Różnice międzypokoleniowe – przeskok nie do pokonania?

12/12/2017

 

„Za moich czasów wszystko było na swoim miejscu, a nie tak jak teraz młodzi bez ślubu mieszkają.” „Kiedyś to było życie – bez tych wszystkich telefonów, Internetu i Facebook’a – ludzie mieli czas na spotkania i rozmowy.” „Dawniej nie do pomyślenia było, żeby uczeń nieprzygotowany na zajęcia przychodził – dyscyplina, dyscyplina i jeszcze raz dyscyplina była!”

Słuchając takich monologów, niejednemu na usta cisną się słowa, że poglądy osób w starszym wieku są zupełnie z innej epoki, odrealnione, niemające już pokrycia we współczesnym świecie. Szybko tworzą się stereotypy zarówno o „moherowych beretach z antenkami” (jak pieszczotliwie są nazywane starsze panie o zatwardziałych, radykalnych poglądach), jak i  o „dresach”, czyli młodocianych przestępcach, którzy nigdy nie ustąpią miejsca w autobusie, nie powiedzą sąsiadce „dzień dobry”, a w przyszłości czeka ich zapewne kryminał.

źródło: www.demotywatory.pl

 

 

Jak żyć? – chciałoby się zapytać, patrząc na drastyczną przepaść oddzielającą pokolenia. Czy porozumienie między nimi jest w ogóle możliwe?

 

Owszem! Okazuje się bowiem, że osobom starszym coraz łatwiej jest dopasować się do obecnych trendów, co robią z ciągle rosnącym zapałem. Babcia z kontem na Facebooku dająca „lajki” pod zdjęciem wnuczka nie jest już traktowana jak wyjątek. Dziadek wyciskający ostatnie poty na siłowni i chwalący się przebiegniętymi kilometrami na Endomondo ciągle wzbudza podziw, choć nie można o nim powiedzieć, że jest  jednostką jedną na milion. Seniorzy coraz odważniej wchodzą w środowiska zarezerwowane dla młodych pokoleń (co czasem niekoniecznie podoba się najmłodszym latoroślom). Sami nastolatkowie także chętnie poszukują informacji o „odległych czasach”, w jakich przyszło żyć ich dziadkom.

 

Jednak ciągle obecne są pewne przyzwyczajenia i stereotypy, z których odrzuceniem ciężko pogodzić się starszemu pokoleniu. Mają oni bowiem w pamięci obraz Polski pogrążonej w komunistycznym uścisku, widmo stania w gigantycznych kolejkach z kartkami na jedzenie, jak również hierarchiczny obraz rodziny, w którym ojciec jawił się jako główny dowodzący, a matka miała za zadanie skupić się na prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi. Takie „tradycje” dziadkowie nierzadko próbują w bardziej lub mniej subtelny sposób przekazać młodym.

 

Mimo chęci i otwartości umysłów przedstawicieli wszystkich pokoleń, całkowite zrozumienie „drugiej strony” wydaje się tylko idyllicznym marzeniem. Różni nas bowiem doświadczenie, standard życia i podejście do technologicznych nowinek. I choć czasem bywa trudno, nie bez przyczyny mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają, a funkcjonowanie w tak różnorodnym światopoglądowo społeczeństwie może być źródłem wzajemnych inspiracji.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska