„Ryczące ośmiotysięczniki” – Jean Ammann, Erhard Loretan [RECENZJA]

 

Jedna z najwybitniejszych postaci himalaizmu. Jego prywatna biografia jest tak bogata, jak lista zdobytych szczytów. Skromny, ale wielki. Nie rywalizował, tylko zawzięcie dążył do swoich celów. Oto Erhard Loretan w książce „Ryczące ośmiotysięczniki”.

Urodzony w 1959 roku szwajcarski himalaista już od najmłodszych lat wiedział, z czym zwiąże swoją przyszłość. W wieku 11 lat zaczął przygodę ze wspinaczką i już 4 lata później mógł pochwalić się zdobyciem trzysięcznika. Mając 22 lata został przewodnikiem górskim, a niedługo potem zdobył pierwszy ośmiotysięcznik (Nanga Parbat, 8126 m n.p.m.). W 1995 roku stał się trzecim człowiekiem na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum po niespełna 13 latach. Ponadto Loretan był jednym z prekursorów stosowania stylu alpejskiego w Himalajach, który w skrócie polega na ograniczaniu stosowania sprzętu i nieużywaniu tlenu przy wspinaczce. Lista jego osiągnięć jest długa, przejdźmy lepiej do książki.

 

„Ryczące ośmiotysięczniki” po raz pierwszy wydano rok po zdobyciu Korony, czyli w 1996 roku. Od tamtej pory książkę uzupełniano o nowe fakty, w tym o opis tragicznej śmierci na Grünhornie (Szwajcaria, 2039 m n.p.m.) w dniu 52. urodzin. Jean Ammann, dziennikarz i pasjonat himalaizmu, przez trzy lata zbierał materiały na książkę, rozmawiając z Loretanem także na prywatne tematy. Uzupełnił to swoimi osobistymi komentarzami, retrospekcjami i nawiązaniami do innych wydarzeń, które dają nowe światło na odbiór sytuacji. Czasami nietrudno się zgubić, dlatego polecam skupienie się podczas czytania, bo łatwo o dezorientację.

 

 

Bardzo podobało mi się w książce to, że Ammann często „wtrąca się” w treść wydarzeń, nie szczędząc osobistych komentarzy, a tym samym podziwu dla bohatera swego dzieła. Czuć od razu, że nie tylko go szanuje, ale również po prostu lubi. Dlatego też książkę tak przyjemnie się czyta. Nie zawiera suchych faktów, ale dobrze opowiedziane historie, które z łatwością się zapamiętuje.

 

Polecam „Ryczące ośmiotysięczniki” wszystkim wielbicielom literatury górskiej. Według mnie jest to wręcz pozycja obowiązkowa! Loretan należy do czołówki światowych himalaistów, dlatego warto poznać jego historię.

 

Dziękujemy wydawnictwu Agora za egzemplarz recenzencki.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska