Koty długowłose. Jak prawidłowo dbać o sierść pupila?

19/07/2018

 

Pielęgnacja kociej sierści nie należy do łatwych zadań. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z pupilami o sierści długiej lub półdługiej.

Czesanie to podstawa

 Fotografia:pexels.com


Każdy właściciel kota z długą sierścią zdaje sobie sprawę z tego, że systematyczne czesanie pupila jest podstawą. Zwierzę należy oswajać ze szczotką i grzebieniem jak najwcześniej, ponieważ przyzwyczajenie dorosłego kota do czesania nie jest proste. Na rynku mamy obecnie wiele rodzajów szczotek i grzebieni odpowiednich dla takiej sierści. To, jakiej szczotki powinniśmy użyć, w dużej mierze zależy od rasy kota. Dla zwierząt o bardzo długiej sierści najlepiej sprawdzi się mały metalowy grzebień. Ułatwi rozczesywanie splątanej sierści i sprawi, że stanie się ona gładka. Dla ułatwienia sobie zadania warto jeszcze przed rozpoczęciem czesania posypać sierść pupila pudrem lub spryskać ją sprayem ułatwiającym rozczesywanie.

 

Zobacz także: Szczepienia dla kotów - czy się zdecydować?


Kąpiel

Fotografia:pexels.com


Tak, koty również trzeba kąpać. Nie tak często jak np. psy, ale czasem kąpiel kota jest wręcz konieczna. Same dobrze radzą sobie z czyszczeniem swojego futerka, jednak niektórych zabrudzeń nie są w stanie same usunąć. W przypadku kotów długowłosych kąpiel pomoże nam w prawidłowej pielęgnacji sierści i ułatwi jej rozczesywanie. Mitem jest teoria, że kotów nie należy kąpać, bo nie lubią wody. Faktycznie te pupile w większości nie przepadają za wodą. Jednak jeśli zaczniemy swojego kociaka przyzwyczajać do wody odpowiednio wcześnie, to później kąpiel nie będzie dla niego problemem. Ważne jest, by zawsze podczas kąpieli używać szamponu dla kotów. Często zdarza się, że właściciele, którzy oprócz kota mają w domu także psa, kąpią oba zwierzęta w tym samym szamponie. Koty mają inne pH skóry i szampon dla psów nie będzie dla nich odpowiedni.

 

Zobacz także: Relaksuje, koi nerwy, uspokaja. Sprawdź jak codziennie pomaga Ci Twój kot
 

Strzyżenie – czyli pielęgnacja kociej sierści dla „leniwych”

Fotografia:pexels.com


Systematyczne czesanie może być uciążliwe. Nie zawsze mamy na to czas. Wtedy warto zastanowić się, czy nie ostrzyc naszego kota. Po pierwszym strzyżeniu trzeba dokładnie obserwować swojego pupila. Jeśli po powrocie od groomera wasz zwierzak chowa się po kątach, nie chce wyjść z ukrycia albo chodzi z podkulonym ogonem, to powinien być dla was sygnał, że kot źle znosi strzyżenie. W takim przypadku nigdy więcej nie powinniście się decydować na kolejne. Chyba że będzie to konieczne. Większość kotów nie ma nic przeciwko strzyżeniu, a cześć z nich nawet bardzo je lubi, ponieważ łatwiej im wtedy dbać o swoje futerko. Jednak zdarzają się takie, które po pozbawieniu ich długiego futra wpadają nawet w depresję, stają się osowiałe i smutne.

 
Koty z długą sierścią są niezwykle piękne i wyglądają bardzo dostojnie, wręcz szlachecko, ale tylko pod jednym warunkiem – jeśli jest ona prawidłowo zadbana. Kołtuny czy fragmenty sklejonej sierści nie wpływają korzystnie na wygląd zwierzaka i są dla niego utrapieniem. Kot z długą sierścią wymaga systematycznej pielęgnacji, więc jeśli nie jesteście na nią przygotowani lub nie macie na nią czasu, lepiej zdecydujcie się na kota o sierści krótkiej.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska