Świąteczne porządki – zrób to z głową

 

Święta mają to do siebie, że wymagają odpowiednich przygotowań. Trzeba wybrać choinkę, upiec pierniczki i oczywiście wszystko dokładnie posprzątać. Tylko jak to zrobić, żeby nie zwariować, nie przesadzić i uniknąć niepotrzebnego zmęczenia?

Niektórzy przed świętami dostają białej gorączki. Kilka dni intensywnych porządków doprowadza do tego, że w święta są wykończeni i nie mają siły na biesiadowanie z bliskimi. Inni są tak skrupulatni, że rozpoczynają świąteczne sprzątanie już dwa miesiące wcześniej, żeby na pewno zdążyć. Ani jedni, ani drudzy nie wpisują się natomiast w zamysł tego tekstu. Optymalna opcja to sprzątanie z głową, ale na czym ono polega?

 

Zaplanuj

 

Zastanów się, co masz zrobić przed świętami. Co wymaga od Ciebie skrupulatności i czasu, a co uda Ci się zrobić szybko. Wszystkim czynnościom z Twojej listy nadaj stopień priorytetu. Jedne będą bardzo ważne, inne mniej, a inne – jeśli ich nie zdążysz zrobić, nie będzie tragedii. Rozplanowanie czynności na poszczególne przedświąteczne dni pozwoli uniknąć Ci sprzątania na ostatnią chwilę. Nie popadaj jednak w obłęd i nie rozwlekaj tego przez dłuższy czas. Zacznij na 2 tygodnie przed świętami. Nie musisz sprzątać codziennie, jeśli nie wymaga tego Twoja lista. Niektóre czynności będą lekkie i nie przysporzą Ci kłopotu. Pranie firanek czy wietrzenie pościeli możesz z powodzeniem zrobić wcześniej niż dzień przed Wigilią, gdzie zupełnie nie ma już na to czasu.

  Fotografia: pexels.com

 

Nie panikuj

 

Nie wszystko możesz zaplanować. Może wydarzyć się coś niespodziewanego lub Twój czas skurczy się do miniaturowych rozmiarów, bo w pracy rozpoczniesz nowy projekt. Właśnie po to nadajesz czynnościom z listy stopień priorytetu. Teraz możesz wykreślić te najmniej ważne pozycje i skupić się na tym, co konieczne. Pamiętaj, że w świętach nie chodzi o sprzątanie na wysoki połysk, więc jeśli nie masz czasu na gruntowne porządki, to nie przekreśla to Twoich szans na cudowny czas z najbliższymi. Nikt (normalny) przecież nie będzie chodził po Twoim mieszkaniu z białą rękawiczką i zaglądał za szafę no, chyba że wredna teściowa z dowcipów, ale na to niestety nie ma rady, więc potraktuj to z przymrużeniem oka.

 

Zobacz także: Boże Narodzenie – kompendium świąteczne

 

Nie odpuszczaj

 

Wbrew wszystkiemu warto jednak przedświątecznym porządkom nadać trochę rozmachu, aby nie wyglądały one tak jak na co dzień. Dlaczego? Bo zazwyczaj wykręcamy się z pewnych obowiązków, tłumacząc się zmęczeniem czy brakiem czasu. Niektóre czynności z listy porządkowej wykonujemy bardzo rzadko, warto wiec choćby raz na jakiś czas na specjalną okazję je zrobić. Co jak co, ale czystość na pewno nam nie zaszkodzi. Może akurat uda nam się zrobić porządek w szafie i wybrać ubrania, w których nie chodzimy i będziemy mogli oddać je potrzebującym? W magii świąt przede wszystkim chodzi o atmosferę. W pewnym stopniu składają się na nią również wzmożone porządki, bowiem ich wzmożony charakter przypomina nam, że zbliża się coś wyjątkowego.

  Fotografia: pixaby.com

 

Licz na pomocników

 

Święty Mikołaj ma swoje elfy, my też możemy mieć swoich pomocników. Nie musisz być Zosią Samosią i robić wszystko sama/sam. Część pozycji ze świątecznej listy porządków zleć swojej rodzinie, dzieciom, żonie/mężowi czy współlokatorom. Niech każdy choć trochę zaangażuje się w te przygotowania. Dzięki temu pójdzie szybciej i sprawniej, więc będzie można skupić się na innych równie istotnych sprawach, np. tych związanych z kulinariami. A kiedy dom już lśni czystością, pora na dekorowanie, czyli jeden z najprzyjemniejszych momentów. Warto było!

 Fotografia: pexels.com

 

Zobacz także: Jak udekorować dom na Święta? Proste pomysły DIY

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska