„W kręgu księżniczki” Jean Sasson

 

Nierzadko nie doceniamy tego, co mamy. Zdrowia, które nam nie szwankuje, pieniądzy, których starcza, ale chce się więcej. A z reguły najtrudniej dogodzić kobietom. Bo facet nie ten, bo nie mam się w co ubrać. Poznajcie historie tych, które nie mają prawa narzekać, a spotykają je dużo gorsze rzeczy.

Autorka Jean Sasson jeździła po Bliskim Wschodzie i poznała Sułtanę Al Su’ud – saudyjską księżniczkę, która sprzeciwia się złemu traktowaniu kobiet. W jej imieniu Sasson napisała kilka książek o bezwzględnym świecie, w którym kobiety co dzień przeżywają piekło. „W kręgu księżniczki” jest czwartą z kolei książką o walce o prawa kobiet w islamskich krajach.

 

Księżniczka wiele ryzykuje, opowiadając innym o tym, co się tam dzieje, bo kobiety nie mogą mówić, że coś im się nie podoba. Traktowane są jak przedmioty, które można kupić za wielbłąda i robić z nimi, co się żywnie podoba. Rodziny sprzedają te dziewczyny, bo wśród zwykłych ludzi panuje ogromna bieda. Tylko tak ojcowie mogą zapewnić byt swojej rodzinie. Dlatego dziewczynki, nawet ośmio-, dziewięcioletnie są sprzedawane, a potem wykorzystywane seksualnie przez własnych „mężów”, nierzadko w wieku ich ojców czy dziadków.

 

Sułtana i jej siostry chcą ratować te kobiety. W książce opisana jest np. historia Vine. Została ona sprzedana przez własnego ojca, a potem gwałcona przez „właściciela” i jego kolegów. Sułtana i jej siostry uratowały dziewczynę, zabrały ją do lekarza, a potem była służącą u jednej z sióstr. Nie odesłały jej do domu, bo wiedziały, że ojciec ponownie by ją sprzedał. Główna bohaterka nie jest jednak pokazana jako doskonała, nieskazitelna. Walczy z systemem, łamie ogólnie panujące zasady, przyznaje się do alkoholizmu. To są swoją bezradność odreagowuje alkoholem.

 

„Jesteśmy tak bogaci, że bez zastanowienia proponujemy część wspaniałej posiadłości za kilkanaście ptaków, byle tylko zaspokoić kaprys naszego dziecka”.

 

Nie zawsze jednak chodzi o pieniądze. Brat Sułtany wydał swoją córkę za mąż, choć ona bardzo chciała być niezależna i nie wychodzić za mąż. On jednak uznał, że kobieta nie może o sobie decydować i powinna mieć męża. Wydał ją za swojego kolegę, który miał na sumieniu gwałt na ośmioletniej dziewczynce.

Jest bardzo dużo książek o sytuacji kobiet w krajach muzułmańskich, ale każda jest inna, bo każda przedstawia zupełnie inną historię, która rzadko kiedy kończy się happy endem. „W kręgu księżniczki” podobało mi się przede wszystkim dlatego, że pokazuje coś zupełnie innego. Mamy XXI wiek, a na świecie dzieją się jeszcze takie rzeczy, że momentami nie jesteśmy w stanie w to uwierzyć. Żądamy szacunku od naszych mężczyzn i mamy pretensję, gdy nie otworzą nam drzwi, a tymczasem w Arabii Saudyjskiej kobieta nie ma prawa nawet się odezwać, a za marudzenie mogłaby być kilkakrotnie pobita. Europejki i Amerykanki nie doceniają swojej wolności. Nie doceniają tego, że nie muszą się tak przeraźliwie bać swoich mężczyzn (wyłączając patologię) i mogą same o sobie decydować.

 

 

 

Korekta: Justyna.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska