10 książek, które każdy facet powinien przeczytać

 

Półki zapełniają się coraz to nowymi książkami, jednak czujesz, że czegoś wciąż brak w Twojej domowej biblioteczce? Poniższa lista pomoże Ci uzupełnić braki w różnych dziedzinach - od filozofii, przez akcję, aż po fantastykę.

Kompania Braci - Stephen Ambrose

Książka o przyjaźni i priorytetach w życiu żołnierza. Stephen Ambrose opisuje historię członków Wschodniej Kompanii od czasów ich treningu w Georgii aż do końca wojny. Pokazuje ich nie jako niezwyciężonych bohaterów, ale jako zwykłych ludzi, którzy marzli, głodowali i ginęli w imię wyższych celów.

Państwo - Platon

Czym jest sprawiedliwość? To jedno z pytań, na które odpowiedź stara znaleźć się uczeń Sokratesa, w swym dialogu idąc w ślady mistrza. Filozofia starożytnych Greków niesie olbrzymie pokłady wiedzy budując też świadomość i indywidualizm myśli, dlatego jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto szuka samorozwoju i wiedzy na temat starożytnej politologii.

1984 - George Orwell

Utopijna rzeczywistość, w której rząd prześwietla wszystkie czynności obywateli, a światem rządzi nieustająca wojna. Bohaterem jest Winston - przeciętny człowiek, typowy “Kowalski”, który pracuje w Ministerstwie Prawdy, przepisując historię pod dyktando rządzącej partii. W końcu trafia na organizację planującą obalenie rządu i dołącza do walki z Wielkim Bratem. Dziś, jeszcze bardziej niż w latach 40., ta książka nabiera siły przekazu.

Iliada i Odyseja - Homer

Jedne z najstarszych dzieł znanych współczesnej literaturze. Od lat te starożytne opowieści są przedmiotem badań i prac naukowych, a to wszystko przez ogromną ilość nauk, które może z nich wynieść każdy mężczyzna - o heroizmie, odwadze i męskości, ale także o poświęceniu i obowiązku.

Atlas Zbuntowany - Ayn Rand

Twórczyni filozofii obiektywizmu, Alissa Zinowjewna Rosenbaum za cel swoich książek uważała głoszenie pozytywnych wzorców tej filozofii. „Atlas Zbuntowany to książka o bohaterach na miarę Ayn Rand - ludziach pracy, postaciach, które mogą zmienić bieg historii, a wszystko to opakowane zostało w przystępny thriller.

Sztuka Wojny - Sun Tzu

„Na wojnie chodzi o zwycięstwo, nie o upór.” - to jedna z wielu mądrości płynących z tego dzieła Dalekiego Wschodu. Sun Tzu był jednym z najwybitniejszych myślicieli tamtego okresu, a jego książka to najstarszy na świecie podręcznik sztuki wojennej. Wartość filozoficzna książki dostarcza jednak nie mniej nauki.

Długie Pożegnanie, Żegnaj laleczko - Raymond Chandler

Detektyw Marlowe to bohater obu tych książek. Są to powieści kryminalne, które stanowią podstawę gatunku i wizerunku bohatera w stylu noir. Akcja, suspens i typowo męska lektura - świetnie uzupełnią każdą biblioteczkę.

Tako rzecze Zaratustra - Fryderyk Nietzsche

Bóg umarł. To zdanie pojawia się często, choć zwykle ma płytką formę i jeszcze płytsze przesłanie. Co się kryje za tą sentencją w przypadku Nietzschego? I kim są Übermensch? To niezwykła i kontrowersyjna lektura, która testuje nasze ego, intelekt i moralność.

Ojciec chrzestny - Mario Puzo

Pełna krwawych walk powieść o miłości do rodziny i tradycji, lojalności, a także trudach komunikacji międzypokoleniowej. Na myśl o ojcu chrzestnym widzimy Marlona Brando, który spokojnie zasiada przy swym biurku, a w tle gra muzyka Nino Roty. Nad wszystkim czuwa Coppola. Jednak zanim powstał ten kultowy film, Mario Puzo stworzył książkę, która do dziś uznawana jest za najbardziej znaną powieść o włoskiej mafii.

Hobbit, Władca Pierścieni - J.R.R. Tolkien

Choć to tak naprawdę cztery książki, tworzą razem jedną, wielką, epicką historię o braterstwie, odwadze i determinacji w obliczu niemal pewnej porażki. Seria opowiada dzieje Śródziemia, krainy stworzonej przez autora na tyle szczegółowo, że powstała odrębna książka przedstawiająca jej dzieje oraz historię ras ją zamieszkujących. Jest to pozycja niezbędna do zrozumienia gatunku fantasy w jego najprostszym pojęciu.
 

 

Korekta: Aleksandra Borkowska

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska