Rozstępy – jak sobie z nimi poradzić?

05/09/2018

 

Rozstępy to skutek mocno rozciągniętej skóry, w której pękły jej wewnętrzne warstwy. Najbardziej obawiają się ich kobiety w ciąży, ale niestety ten problem dotyczy również panów. Jest wiele okoliczności, które sprzyjają ich powstawaniu. Dzisiaj podpowiem Wam jak im zapobiec i co jest najskuteczniejsze w walce.

Rozstępy zapobieganie

Problem z rozstępami polega na tym, że bardzo trudno jest się ich pozbyć, zwłaszcza gdy z czerwonych lub purpurowych staną się białe. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zapobieganie rozstępom. W tym celu należy unikać gwałtownych wahań wagi. Niekorzystne jest zarówno gwałtowne tycie, jak i drastyczny spadek masy ciała w wyniku stosowania drakońskich diet i niezdrowego odchudzania. Niezwykle ważne jest również nawilżanie skóry, zwłaszcza w czasie ciąży i w okresie zmian hormonalnych podczas dojrzewania.

 

Zobacz także: Pierwsze objawy ciąży. Jak rozpoznać, że jest się w ciąży?

 

Fotografia: pexels.com 

 

Rozstępy – likwidacja

W przypadku pojawienia się rozstępów niezbędne jest szybkie rozpoczęcie leczenia, gdyż jedynie wczesna postać rozstępów dobrze na nie reaguje. Domowe sposoby na rozstępy, których skuteczność udało się potwierdzić badaniami, to między innymi:

 

olej z kiełków pszenicy – poprawia wygląd rozstępów, ale tylko we wczesnej fazie;

 

kwas glikolowy – pozyskiwany z trzciny cukrowej jest składnikiem wielu kremów o właściwościach odmładzających. Może również zwalczać rozstępy poprzez zwiększanie produkcji kolagenu w skórze. Kremy o najwyższych stężeniach tego kwasu stosowane są w gabinetach kosmetycznych;

 

witamina C – podawana w formie suplementów diety korzystnie wpływa na skórę. Najwyższą skuteczność osiąga się łącząc witaminę C i krem na rozstępy;

 

retinoidy – pochodne witaminy A. Wchodzą w skład kremów i leków, których działanie polega na zwiększeniu produkcji kolagenu i poprawieniu elastyczności skóry. Preparatów tych nie należy jednak stosować w ciąży, gdyż są one szkodliwe dla prawidłowego rozwoju płodu.

 

Zobacz także: Ciąża a podróż. Jak podróżować przed porodem?

 

Fotografia: pexels.com

 

Najskuteczniejszą metodą walki z rozstępami jest usuwanie ich za pomocą zabiegów laserowych. Jest to jedyny sposób na rozstępy, który sprawdza się również w ich zaawansowanej fazie, gdy z czerwonych stają się białe. Laser stymuluje produkcję kolagenu, który zostaje uszkodzony przy powstawaniu rozstępów , a także leczy rozszerzone naczynia krwionośne, odpowiadające za zaczerwienienie. Kuracja z zastosowaniem lasera wymaga zazwyczaj od 3 do 6 sesji.

 

Zobacz także: Sposoby na przyśpieszenie metabolizmu. Produkty, które przyśpieszają spalanie tłuszczu

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska