Improwizacja vs. Organizacja

 

We współczesnych czasach zmuszeni jesteśmy przystosowywać się do każdych warunków i to możliwie jak najszybciej. Inaczej zostajemy daleko w tyle za deadlinami. Natłok obowiązków wymaga dobrej organizacji. Pokazujemy wam, jak usprawnić swoje życie, nie zabijając przy tym kreatywności.

Organizacja to bardzo przydatna umiejętność w życiu codziennym, ulepsza nasze funkcjonowanie i zabezpiecza nas przed zapomnieniem o istotnych sprawach. Najlepszy model to planowanie tam, gdzie się tylko da, a improwizacja tam, gdzie organizacja już nie sięga, bo nie oszukujmy się – nie da się przewidzieć wszystkiego. Na co dzień jednak trudno o taką elastyczność i przeskakiwanie z jednego wariantu na drugi. Dobrze jest nauczyć się wybierać z tych dwóch to, co najbardziej nam się przyda.

 

Zapiski

Nie da się być zorganizowanym, nie zapisując sobie najważniejszych informacji. Tutaj sprawdzą się wszelkiego rodzaju notatniki czy też kalendarze zarówno te papierowe, jak i ich elektroniczne wersje. Zawsze dobrze jest mieć pod ręką jakąś kartkę i długopis, żeby móc zapisać jakaś myśl czy potrzebną informację. Prowadzenie kalendarza wymaga nie tylko systematyczności, ale również schematyczności. W tej kwestii mamy szerokie pole do popisu – powiązane informacje dobrze jest zapisywać w podobny sposób, na przykład tym samym kolorem, bądź też wprowadzić jakieś wyróżnienie, które pozwoli zweryfikować, co jest najpilniejsze. Aby usprawnić swoje działanie, dobrze jest też wyznaczyć sobie dzień tygodnia/miesiąca na wykonywanie czynności cyklicznych, takich jak choćby płacenie rachunków. Dzięki temu nastąpi koniec z ponagleniami np. w sprawie nieopłaconego czynszu.

 

Kooperacja

Dobra organizacja nie jest tylko naszą sprawą. Od tego jak umiemy sobie wszystko poukładać, zależy też życie naszych rodzin i przyjaciół oraz to, ile czasu zostaje nam dla nich. Poza tym współpraca z osobami, które wciąż o czymś zapominają bądź się spóźniają, a my przez to mamy problemy, to nic miłego. Rozmawiaj więc ze swoimi bliskimi o swoich planach na najbliższy tydzień. Ustalajcie wspólne rozwiązania, dzielcie się spostrzeżeniami, żeby usprawnić działanie. Dobrze funkcjonujący dom pozwoli ci na zaoszczędzenie czasu i większe pole do manewru w kwestiach zawodowych.

 

 

Odpoczynek

Tutaj improwizacja sprawdza się doskonale. Spontaniczne wyjścia na miasto w czasie wolnym, nieplanowany wypad za miasto czy też kreatywność w kuchni – dlaczego by nie? Planowanie generalnie dotyczy naszej zabieganej codzienności, czas na relaks powinien być tylko dla nas i mogą w nim zachodzić dowolne zmiany. Warto jedynie pamiętać, że przy okazji urlopu spędzanego wspólnie z przyjaciółmi czy rodziną nie można całkowicie odpuścić planowania. Odpoczynek to też istotna cześć naszej codzienności i nie można go pomijać w naszych kalendarzach, a nawet trzeba zaznaczyć na czerwono, bo człowiek wypoczęty, to człowiek pełen energii do pracy.

 

Wnioski

Nie jesteśmy cyborgami. Błędy nam się zdarzają i zdarzać będą. Nadmierne zmęczenie, pośpiech, zła komunikacja z innymi – to jedne z czynników, które mogą przyczynić się do naszej porażki. Jednak liczy się to, w jaki sposób się z niej podniesiemy, dlatego też analizuj to, co mogło do niej doprowadzić, a w przyszłości staraj się to wyeliminować. Wyciąganie wniosków i obserwacja swoich przyzwyczajeń to jeden z ważniejszych etapów w drodze do zorganizowanego życia. Poza tym doceniaj swoje sukcesy i staraj się je powielać.

 

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, że organizacja jest w każdym calu lepsza od improwizacji. Byłoby to niedorzeczne. Najlepiej po prostu wyznaczyć sobie te obszary swojego życia, w których sprawdzi się jedno i te, w których drugie. A zbliżający się Nowy Rok będzie do tego znakomitą okazją.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska