Skok rozwojowy. Czym jest? Kiedy występuje? Jakie są jego objawy?

03/04/2019

 

Skok rozwojowy to pojęcie dość tajemnicze, nowe, jednak doskonale znane młodym rodzicom i właściwie chyba tylko im. Czym jest? Skąd wzięła się jego nazwa i co właściwie oznacza?

Skok rozwojowy to termin, który został stworzony przez rodziców. W świecie nauki nie występuje coś takiego jak „skok rozwojowy”, chociaż teraz, gdy stał się „modny”, psychologowie i lekarze wiedzą, co rodzice mają na myśli mówiąc, że ich dziecko chyba przechodzi skok rozwojowy.

 

W rzeczywistości skok rozwojowy jest tak jakby potoczną nazwą ostatniego modelu zmian rozwojowych u niemowląt, tak zwanego modelu stadialnego. W tym okresie u dziecka rozpoczyna się dużo modyfikacji, które są efektem wewnętrznego potencjału malucha. Przeobrażenia te następują skokowo, dziecko nabywa nowych umiejętności bardzo szybko. Ponadto skok rozwojowy to również potoczne rozumnie okresu, w którym zachodzą duże zmiany w układzie nerwowym dziecka. Najczęściej te modyfikacje poprzedzają „trudne momenty” w życiu niemowlaka. Dziecko staje się marudne, płaczliwe, mało śpi, gorzej trawi pokarm i może chwilo tracić apetyt. W momencie gdy malucha dotykają te właśnie objawy, rodzice mówią, że ich dziecko przeżywa „skok rozwojowy”.

 

 Fotografia:pixabay.com

 

„Soki rozwojowe” ile i kiedy?

 

W pierwszym roku życia dziecka najczęściej dochodzi do 7 „skoków rozwojowych”. Nie można dokładnie określić kiedy one nastąpią, ponieważ dzieci przechodzą je indywidualnie, każde inaczej i w innym czasie. Według badań i statystyk można określić przybliżony termin, w którym dziecko może przeżywać skoki rozwojowe. Zawsze są one liczone od daty planowanego porodu. Warto jednak pamiętać, że wcześniaki będą przechodzić skoki rozwojowe odpowiednio później, a dzieci urodzone po terminie mogą doświadczyć ich wcześniej.

Występowanie skoków rozwojowych:

 

– 5. tydzień życia

– od 7. do 9. tygodnia

– od 11. do 12. tygodnia

– od 14. do 19. tygodnia

– od 22. do 26. tygodnia

– od 33. do 37. tygodnia

– od 41. do 46. tygodnia

 Fotografia:pixabay.com

 

Każdy z tych „soków rozwojowych” może przebiegać inaczej, część dzieci nie będzie miała żadnych objawów, inne zniosą je wyjątkowo ciężko. Watro jednak wiedzieć, że każdy kolejny „sok rozwojowy” będzie trwać dłużej niż poprzedni. Pierwszy rok życia dziecka to czas, w którym zachodzą największe zmiany w jego rozwoju. Dzieci szybko uczą się nowych umiejętności, rozwijają się ich wszystkie narządy wewnętrzne i wzmacniają mięśnie. Tak szybki rozwój musi mieć „skutki uboczne”, stąd właśnie te chwilowe załamania nastroju i braki humoru u dzieci. Trzeba mieć świadomość, że każde dziecko jest inne i każde rozwija się w swoim tempie, więc nie porównujcie swoich potomków do dzieci koleżanek czy innych kobiet na forach internetowych.

 

 Zobacz także:Bezstresowe wychowanie – tak czy nie?

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska