Bez tych rzeczy święta byłyby idealne

 

„Kevin sam w domu” na ekranach telewizorów i „Last Christmas” lecące z głośników to klasyki, bez których ciężko byłoby sobie wyobrazić Boże Narodzenie. Jednak podczas rodzinnego świętowania zdarzają się sytuacje wywołujące zgrzytanie zębów i to bynajmniej nie z powodu ości, która utknęła nam w dziąśle.

Standardowe pytanie, którego nie może zabraknąć przy świątecznym stole to: A czy ty tam masz jakiegoś kawalera/pannę? Oprócz tego, że wprawia nas ono w dyskomfort, nie świadczy również dobrze o osobie pytającego. Wścibstwo nigdy nie jest wskazane, a już zwłaszcza na forum, bo jak mówi jedna z zasad etykiety – nie należy szkodzić innym i wprawiać ich w zakłopotanie. Niedyskretne pytania to dosyć powszechny problem, a co gorsza nigdy nie wiadomo, jak na nie odpowiedzieć, bo nie wypada babci czy cioci niegrzecznie odpyskować, a czasem tak bardzo by się chciało. W przypadkach, gdy już druga połówka spędza z nami święta, pojawiają się nie mniej irytujące zamienniki typu: A czemu ty się jej jeszcze nie oświadczyłeś?/ Kiedy ślub?/Dlaczego nie macie jeszcze dzieci?. Poza tym, że to bardzo niekulturalnie wtrącać się w osobiste sprawy, to poruszanie takich kwestii psuje świąteczną atmosferę. Nigdy bowiem nie wiadomo czy z tematem tym nie wiążą się przykre wspomnienia lub problemy.

 źródło: Ladacznica

 

Każdy chyba kojarzy ten moment, kiedy przy stole siedzi cała rodzina i nagle mamie przypomni się jakaś zabawna historia z naszego dzieciństwa, którą akurat koniecznie musi opowiedzieć w tym momencie. Oczywiście zabawna jej zdaniem, bo według nas wcale nieśmieszna, a nawet kompromitująca i wcale nie chodzi tu o brak dystansu do siebie. To nic, że większość słyszała ją już po kilka razy, a my za każdym razem czerwienimy się po same koniuszki uszu. Czas Bożego Narodzenia to wprost idealny moment na przywołanie takich opowieści, zwłaszcza przy osobach, na których chcemy zrobić dobre wrażenie.

źródło: Remek Dąbrowski

 

Kiedy odwiedzamy naszych bliskich w ich domach, gospodarze chcą się wykazać gościnnością i serwują nam tyle potraw, że stół aż się ugina. Każdy spróbuje tego i owego, ale przepełniony żołądek po Wigilii nie pozwala na zbyt wiele szaleństw. Jednak nie studzi to zapału pani domu do namawiania do jeszcze większej ilości jedzenia, które powinno trafić na nasz talerz. Na zdrowie nam to raczej nie wyjdzie, ale jak tu odmówić komuś, kto nie chce dać nam spokoju, żeby nie sprawić mu przykrości? 

 

Rodzinne świętowanie ma również to do siebie, że rządzi się nieco innymi prawami niż eleganckie uroczystości. Głośne rozmowy, śmiechy, luźna atmosfera – to normalne podczas nieoficjalnych spotkań. Jednak warto i w takich warunkach zachowywać podstawowe zasady savoir-vivre. Wujek intensywnie przeżuwający pieczeń i do tego mlaszczący w niebogłosy potrafi obrzydzić każde nawet najpyszniejsze danie. Do tego kilka, a może kilkanaście, kropel alkoholu i zaczyna się bełkotliwa wymiana poglądów politycznych, przekrzykiwania i udowadnianie, że to właśnie ja mam rację. A mogło być tak miło, sielsko i anielsko...

 źródło: Ladacznica

 

Teoretycznie zawsze powinniśmy się cieszyć z prezentów, które dostajemy, żeby pokazać wdzięczność osobie obdarowującej. Jednak są takie upominki, które można by zaliczyć do tych rodem z koszmarów. Zupełnie nietrafione, tandetne, a nawet takie, które potrafią sprawić przykrość. Kolejny krawat w tym samym odcieniu, bluzka dwa rozmiary za mała czy też kolczyki, gdy nawet nie mamy przebitych uszu  – dobrze wiecie, o co chodzi. Dlatego kupując prezent osobie, którą rzadko widujemy i nie wiemy, czym się interesuje, warto wybrać na tyle uniwersalny upominek, który zawsze się sprawdzi. (O takich pisaliśmy tutaj) Prezenty to ogólnie trudny temat. Lubimy je dostawać, ale widząc, że nie udało nam się wybrać czegoś odpowiedniego, sami tracimy świąteczny entuzjazm. Zatem trzeba się dwa razy zastanowić, zanim podejmiemy ostateczna decyzję, a w przypadku osób bliskich wybierać takie rzeczy, które pokażą im, jak bardzo są dla nas ważni i jak dobrze ich znamy.

 źródło: memy.pl

 

Święta to czas rodzinny, który powinien być spędzony miło i w przytulnej atmosferze. Zróbmy wiec wszystko, aby unikać sytuacji, które nam go zepsują. Nie wszystko zależy od nas i niektórych sytuacji po prostu nie da się uniknąć, więc wykażmy się taktem i cierpliwością i nie pozwólmy sobie tych magicznych chwil popsuć.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska