Świąteczne tradycje w różnych krajach. Gdzie jest najciekawiej?

19/12/2018

 

Piękna choinka, opłatek, masa prezentów i stoły pełne pysznego jedzenia. Tak w dużym skrócie wyglądają święta w Polsce, jednak w innych krajach spędzane są nieco inaczej.

Hiszpania
 

 Fotografia:YouTube/Dreaming Spanish


Tu Wigilia rozpoczyna się dopiero po pasterce. W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa, a najważniejsze dania świąteczne to pieczona ryba oraz „ciasto Trzech Króli”, w którym ukrywa się drobne prezenty dla bliskich osób. Po wieczerzy hiszpańskie rodziny wychodzą na ulice i wspólnie z innymi bawią się i tańczą. Prezenty dają sobie dopiero 6 stycznia w święto Trzech Króli, jako symbol darów, które Jezus otrzymał od mędrców.

Australia

 Fotografia: YouTube/Surfing Santas

 
To, jak spędza się tu święta, uwarunkowane jest pogodą. Boże Narodzenie w Australii przypada w naprawdę gorącym a wręcz upalnym czasie. Z tego powodu nikt nie spędza czasu w kuchni i nie szykuje wystawnych kolacji. Dla Australijczyków jest to czas do relaksu i odpoczynku. Święta spędzają na świeżym powietrzu, np. na plaży czy na grillu u znajomych. W miastach organizowane jest wspólne kolędowanie, w którym bierze udział bardzo dużo rodzin.

Włochy

 

 Fotografia: pexels.com


Włosi świętują Boże Narodzenie jeszcze długo przed jego rozpoczęciem. Organizują wystawne jarmarki, puszczają fajerwerki. Jednak sam wigilijny wieczór nie jest hucznie obchodzony, większy nacisk kładzie się na bożonarodzeniowy obiad, który zazwyczaj przeciąga się do późnych godziny wieczornych. Zamiast choinek, Włosi ubierają świąteczne szopki. W wigilijny wieczór na placu św. Piotra w Rzymie odsłaniana jest wielka i piękna szopka. Tę tradycję zapoczątkował w 1982 roku papież Jan Paweł II.
 

Zobacz także: Coraz bliżej święta, czyli 20 oznak Bożego Narodzenia
 

Meksyk

 Fotografia: pixabay.com


Przed Bożym Narodzeniem Meksykanie obchodzą bardzo ważne dla nich święto – dzień Matki Boskiej z Guadalupe. Przypada ono 12 grudnia. To właśnie tego dnia zaczynają się przygotowania do świąt. Całe meksykańskie rodziny wybierają się wtedy na wielkie zakupy, by nabyć prezenty dla bliskich oraz ozdoby świąteczne. Przystrajają swoje domy, a na ulicach, balkonach i dachach ustawiają lampiony.

Wielka Brytania

 Fotografia: YouTube/JUST TRAVELING


Brytyjczycy święta spędzają w bliskim gronie rodzinnym. U nich Wigilia rozpoczyna się w południe od uroczystego obiadu. Głównym i najważniejszym daniem jest pieczony indyk. Wieczorem dzieci przynoszą swoje świąteczne skarpety i wieszają je za drzwiami, liczą na to, że gdy obudzą się rano w Boże Narodzenie, zastaną w nich świąteczne prezenty od Mikołaja.

Grecja

 

 Fotografia: pixabay.com


Tu święta trwają tak naprawdę przez miesiąc. Cała uroczysta zabawa zaczyna się 6 grudnia, a kończy 6 stycznia. W tym czasie Grecy szykują się do świąt. W Wigilię i Sylwestra dzieci chodzą od domu do domu i śpiewają pieśni, które trochę przypominają kolędy. Za swoje występy mali Grecy dostają słodycze lub suszone owoce. Ich przybycie zwiastuje szczęście dla danego domostwa i jego ochronę przed złem. Prezenty rozdawane są tu 1 stycznia.
 

Zobacz także: Świąteczne DIY, czyli proste prezenty na Boże Narodzenie


Stany Zjednoczone
 

 Fotografia: YouTube/Adorable Little Puppy


Chociaż święta nie są tu hucznie obchodzone, bo zarówno Wigilia, jak i 26 grudnia, to normalne dni pracy, to jednak mają ogromne znaczenie w kulturze USA, a Amerykanie szykują się do nich dużo wcześniej. Umieszczają na swoich domach i w ogrodach piękne świąteczne dekoracje. Ulice i witryny sklepowe przystrojone są w lampeczki, a w radiu niemal przez cały grudzień puszczane są kolędy i piosenki świąteczne. Amerykanie, podobnie jak my duży, nacisk kładą na choinki. Nie może ich zabraknąć w domu. Najważniejszą tradycją jest dawane prezentów, które otwierane są rano w Boże Narodzenie.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska