Kalistenika – trening siłowy, który pokochasz

 

Każdy chciałby mieć dobrą kondycję, piękną sylwetkę i być po prostu zadbanym. Ale nie zawsze mamy ochotę wybierać się na siłownię – zwłaszcza gdy znajduje się daleko od naszego domu. Jednak to nie musi być przeszkoda do tego, by zacząć ćwiczyć.

Istnieje wiele zestawów ćwiczeń, które możemy wykonywać w domu. Do samodzielnego treningu nadaje się np. aerobik. Wystarczy trochę miejsca i dobra muzyka, która umili nam ćwiczenia. Możemy również każdy dzień rozpoczynać od krótkiej gimnastyki, a jeśli zależy nam na efektach oraz braku monotonii, świetnym rozwiązaniem będzie kalistenika.

 

 Źródło: pexels.com

 

Czym jest kalistenika?

Słowo to pochodzi ze starogreckiego i jest połączeniem dwóch wyrazów – piękna i siły. Na tym też polega, bo z pomocą ćwiczeń, które wymagają od nas siły, poprawiamy stan naszego ciała. Trening kalisteniczny nie jest skomplikowany, wymaga jedynie dyscypliny i znalezienia czasu parę razy w tygodniu, a efekty pojawiają się szybko. Trzeba tylko pamiętać o tym, by wykonywać ćwiczenia precyzyjnie, inaczej nasz trening straci sens i na darmo będziemy oczekiwać rezultatów.

Przykładowe ćwiczenia są nam doskonale znane ze szkoły. Każdy pewnie pamięta rozgrzewki skupione wokół brzuszków, pompek czy mostków. Do tego dochodzi również podciąganie się na drążku i mamy już pierwszy zestaw treningowy, do którego nie potrzebujemy siłowni. Wystarczy nasz własny pokój.

 

Kilka słów historii

Jako że samo słowo pochodzi ze starożytnej greki, to trening również sięga swoimi korzeniami tamtych czasów. Podobno ćwiczenia te były wykorzystywane przez samych Spartan podczas przygotowań do bitwy pod Termopilami. Jednak nie tylko oni korzystali z tej metody. Niemal cały starożytny świat ćwiczył w ten sposób – musieli sobie jakoś radzić bez dostępu do dzisiejszych siłowni. Nawet znani powszechnie gladiatorzy przygotowywali się do walk i pojedynków na arenie z pomocą kalisteniki.

W XX wieku trening ten został zastąpiony przez gimnastykę i siłownie, a to głównie przez modę na szczupłą sylwetkę. Jednak każda moda ma swój kres, a starożytny trening znów zyskuje na znaczeniu.

 

Źródło: pexels.com

 

Zalety kalisteniki

Przede wszystkim nie potrzebujemy do tego profesjonalnego sprzętu. Wystarczy pokój, drążek i meble oraz oczywiście własne ciało. Właśnie jego masę wykorzystujemy podczas treningu. Poza tym kalistenikę możemy uprawiać dosłownie wszędzie. Nie ogranicza nas ani miejsce, ani czas. Do treningu nadaje się zarówno dom, jak i park z placem do ćwiczeń. Możemy ją idealnie dopasować do swojego codziennego grafiku i nie martwić się tym, czy siłownia jest jeszcze otwarta, czy niedługo ją zamykają.

Ćwiczenia te są częściowo związane z naturalnymi ruchami ciała człowieka, co oznacza, że są mniej kontuzjogenne niż treningi na siłowni. Zamiast aktywacji tylko kilku partii, trening kalisteniczny angażuje dużo więcej sfer mięśniowych jednocześnie, dzięki czemu nie doprowadzimy do urazu. Poza tym kalistenika zwiększa naszą siłę, rozwija mięśnie, sprawność fizyczną oraz koordynację ruchową. Dodatkowo lepiej nauczymy się panować nad swoim ciałem.

Kalistenika nie może się też łatwo znudzić. Znajdziemy w niej tak wiele różnych ćwiczeń – od prostych po zaawansowane. Możemy je dowolnie łączyć, wybierać, mieszać, dzięki czemu na pewno naszym treningiem nie zawładnie nuda. Jest to naprawdę kreatywny sport, który można połączyć z dobrą zabawą.

Z pozostałych zalet można wymienić pozytywny wpływ na układ krwionośny czy zwinność. Oprócz tego jeśli chcemy dobrze trzymać się przez większość swojego życia, warto przynajmniej spróbować swoich sił z kalisteniką.

 

Podsumowanie

Kalistenika jest dyscypliną, którą możemy wykonywać dosłownie wszędzie. Ćwiczenia są nam doskonale, a na kolejnych etapach treningów możemy urozmaicić je bardziej skomplikowanymi.

Jest to idealny trening dla każdego bez względu na wiek. Zaledwie kilka ćwiczeń dziennie może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia i osiągnięcia lepszej kondycji, a efekty zauważymy już po krótkim czasie.

 

Źródło: pexels.com

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska