Słodki podatek. Będziemy dodatkowo płacić za cukier?

06/11/2019

 

Nie będzie nam już tak słodko. Rząd planuje wprowadzić podatek od cukru, który zawarty jest m.in. w napojach słodzonych. Nowa danina ma ograniczyć spożywanie cukru. 

Po wprowadzeniu tego podatku do budżetu wpływałoby od 1 do 2,2 mld zł, jak wyceniła Związek Producentów Cukru w Polsce. Nie tylko korzyści finansowe są przyczyną nałożenia na Polaków nowej daniny. Priorytetem władz jest dbanie o ich zdrowie, jak podkreśla szef inspekcji sanitarnej i krajowy konsultant ds. zdrowia publicznego, Jarosław Pinkas. Dodaje także, że mogłoby to wpłynąć na zmianę receptur produktów przez producentów żywności.  

Plaga otyłości jest skutkiem rosnącej konsumpcji cukru. Z badań wynika, że już połowa Polaków choruje na otyłość. Za wprowadzeniem tego podatku optuje także prezes NFZ.

 

Nie jest to pierwszy tego typu pomysł na świecie. Sin tax, czyli ,,podatek od grzechu” staje się coraz bardziej powszechny, obowiązuje już w wielu krajach Europy, w tym: Estonii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, na Węgrzech i we Francji. W tej ostatniej po jego wprowadzeniu w styczniu 2012 roku odnotowano spadek spożycia coli z 3,3% w 2012 do 3,4% w 2013 roku, a także zmniejszenie spożycia napojów słodzonych o 15% w gospodarstwach domowych.

 

Jego korzystne działanie zauważono także za oceanem, w Filadelfii, jak podaje w badaniach American Medical Association spadek spożycia cukru nastąpił o 51%, po jego wprowadzeniu.

Problem zbyt wysokiego spożycia cukru dostrzeżono również w Polsce, NFZ podaje, że nadmierne spożycie słodkich napojów powoduje ok. 1,4 tys. zgonów rocznie, a ponadto z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na cukrzycę i nadciśnienie.

 

Zdaniem ekspertów dynamiczny wzrost spożycia cukru wynika ze wzrostu zamożności Polaków, a co się z tym wiąże zmiany nawyków żywieniowych i ,,rozleniwienia się” społeczeństwa. Zapowiadają, że podatek będzie niski, więc w efekcie nieodczuwalny dla konsumentów.

 

Pomysł na wprowadzenie podatku od cukru od lat przewija się w debacie publicznej. W 2014 roku Ministerstwo Finansów planowało go wcielić w życie. Czas pokaże, czy tym razem będziemy musieli więcej płacić za słodkie przyjemności.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska