„Sztuka życia razem” – dr Daphne de Marneffe [RECENZJA]

 

Gdy zakochujemy się, wszystko jest piękne i w różowych barwach. Jak to wygląda po 10, 20 czy 30 latach? Nic nie jest już takie samo. Ale czy musi tak być? Dr Daphne de Marneffe pomaga rozwiązać typowe problemy w związkach z długim stażem.

Dr Daphne de Marneffe – amerykańska psycholog i terapeutka par. Od wielu lat pomaga parom odkrywać swoją miłość na nowo, jak wyjść z kryzysu oraz jak mu zapobiegać. Książką „Sztuka życia razem” debiutuje na polskim rynku, ale myślę, że nieźle na nim namiesza.

 

 

Ostatnio bardzo interesuję się tematyką związków i polepszaniu swoich relacji, dlatego naturalną rzeczą dla mnie było sięgnąć po tę książkę. Piękna pastelowa okładka przyciąga wzrok, a opisy na niej kuszą, by sięgnąć po lekturę, która gwarantuje poszerzenie horyzontów. Jestem w bardzo świeżym związku, więc obce nam kryzysy i problemy, które są zawarte w książce, dlatego muszę przyznać, że nie była to łatwa lektura. Dodatkowo mnóstwo w niej naukowego języka, wyników badań itp., co nie ułatwiało czytania, ale to akurat na plus. Musiałam się na niej skupić, a to cenię w poradnikach. Jak więc książka o wieloletnich związkach ludzi w średnim wieku ma mi pomóc, skoro nie mam tych problemów? Już spieszę z odpowiedzią.

 

Problemy finansowe, zdrowotne, dorastające dzieci, uzależnienia, w końcu rutyna i pragnienie przygód – każdy związek w końcu napotka takie problemy. O ile w młodym wieku „jakoś to będzie”, ludzie są jeszcze pełni nadziei i pasji, w średnim wieku pojawia się refleksja nad całym życiem. Nie pomaga stresująca praca, niespełnione oczekiwania wobec siebie, innych i całego świata, poczucie, że czegoś nam brakuje. A jeszcze to małżeństwo… Takie nudne, takie bez polotu… Dr de Marneffe doskonale opisuje te „popularne” i mniej spotykane problemy w związkach, przedstawiając praktyczne rozwiązania. Wszystko to poparte nie tylko suchymi wynikami wieloletnimi badań specjalistów, ale osobistymi doświadczeniami w pracy terapeuty. Autorka prezentuje najróżniejsze historie, z którymi można się utożsamić, albo przypisać do kogoś, kogo znamy. Właśnie takie rozwiązania w poradnikach lubię najbardziej, lepiej przyswajam czyjeś historie niż statystyki.

 

Jakie główne problemy znajdziesz w książce? Brak ciepła i widoczne oziębienie relacji, romanse i fascynacja kimś spoza związku, problemy z uzależnieniami, kłótnie o pieniądze, wpływ zdrowia i upływu wieku na relację, czy typowy syndrom „pustego gniazda”. To oczywiście tylko skrót, zajrzyj do książki, żeby dowiedzieć się, co jeszcze może Cię spotkać w długoletnim związku.

 

Czy książka polecana jest tylko dla osób „w średnim wieku”, w długoletnim związku? Absolutnie nie! I mówię to ja, jako dwudziestoczterolatka, której drugie tyle do takich rozterek. Ale polecam ją moim rówieśnikom, gdyż wychodzę z założenia, że chorobie lepiej zapobiegać, niż ją leczyć. Dlatego, jeśli od początku zacznie się pracować nad pewnymi rzeczami, myślę, że w przyszłości będzie można wielu problemów uniknąć. Oczywiście „Sztuka życia razem” to nie gotowy przepis na szczęśliwe życie i happy end, ale doskonały wstęp do pracy nad relacją, która tak naprawdę nigdy się nie kończy.

 

Podaruj tę książkę komuś bliskiemu, kto nie jest pewien szczęścia w swoim związku, komu proza życia odbiera już radość i ma ochotę rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady. Zafunduj sobie tę lekturę, jeśli czujesz, że warto walczyć, ale potrzebujesz do tego odpowiednich narzędzi. „Sztuka życia razem” to nie lanie wody i przepis na życie w różowej bańce, a kompleksowy poradnik, który otwiera oczy i daje niemal gotowe rozwiązania problemów. Reszta w Waszych rękach.

 

Dziękujemy Wydawnictwu Marginesy za egzemplarz recenzencki.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska