Rumianek – dlaczego warto go pić? Właściwości i przygotowanie

 

Ten mały, niepozorny kwiatek o białych płatkach i żółtym środku ma wiele dobroczynnych właściwości, które chętnie wykorzystujemy, czy to w kosmetyce, czy w ziołolecznictwie. Pomaga przy problemach z układem moczowym i przy dolegliwościach trawiennych.

Rumianek pospolity – co to jest?
Rumianek pospolity to kwiat o białych płatkach, które podczas przekwitania odginają się lekko do tyłu. Środek jest żółty i wypukły. Wysokość całej rośliny waha się od 50 do 80 centymetrów. Rośnie dziko na terenach Europy, Kaukazu, Iranu, Azji Mniejszej. Do Ameryki Północnej i Australii został przywieziony ze swojego naturalnego środowiska. Rumianek wydziela charakterystyczny aromat. Najlepiej zbierać go na początku kwietnia – to czas, gdy roślina ma w sobie największe stężenie dobroczynnych składników.

 Fotografia: pixabay.com

 

Zobacz także: Pokrzywa – właściwości lecznicze, spożywanie​
 

Rumianek pospolity – właściwości
Swoje właściwości rumianek zawdzięcza olejkowi eterycznemu, który ma w sobie wiele cennych składników wykorzystywanych w lecznictwie i kosmetyce. Rumianek pospolity przyśpiesza gojenie się ran oraz wspomaga układ trawienny. Wypicie naparu z rumianku usprawni trawienie po obfitym posiłku. Zbliżają się święta, więc warto zaopatrzyć się w większą ilość suszu. Rumianek pomaga przy nieprzyjemnym uczuciu pełności, przy wzdęciach, jak również przy skurczach na tle nerwowym. Co więcej ma działanie przeciwzapalne (błony śluzowe). Posiada także właściwości przeciwbakteryjne. Napar z rumianku sprawdzi się przy przemywaniu przemęczonych oczu. Przyda się w walce z trądzikiem czy skórą alergiczną. Rumianek ma delikatne działanie, dlatego może być stosowany u niemowląt cierpiących z powodu kolki. Sprawdzi się również w postaci płukanki, która wspomoże walkę z wypadającymi i osłabionymi włosami, ale może też je rozjaśnić. Pomoże również przy trudnościach z zasypianiem, ponieważ doskonale uspokaja i wycisza organizm.

 

Rumianku nie powinny stosować osoby podatne na podrażnienia czy uczulone na tę roślinę. Podczas leczenia farmakologicznego warto odsunąć napary z rumianku, ponieważ roślina ta może osłabić działanie leków, dlatego zaleca się konsultację z lekarzem.

 Fotografia: pixabay.com

 

Zobacz także: Zioła zaklęte we wrzątku. Herbaty na lepsze trawienie


Rumianek pospolity w domu
Przygotuj 1-2 łyżki koszyczków rumianku, zalej wrzątkiem, i parz przez około kwadrans. Przy problemach układu trawiennego i moczowego należy pić taki napar 3-4 razy dziennie między posiłkami. Tak przygotowany rumianek można stosować jako płukanki. Ceny rumianku: suszone koszyczki (ok. 24 zł/200 g).

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska