„The End” – Black Sabbath przechodzą na emeryturę

 

Skończyli tam, gdzie zaczęli. Odchodzą z hukiem, dając swoim najwierniejszym fanom ostatnią trasę, prezentując zarówno kawałki z najnowszej płyty, jak i te klasyki, które zapadły nam w pamięć. Zakończyła się właśnie ostatnia trasa Black Sabbath.

Ten zespół przez lata kształtował heavy metal. Zarówno czasy panowania Dio jak i Osbourne’a zapamiętamy dobrze. Na decyzję o zakończeniu kariery muzycznej zespołu miało wpływ wiele czynników, z czego jednym z ważniejszych były ostatnie problemy zdrowotne ich gitarzysty, Tony’ego Iommiego.

Pierwszy koncert pożegnalnej trasy odbył się 20 stycznia ubiegłego roku. Dziś dobiega ona końca. Dla Black Sabbath jest to ostatni występ, jednak ich wokalista odcina się od tej decyzji twierdząc, że to zespół, nie on, pragnie emerytury. Jak mówił w ubiegłym roku, gdy zaczynali trasę: „Tony chce zagrać 80 występów i będzie to dokładnie 80 występów. To dość dużo, ale nie miałbym nic przeciwko by wydłużyć naszą trasę o jeszcze kilka. Jest wiele osób, które nas nie zobaczą, ale to chyba niewykonalne.”

Jak widać, zespół jest podzielony. Jak dotąd nie dali nam powodu do wstydu – ich muzyka od lat jest niezmiennie dobra i choć lata lecą – nowe pokolenia poznają Black Sabbath i heavy metal. Możemy jednak być spokojni o karierę Ozzy’ego.

„To nie ja chcę iść na emeryturę, to Black Sabbath. Będę kontynuował moje własne muzyczne coś. Moja żona jest dobra w niemówieniu mi wszystkiego, ale wiem, że jeszcze przez jakiś czas nie odejdę na emeryturę.” mówi Osbourne. Miejmy nadzieję, że Sharon podziela determinację swojego męża i zobaczymy go w trasie jeszcze w tym roku. Tymczasem pozostaje nam wspomnieć ostatni występ legendarnego zespołu, który miał miejsce w Birmingham 4 lutego.
Pełna lista kawałków z tego wieczoru:

 1. Black Sabbath

 2. Fairies Wear Boots

 3. Under The Sun / Every Day Comes And Goes

 4. After Forever

 5. Into The Void

 6. Snowblind

 7. War Pigs

 8. N.I.B.

 9. Hand Of Doom

 10. Supernaut / Sabbath Bloody Sabbath / Megalomania (medley)

 11. Rat Salad

 12. Iron Man

 13. Dirty Women

 14. Children Of The Grave

 15. Paranoid

„Paranoid” zagrali dwa razy. Był to ostatni kawałek tego wieczoru.

 

„Będę tęsknić za sceną, bo to było całe moje życie – zespół i granie na żywo. Uwielbiam to i wiem, że tak to się nie skończy. Jestem pewien, że zagramy jeszcze jeden koncert. Chodzi tylko o jeżdżenie w trasy – czas powiedzieć sobie stop w kontekście włóczenia się po świecie, muszę być w domu... nadal będę tworzyć muzykę i ją wydawać.” twierdzi Tony Iommi, gitarzysta zespołu. Miejmy nadzieję, że minialbum The End” nie będzie ostatnim słowem zespołu w ich karierze.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

 • Facebook Social Icon
 • Instagram Social Icon
 • snapchat dailyvibes
 • YouTube Social Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska