Wiosenne porządki

 

Wiosna już niemal w pełni, a my chcemy zmienić coś w swoim otoczeniu. Może zanim zdecydujemy się na odnawianie pokoju, uporządkujmy swoją przestrzeń? Oto kilka wskazówek, które przydadzą się w wiosennych porządkach.

Panie domu dobrze wiedzą, gdzie i co muszą umyć/wyszorować/wymienić/odświeżyć. Dla tych, które dopiero rozpoczynają życie we własnym domu lub nawet wynajętym pokoju, ale bez bacznie obserwującej je mamy, polecam listę My Pink Plum, która rozpisała, co należy posprzątać i pomaga realizować punkty po kolei [link]

 

Szafa

Ja zawsze zaczynam porządki od szafy. To czas, kiedy zimowe grube swetry wędrują do toreb próżniowych, a letnie sukienki – na wieszaki. Robię też porządną selekcję, wybieram ubrania, których już na pewno nie założę i niepotrzebnie zajmują miejsce w garderobie.

Wiosna to dobry czas na odświeżenie swojej szafy nową kolekcją. Oczywiście z umiarem!

 

Jak skutecznie uporządkować swoją szafę genialnie podpowiadają Style Digger [link] (gorąco polecam również jej książkę „Slow fashion”, która diametralnie zmienia myślenie o kupowaniu ubrań!) oraz Beata z bloga „Lawendowy Dom” [link]. O utrzymaniu porządku w szafie pisze na swoim blogu Niebałaganka [link].

 

Szafki/szuflady/półki

Co prawda cały rok powinnyśmy mieć tam porządek, ale różnie to bywa… Wiosenne porządki to również okazja do zajrzenia w dawno nieruszane pudełka, nieużywane szafki, zabałaganione szuflady. Sortuję wszystko, każdą rzecz i choćbym nie wiem jak często robiła porządki – i tak w koszu ląduje co najmniej reklamówka śmieci.

Do utrzymania porządku w szufladach polecam organizery, które można kupić w każdym sklepie z wyposażeniem domu, albo zrobić samemu. Na moich szafkach stoi masa pudełek i pudełeczek, każde do czego innego, dzięki czemu nie mam wszystkiego na wierzchu.

 

Genialne pomysły na uporządkowanie szaf i szuflad znajdziecie na Popularne.pl [link].

 

Półka z książkami

Ogromne biblioteczki wyglądają pięknie, ale trudno nad nimi zapanować na małych przestrzeniach (wiem coś o tym). Polecam przegląd wszystkich pozycji i zastanowienie się, czy aby faktycznie ta książka jest nam potrzebna, czy bardziej przyda się komuś innemu. Bookcrosing nadal jest w modzie, sprzedaż internetowa to nic trudnego, a jeśli nadal was nie przekonałam – wymieńcie się/oddajcie książki znajomym lub bibliotekom.

 

Dywany/chodniczki

Naszym dywanom/chodniczkom/wycieraczkom również przyda się odświeżenie. Zawsze przed świętami wielkanocnymi zewsząd słychać odgłos trzepania dywanu, a żeby jak najdłużej utrzymać ten efekt, warto sięgnąć po specyfik do prania dywanów, który przywróci jego świetność i naturalny kolor.

 

Okna

Dla mnie sprzątanie zakończy się dopiero w momencie, gdy moje okna lśnią. U mojej babci to była jedna z pierwszych rzeczy, które robiła, żeby „zmyć brudy po zimie”. I dla mnie nie ma większej satysfakcji, niż gdy rano słońce zagląda mi do pokoju przez czyściutkie szyby.

 

Domowe sposoby na mycie okien podaje Perfekcyjna w domu [link], a całe „przedsięwzięcie” świetnie opisuje Mama Dobra Rada [link].

 

Firanki/zasłonki

Skoro okna lśnią, przyda im się piękna oprawa. Jeszcze z czasów dzieciństwa pamiętam jak mama zaraz po umyciu okien wieszała świeże śnieżnobiałe firanki. Wtedy dopiero było czuć wiosnę w pokoju!

Nowe firanki to nierzadko drogi zakup, ale warto popytać mamę, babcię czy ciocię, czy nie ma jakiś firanek, których chciałaby się pozbyć. Moja koleżanka „łowiła” je w second handach, firanki wystarczy wyprać aby wyglądały jak nowe.

 

A wy od czego zaczynacie i jak przebiegają wasze porządki? Macie jakieś sprawdzone tricki na uporządkowanie swojego otoczenia? Dajcie znać w komentarzach!

 

 

Korekta: Justyna.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska