Świętokrzyski Park Narodowy — co warto o nim wiedzieć

 

W Polsce możemy znaleźć wiele miejsc pełnych legend i sekretów. Jednym z nich na pewno jest Łysa Góra, gdzie czarownice spotykały się na swoich sabatach. A skoro o niej mowa, to nie można nie wspomnieć o Świętokrzyskim Parku Narodowym. Tam też możemy zobaczyć wiele niezwykłych miejsc, poznać niesamowite historie, a może nawet sami odkryjemy kolejną tajemnicę?

Krótko o Górach Świętokrzyskich

Na początku XX wieku powstał w Górach Świętokrzyskich pierwszy rezerwat „Chełmowa Góra”, który objął tereny lasu, gdzie znajdował się modrzew polski. Po czterech latach utworzono kolejne dwa „Łysicę” i „Święty Krzyż”. Zanim oficjalnie został ustanowiony park, powstał jeszcze jeden rezerwat „Mokry Bór”, a w II poł. XX w. „Czarny Las”, który zajął teren między Miejską Górą a Łysicą.

Góry Świętokrzyskie potrafią zachwycić swoją przyrodą i budową, a to z powodu wypiętrzeń, które dokonały się tam w trzech różnych okresach górotwórczych. Dlatego właśnie pojawił się pomysł, by chronić te tereny. A nie ze względu na odbywające się rzekomo sabaty czarownic i biesów.

 

Zobacz także: Babiogórski Park Narodowy – wszystko, co warto o nim wiedzieć

 

 Źródło: pexels.com

 

Flora i fauna

Tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego to miejsce dawnej, dziewiczej puszczy, która kiedyś pokrywała cały obszar Wyżyny Kieleckiej. Roślinność tutaj rozwijała się bez ingerencji człowieka i tak jest też obecnie. Ludzie nie wpływają na to, jak to miejsce wygląda. Jednak przez pewien czas, prawdopodobnie w okresie wpływów rzymskich, człowiek oddziaływał na te tereny. Także w średniowieczu osadnictwo i rolnictwo przyczyniło się do wylesiania niektórych obszarów Parku.

Świętokrzyski Park Narodowy to głównie lasy. Najbardziej charakterystyczne są bory jodłowe i buczyny karpackie. Jednak nie brakuje tu modrzewi, buków, jodeł, sosny czy świerków. Liczna jest roślinność górska, jak tojad dzióbaty, żywiec dziewięciolistny czy czosnek niedźwiedzi, który znajduje się pod częściową ochroną. Nie wolno zbierać go w warunkach naturalnych, jednak można kupić sadzonki i zasadzić go we własnym ogrodzie.

Ciekawostką jest to, że w rezerwacie „Chełmowa Góra” rośnie reliktowy podgatunek modrzewia polskiego, a niektóre okazy mają ponad 250 lat.

Występują tu też tereny podmokłe i bagna – głównie w rezerwacie „Mokry Bór”. Warto wspomnieć o dominacji jodły, która ocienia dno lasu i uniemożliwia rozwój roślinności runa. Mimo to zachowało się wiele ważnych elementów przyrody.

Jeśli chodzi o faunę, to przeważają tu zwierzęta leśne. Można spotkać sarny, jelenie i dziki, ale poza tym kunę leśną, nornicę rudą, a nawet leśną mysz. Nie brakuje również płazów, więc nie zdziwmy się, widząc przemykającą chyłkiem traszkę czy kumkającą nieopodal ropuchę szarą. Ani nie przestraszmy się, dostrzegając gady, jak  np. jaszczurkę zwinkę i padalca zwyczajnego. Osób nieprzepadających za pająkami raczej nie ucieszy fakt, że w Świętokrzyskim Parku Narodowym występuje ich aż 187 gatunków. Jednak są tu też piękne motyle, których jest ponad pięciokrotnie więcej.

Możemy tu także spotkać ptaki. Pewnie nieraz usłyszymy stukającego dzięcioła lub zobaczymy polującego myszołowa czy puszczyka.

Warto też wspomnieć o charakterystycznych rumowiskach skalnych – gołoborzach. Nic nam nie wiadomo o tym, by te głazy zostały rozrzucone przez jakąś olbrzymkę. Ale gdy tylko się tego dowiemy, na pewno damy wam znać. Na razie powiemy jedynie, że według badań gołoborza powstały w wyniku zamarzania i rozmarzania podłoża.

 

 Źródło: pexels.com

 

Zobacz także: Łysa Góra — informacje turystyczne

 

Nauka i zabawa

W Świętokrzyskim Parku narodowym możemy dobrze się bawić, a jednocześnie zdobyć wiele wiedzy. Nie brakuje tutaj świetnie urządzonych zajęć w terenie. Dzięki nim lepiej poznamy faunę i florę tego Parku. Zapoznamy się z tym, jak jest chroniony i jakie ma to znaczenie. Dowiemy się również tego, jak działa ekosystem i jaki wpływ ma na niego ingerencja człowieka.

Dla dzieci i młodzieży są organizowane specjalne zajęcia, które mają im przybliżyć powyższe tematy, zapoznać je z obszarem Świętokrzyskiego Parku Narodowego i przedstawić budowę drzewa. Młodzi ludzie będą mogli przejść się ścieżkami edukacyjnymi, poznać ogromne rośliny, podążyć śladem kolejki wąskotorowej czy usłyszeć legendy z Łysej Góry.

Jest tutaj również Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu. Poza zwykłymi makietami i wystawami możemy zobaczyć też film opowiadający o Parku. Oprócz tego zostanie nam tu przybliżony tajemniczy świat lasów. Jedna z wystaw jest umieszczona w piwnicy budynku, która dawniej przez prawie sto lat pełniła funkcję więzienia, w tym między innymi niemieckiego obozu dla jeńców radzieckich.

 

Zobacz także: Łysa Góra – Sabat czarownic

 

Ceny biletów

Świętokrzyski Park Narodowy oferuje zajęcia i zwiedzanie z przewodnikiem zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Razem z upoważnioną osoba będziemy mogli przejść się ścieżką edukacyjną i poznać najważniejsze rzeczy związane z Parkiem. Koszt, zależnie od wybranej trasy, może się wahać od 7 do 35 zł za bilet ulgowy i od 10 do 45 zł za normalny.

Bilety do muzeum obowiązują na dwie ekspozycje. Przyrodnicza to koszt 6 zł za ulgowy i 10 za normalny, a Więzienna 1 zł – ulgowy i 2 zł – normalny.

 

Nocleg

Jest tu też bogata baza noclegowa. Po długim zwiedzaniu można znaleźć dla siebie pokój w Domu Wypoczynkowym Jodłowy Dwór w Hucie Szklanej, Domu Turysty i Ośrodku Wypoczynkowym „Jodełka” w Świętej Katarzynie oraz w licznych kwaterach prywatnych.

 

Źródło: pexels.com

 

Mamy nadzieję, że będziecie mogli przeżyć wspaniałe przygody w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Do zobaczenia na szlaku!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska