Socjopaci są wśród nas...

Wyobrażasz sobie nie mieć sumienia? Nie przejmować się uczuciami innych, dążyć po trupach do celu? Niestety, tacy ludzie istnieją i są bardzo niebezpieczni! Dr Martha Stout w swojej książce przedstawia rodzaje socjopatów i tłumaczy jak sobie z nimi radzić.

Socjopatą może być każdy. Maskują się tak dobrze, że czasem nawet nie zorientujemy się z kim mamy do czynienia. Doktor Martha Stout, w trakcie swojej ponad dwudziestoletniej praktyki lekarskiej, miała do czynienia z różnymi pacjentami i to ich opisuje w książce. Co prawda historie i postaci nieco zmodyfikowała, zgodnie z tajemnicą lekarską, jednak wszystko jest oparte na faktach. Pierwsze wydanie książki było dwanaście lat temu, jednak jej treść nadal jest bardzo aktualna i w końcu Polacy będą mogli zmierzyć się z ludźmi, którzy zatruwają im życie.

 

Czym charakteryzuje się socjopata?

Jest nieuczciwy, manipuluje innymi, brakuje mu empatii, wyrzutów sumienia, jest powierzchowny, zdarzają mu się zbyt impulsywne lub nawet agresywne zachowania. Bywa lekkomyślny w odniesieniu do bezpieczeństwa swojego lub innych, lubi ryzyko, dla swoich korzyści potrafi zniszczyć komuś życie. Jest inteligentny, ale nierzadko to tylko pozory. To nie jest pełny opis każdego przypadku socjopaty, ale któreś z tych cech na pewno posiada. Każdy z nich jest inny, ale każdy niebezpieczny.

 

Socjopatę nieraz trudno rozpoznać. Ukrywają się pod maskami sympatycznych osób, geniuszy lub przykładnych żon. Jednak, jak mówią statystki, jedna na 25 osób to socjopata. Rozejrzyj się dokoła – ty też możesz mieć z nim do czynienia. Być może to bezwzględny szef, którego nie obchodzi twoje życie prywatne i każe ci zostawać po godzinach, albo „przyjaciółka”, która zazdrości ci twoich sukcesów i za plecami wbija nóż w plecy. Może to nawet twój partner, który pod przykrywką głębokich uczuć niszczy ci życie.

 

Jak sobie z nimi radzić?

Jeżeli już go rozpoznasz, nie staraj się go na siłę zmienić. Socjopata nie przyzna się, że nim jest, a ty najlepiej zrobisz jak urwiesz lub chociaż ograniczysz z nim kontakty. To może nie być łatwe, ale im szybciej, tym lepiej, bo później może być tylko gorzej. I nie daj się zmanipulować! Słodkie słówka działają na chwilę, a prawda tak czy siak wyjdzie na jaw.

 

Opisałam to, co wydawało mi się najważniejsze, ale to kropla w morzu i na pewno nie zastąpi lektury tego świetnego poradnika. Ja mogłam jedynie streścić ogrom pracy włożonej w tę książkę, nie mniej jednak polecam samemu sięgnąć po tę publikację. Najciekawsze jest to, że autorka oparła poradnik na historiach swoich pacjentów, dzięki czemu nie jest tylko suchym podręcznikiem. Przez przytaczane opowieści czytelnik łatwiej odnajduje się w rodzajach socjopatów i być może zidentyfikuje takiegoż w swoim otoczeniu, a nawet podejmie walkę czy ucieknie.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska