętrznych przyczynach. Opisane powyżej metody wymagają od chorych wielu wyrzeczeń, poświęcenia i sporych nakładów finansowych. Są jednak bez wątpienia skuteczne i potrafią podnieść samoocenę chorej osoby. Nic nie zastąpi jednak odpowiedniej diety, dobrze dobranej pielęgnacji i wysiłku fizycznego, które potrafią zapobiec powstawaniu trądziku. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów, należy pamiętać o niezwłocznej konsultacji z lekarzem, który jak najprędzej określi przyczynę i sposób leczenia. Należy pamiętać, że walka z trądzikiem wymaga czasu i pozytywnego nastawienia, który bardzo często jest pierwszym krokiem w kierunku zwalczenia tej uporczywej choroby.

Tagi

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska