Sztuka książki, czyli kreatywna lektura

 

Książka to dobry przyjaciel każdego mola książkowego. Dzięki niej może zagłębić się w niesamowity świat stworzony przez autora, przeżywać przygody i wiele się dowiedzieć. Jednak okazuje się, że książka może służyć nie tylko do czytania. Dziś zaprezentujemy Wam kreatywne sposoby tworzenia i wykorzystania książek.

Dosyć popularne stało się wykorzystywanie starych lektur w nowej formie lub tworzenie niekonwencjonalnych książek, które po skończonej lekturze można np. zjeść lub zabrać ze sobą w kieszeni. Kreatywność ludzi zdaje się nie mieć końca.

 

Smaczna książka

Dobra lektura to najlepsze pożywienie na ducha i umysłu, ale kto powiedział, że ciało też nie może się przy tym pożywić. Na pewno wiele razy widzieliście torty i ciasta w kształcie książek z życzeniami. Czasami niektórzy artyści wykonują osobno każdą stronę, którą wypełniają wybranym tekstem i łączą w całość.

Sami możecie wykonać taką książkę w domu. Wystarczy przepis na kruche ciasteczka lub lembasy (z nich powstała przestawiona na zdjęciu lektura). Rozwałkowujemy ciasto, wycinamy takiej samej wielkości prostokąty i odkładamy je, aż do zebrania wszystkich stron. Następnie przyda się wykałaczka i kakao, dzięki którym stworzymy napisy. Najlepiej najpierw wyryć tekst na kartkach, a potem je wypełnić. Nie zapomnijmy także o zrobieniu dziurek, przez które przewleczemy potem sznurek lub wstążkę. Po upieczeniu i przeczytaniu możemy zjeść naszą lekturę.

 

fot. Aleksandra Stupera

 

Zobacz także: Przepis na lembasy – jak zrobić elficki chlebek?

 

I stała się światłość

Ciekawym pomysłem są książki-lampki na baterie. Chociaż ta lektura nie nadaje się do czytania, to może nam pomóc, gdy za oknem zapadnie zmrok, a my będziemy chcieli przeczytać jeszcze rozdział albo i dwa. Po zakończeniu czytania można ją zamknąć i odłożyć na półkę jak zwyczajną książkę. Na pewno każdemu molowi książkowemu przyda się taka lampka.

 

źródło: pixabay.com

 

Zawsze pod ręką

Niektóre lektury trudno mieć zawsze pod ręką. Są duże, nie mieszczą się do każdej torby, dlatego dobrym pomysłem jest wykorzystanie książki w wersji mini, a mianowicie jako brelok. Możemy ją sami przygotować i zawsze mieć przy sobie np. jako brelok do kluczy.

Przyda nam się kilka kartek, które tniemy na prostokąty tej samej wielkości, a potem składamy w pół. Kładziemy strony jedna na drugiej i z pomocą igły zszywamy je wszystkie razem. Z twardego bloku lub cienkiego kartonu wycinamy okładkę, którą doklejamy do naszej książki. Możemy ją dowolnie ozdobić, a kartki wypełnić własnym tekstem lub wcześniej je zadrukować. Od tej pory będziemy mogli mieć książkę zawsze przy sobie.

 

 

 źródło: pixabay.com

 

Papierowa rzeźba

Są też różne sposoby na stare lub nieinteresujące nas książki. Można z nich zrobić np. rzeźby. Czasami po prostu zagina się kolejne kartki w odpowiedni sposób, by otrzymać napis lub wybraną figurę. Kiedy indziej wykorzystuje się poszczególne strony, by stworzyć przestrzenną postać lub przedmiot. Innym sposobem jest skorzystanie z kartek przy robieniu origami klasycznego lub modułów do origami modułowego.

 

Zobacz także: Czym jest origami modułowe?

 

Oryginalna tapeta

Gdy książka już gubi swoje kartki, możemy je wykorzystać w jeszcze inny sposób niż przedstawiony powyżej. Ciekawym rozwiązaniem będzie zrobienie tapety ze stron lektury. Potrzebujemy do tego jedynie wystarczającej ilości kartek, kleju do tapet i ścian, które pokryjemy nowym wzorem. Taki czytelniczy, przytulny kącik na pewno będzie zachęcał do spędzenia wieczoru przy dobrej i wciągającej książce.

 

Jest jeszcze wiele innych ciekawych sposobów na stworzenie oryginalnej książki lub wykorzystanie starej lektury. Mamy nadzieję, że te pomysły umilą Wam czas spędzony w domu. A może macie własne propozycje na kreatywne wykorzystanie książek?

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska