Książka inspiracją dla serialu

28/04/2017

 

Bardzo często zdarza się, że inspiracją do stworzenia serialu są książki. Wiele znanych produkcji opartych jest właśnie na powieściach i bestsellerach. Lecz mało kto o tym wie, gdyż często sława serialu przysłania jego „papierową” wersję.

 

„Orange Is The New Black”

 

 

Serial jest adaptacją książki Piper Kerman pt. „Dziewczyny z Danbury”. To bardzo osobista powieść. Autorka opisuje w niej swoje doświadczenia z pobytu w więzieniu. Zwraca uwagę na problemy więziennictwa w Stanach Zjednoczonych i to, jak traktowani są skazańcy. Opowiada o niesamowitych relacjach, jakie powstają między współwięźniami. „Orange Is The New Black” wiernie odzwierciedla wydarzenia opisane w książce. Producenci jedynie dodali całej historii trochę dramatyzmu, by serial lepiej się „sprzedawał".

 

 

„Gra o Tron”

 

Inspiracją do stworzenia serialu była saga „Pieśń lodu i ognia” autorstwa George’a R.R. Martina. Początkowo uznawano, że ekranizacja tej powieści jest niemożliwa do wykonania. Mówił to nawet sam autor. Jednak wspaniały duet reżyserów, Daniel Brett Weiss i David Benioff, podjął się tego zdania. Efekty zaskoczyły wszystkich. Fabuła jest idealnie dopracowana i wiernie odtworzona. Produkcja osiągnęła oszałamiającą popularność, biła rekordy z odcinka na odcinek. Premiera pierwszego sezonu miała miejsce 17 kwietnia 2011 roku, do Polski trafiła dzień później. Za emisję serialu odpowiada stacja HBO.

 

 

„Kości”

 

Cała fabuła opiera się na książkach kryminolog-antropolog Kathy Reichs, która równocześnie jest producentką serialu. Głównymi postaciami są dr Temperance Brennan i agent FBI Seeley Booth. Obie te postacie są filarami książek Reichs. „Kości” to lekki serial kryminalny - łatwy w odbiorze, posiada dobrze rozbudowane wątki. Sukces produkcji bierze się z jej prostoty, nie wymaga aktywnego śledzenia odcinków. Nawet jeśli zapomni się kilku obejrzeć, to i tak wszystko będzie jasne i zrozumiałe. „Kości” to dobry serial na nudne i długie wieczory. W Polsce emitowany jest przez stację Polsat, AXN oraz FOX. W lutym ubiegłego roku stacja FOX zamówiła 12, ostatni sezon serialu. Całość zamyka się w 246 odcinkach.

 

 

„Wiedźmin”

 

Polski miniserial z gatunku fantasty. Oparty na książkach Andrzeja Sapkowskiego pt.” Ostatnie Życzenie” i „Miecz Przeznaczenia”. Głównym celem tytułowego „Wiedźmina” jest ochrona ludzi przed potworami. Nie brakuje tu wątków miłosnych i trzymających w napięciu przygód naszego „bohatera”. Główną rolę zagrał Michał Żebrowski. Premiera odbyła się 22 września 2002 roku w TVP2. Po stworzeniu serialu wyprodukowano również film pełnometrażowy.

 

„Zakazane Imperium”

 

Produkcja powstała na podstawie doskonałej książki Nelsona Johnsona pt.” Boardwalk Empire: The Birth, High Times, and Corruption of Atlantic City”. Producenci starali się zbytnio nie odbiegać od powieści, jednak kilka zmian jest doskonale widocznych. Akcja toczy się w Atlantic City, potocznie nazywanym centrum światowej rozrywki. Na ulicy można kupić dosłownie wszystko, podziemny handel przeżywa swój najlepszy okres. Za dosłownie kilka dolarów można posmakować szalonego i niebezpiecznego życia. Głównym bohaterem jest Enoch „Nucky” Thompson, miejscowy polityk, który zarabia niewyobrażalnie duże pieniądze na nielegalnym handlu alkoholem. Z czasem zaczyna rządzić miastem i staje się jednym z najniebezpieczniejszych przestępców w Atlantic City. Serial swoją premierę miał 19 września 2010 roku. i zdobył ogromną popularność na całym świecie. Dotychczas powstało 5 sezonów. Obecnie prace nad serialem zostały zakończone.

 

 

„Dexter”

 

Inspiracją do stworzenia serialu była powieść Jeffa Lindsaya pt. „Demony dobrego Dextera”. Cały pierwszy sezon wiernie się na niej wzoruje. Z czasem producenci zaczęli odbiegać od książki Lindsaya i stworzyli „własną” historię. Serial to opowieść o Dexterze Morganie. W ciągu dnia jest przykładnym obywatelem, pracuje jako analityk krwi w Miami Metro Police Department, a nocą zmienia się w brutalnego seryjnego mordercę. Jego ofiarami są zawsze osoby, które popełniły jakąś zbrodnię, a nie poniosły za nią kary. „Dexter” od początku emisji był uznawany za jeden z najważniejszych seriali nowej generacji. W efekcie produkcja Showtime wzbijała się na wyżyny popularności i cieszyła uznaniem krytyków.

 

 

Korekta: Aleksandra Borkowska

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska